ZORDUR KADIN OLMAK!

En son güncellendiği tarih: Nis 18


Bir kadın bir yerlerde doğum yapar oğlu olur, eşi ve ailesi bayram eder; maddi durumu olanlar yemek verir, etraf bayram yerine döner. Başka bir evde, başka bir kadın doğum yapar kızı olur. Herkes kadına kız doğurdu diye düşman olur demediğini, yapmadığını bırakmaz. Sanki kız doğurmak onun suçuymuş gibi. Bilmezler ki kız veya erkek çocuk olması  erkeğe bağlıdır. Kocasına senin yüzünden erkek doğuramadım cinsiyet kromozomu erkeğe aittir diyemez.

Kız çocuğu doğuran ana, aşağılanmasından çok kendi kaderini yaşayacak bir  masum daha doğduğu için ağlamaktadır.

Erkek çocuk el bebek gül bebek büyürken, kız çocuk itile, kakıla büyür.

ZORDUR KADIN OLMAK.

Erkek çocuk büyür ona kimi sevdiği sorulur, anlı, şanlı düğünle evlendirilir.

Kızın da evlilik yaşı gelmiştir, ama ona kimse sen ister misin bu adamı diye sormaz. Kendinden büyük de olsa kaderine razı olur ve evlenir. Baba evinden çıkarken: "Bu evden gelinlikle çıkıyorsun kefenle gireceksin" denir. Sanki iyi bir şeymiş gibi: "Kızım derdin olursa gel bu, kapı sana açık" diyemezler. Kız, kaderine belki de ölümüne gider. Çaresizce. Öldürüldüğünde kocası namusumu temizledim gibi saçma bir savunma yapar nasıl olsa kendini savunacak kadın artık yoktur. Ve onu savunacak ailesi de yoktur.

ZORDUR KADIN OLMAK

 Atalarımızın dediği "Kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin "sözünün kadınları ne kadar incittiğini bilmezler. Kendilerini doğuranın da bir kadın olduğunu hiç düşünmezler.

 ZORDUR KADIN OLMAK.

Kadın tecavüze uğrar, ama toplum ve ailesi  tecavüzcüsünü  değil zavallı kadını suçlar, sanki o istemiş gibi bazen de ölüm fermanı çıkar yine kaderine sessizce razı gelir, ne de olsa kadındır. Çoğu alem ne der diyerek el altından evlendirilir kıza sorulmadan. Zaten itiraz etmeye hakkı mı var? Hakkı olsa olay ört bas edilmez. Yoksa tecavüzcüsü ile evlenmek zorundadır.

ZORDUR KADIN OLMAK.

Kadın çocuk doğurur, aşağılanır, dayak yer, sesini biraz duyurabilirse devlete koşar bana yardım edin diye. Bir umutla.

 Bir çok kadın öldürülür, defalarca yardım istemesine rağmen, kimse yardım etmez. Yine kaderini  yaşar. Kimisi eşinin kurbanı, kimisi kardeş kurbanı, kimisi töre kurbanı...

Dedim ya, ZORDUR KADIN OLMAK.

Bu cinayetleri işleyenlerin savunması çoğunlukla: "Namusum için öldürdüm" sözüdür, nasıl olsa kadının konuşması mümkün değil, arkasında arayanı, soranı da yoktur.

 Acaba kadınları hor gören aşağılayan, döven, öldüren  erkeklerin aklına hiç onları da doğuranın bir kadın olduğu geliyor mu?

  Şimdi sormak istiyorum kadınların aşağılanmasına, dövülmesine, öldürülmesine bu kadar sessiz kalındığı bir ülkede kadın olmak sizce nasıldır?  

Bence bu şartlar da KADIN OLMAK ZOR.

Sözleri Aysel Gürel'e, müziği Onno Tunç'a ait, Sezen Aksu'nun seslendirdiği Ünzile şarkısında dediği gibi :

 ÜNZİLE

Ünzile insan dölü

On kardeş beşi ölü

Büyüdükçe ufak

Ve gelir de görücü

İnci gibi dişi

Görücü bilir işi

Söğüdüm ağlar gider

Olur hatun kişi

Varmadan sekizine

Ergin oldu Ünzile

Hem çocuk,hem de kadın

On ikisinde ana

Bir gül gibi al ve narin

Bir su gibi saydam ve sakin

Susar kadın Ünzile

Yağmuru kim döküyor

Ünzile kaç koyun ediyor

Dayaktan uslanalı hiçbir şey sormuyor

Yağmuru kim döküyor

Ünzile kaç koyun ediyor

KISACASI ZORDUR KADIN OLMAK.

Yazan: Vuslat Teki

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube