ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

En son güncellendiği tarih: Nis 18


Kahvaltılarımızın tacı olan zeytinin ne emekler ile sofralarımıza geldiğini hiç düşündünüz mü?


Eskiden ‘kütük’ ten yetiştirilen zeytinin meyve vermesi için en az 25 yıl beklenmesi gerekmektedir. Ancak günümüzde yetiştirilen ‘tüplü’ fidanlar sayesinde 3 ila 4 yılda meyve vermektedir zeytin ağaçları.


Her sene aynı verimlilik alınamayan zeytin ağaçlarından bir sene verim varsa diğer sene verim biraz daha az olur. Zeytinin yetişmiş olduğu bölgeler şunlardır: Çanakkale, Ege Bölgesi, Körfez yöresi, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin'e kadar uzanmaktadır. Ülkemizde bulunan zeytin ağaçları ülkemiz toplam ağaç sayısının %19'unu, Ege Bölgesi'nin %23'ünü oluşturur. Bizler bilmiyor olsak da aslında iki çeşit zeytin türü vardır. Birincisi yağlık zeytin denir zeytinyağının yüksek oranda çıktığı zeytindir. Diğer zeytin türü ise su zeytini denilmektedir. Su zeytini soframızda tükettiğimiz zeytin türüdür. Yağ çıkma oranı düşük olduğu için sofralarımızda tüketiriz. Birçok kişi tarafından siyah zeytin ve yeşil zeytinin farklı ağaçlardan yetiştiği düşünülmektedir. Asıl gerçek şudur ki aynı ağaç da yetişmektedir siyah ve yeşil zeytinler. Yeşil olarak tükettiğimiz zeytin aslında siyah zeytinin olgunlaşmamış halidir. Zeytinin büyümesini ve olgunlaşıp siyah rengi almasına yardımcı olan en büyük etken soğuk hava dalgasıdır. Soğuk ve kıralı havada ne kadar zeytin dalında durursa daha büyük ve daha lezzetli olur. Her ağaç ve bitki gibi zeytin ağaçlarının da özenli bakıma ihtiyaçları vardır. Bakımları yapılan ağaçların verimleri daha kaliteli ve organik olur. Organik ilaç ile yetişen zeytinler günümüzde şurup olarak nitelendirilmektedir. Piyasanın altında olan fiyatlar ile öne sürülen ve alıp tükettiğimiz birçok zeytinyağı aslında hakiki zeytinyağı değildir birçoğu, zeytin küspesi denilen zeytinyağının ilk çıktığı zeytin atıklarının bir kez daha işlemden geçirilerek elde edilmektedir.


ZEYTİNİN FAYDALARI


· Zeytin kandaki fazla kolesterolü giderir.

· Zeytin kan basıncını kontrol eder.

· Zeytin, meyve ve sebze alternatifi olarak diyet lifi kaynağıdır.

· Zeytin vitamin E için mükemmel bir kaynaktır.

· Zeytin antioksidan olarak hücreleri korurlar.

· Zeytin, Alzheimer, iyi huylu ve habis tümör gibi dejeneratif hastalıkların, daha az ciddiyetli varikoz damarları ve boşlukları da dahil olmak üzere etkilerini azaltır.

· Zeytin, miyokard enfarktüsü veya derin damar trombozu (DVT) ile sonuçlanabilecek kan pıhtını önlemeye yardımcı olur.

· Zeytin hücre zarlarını kanser gibi hastalıklara karşı korur.

· Zeytin anemiye karşı mükemmel bir korumadır.

· Zeytin doğurganlığı ve üreme sistemini geliştirir.

· Zeytin, özellikle oksidatif stres ve kronik viral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.

· Zeytin besleyici ve sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineral içeriği bakımından zengindir.

· Zeytin, gerekli vitaminleri ve amino asitleri sağlarlar.

· Zeytin, kalbi korumak için yararlı özelliklere sahip olan oleik asidi içerir.

· Zeytinler, beyindeki oksidatif stresini azaltan doğal bir kimyasal olan polifenoller içerir. Böylece günlük porsiyon bir zeytin yiyerek hafızanızı% 25'e varan oranda geliştirmeye yardımcı olur.

· Sadece bir fincan zeytin büyük bir demir oranı – 4.4 mg.

· Siyah zeytin, cilt yumuşaklığını ve cildi sağlıklı tutan oleik asidi içerdiği için kırışıklıkların görünümünü% 20 oranında azaltabilir.


ZEYTİNDEN YAĞ YAPIMI


Havaların soğuması ile başlanan zeytin hasadı fazlasıyla özen gösterilerek ağaçlara zarar vermeden toplanır. Toplanan zeytinler yağ çıkartma fabrikalarına götürülür. Fabrikaya gelen zeytinler ilk olarak tartılır ardından makinenin bantlarının yardımı ile yıkama haznelerine taşınır. Yıkama işleminden sonra yüksek ısıda zeytinler ezilmeye başlar bu işlem 45 dakika boyunca devam eder. Ezilme işleminin sonunda yağ ve geriye kalan küspeler ayrılarak elde edilen yağ teneke veya cam şişelere konularak mutfaklarımızda yer alır.


ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI


· Zeytinyağı kilo kaybı sağlar

· Zeytinyağı metabolizmayı artırır

· Zeytinyağı sindirimi kolaylaştırır

· Zeytinyağı cilt sağlığını korur

· Zeytinyağı kalp sağlığını korur

· Zeytinyağı yaşlanmayı geciktirir

· Zeytinyağı safra taşlarını önler

· Zeytinyağı hücre duvarlarını güçlendirir

· Zeytinyağı kanser riskini azaltır.

Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube