ZAMANSIZ KADINLAR - SAFİYE ALİ

En son güncellendiği tarih: Nis 18Odasına girdiğimde hep aynı yerde, aynı hal üzere buluyordum onu. Cam önü, eli belinde, sırtı kapıya dönük, telefonla konuşurken. Kapıdan girdiğimde kibarca eliyle buyur eder, hım hımların arkasından telefonu kapatırdı. Yorgunluktan koltuğa kendini atar “kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş canım. Çocuk doktoruyum ama bi çare bulamadım oğlumun iştahsızlığına” dedikten sonra, sende ne var ne yok der gibi bana bakardı.


“Söylememe gerek var” mı diyerek, kızımı işaret ederdim. Yol boyunca ve hastane koridoru dahil hiç susmadan ağlayan kızım, odaya girince susmuş, sitemimi sezdiğinden sanırım tekrar ağlamaya başlamıştı. Güldük. Muayene bittikten sonra yorgun düşen kızım kucağımda uyuyakaldı. Doktor reçeteyi yazarken ben her zamanki gibi duvardaki çerçevelere göz gezdiriyorum. Diplomalar, kongre katılım belgeleri ve en sevdiğim bölüm. Oraya gelince donup kalır, gülümserim. “İstersen fotoğrafı sana verebilirim”. “Yok dedim, sağol. İlham kaynağını elinden almayayım. Buraya daha çok yakışıyor.” Fotoğraf Safiye Ali’ye ait. Türkiye’nin ilk kadın doktoruna.


Safiye Ali 1891 yılında 6 kardeşin en küçüğü olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Robert Koleji’ne devam ederken Balkan cephelerinden gelen yaralıları görünce doktor olmaya karar verdi. Darülfunun Tıp fakültesine başvurdu. O yıllarda tıp fakültesine kadın öğrenci kabul edilmiyordu. Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Şükrü Bey’in desteğiyle Almanya’ya gitmeye karar verdi. Würzburg Üniversitesi Tıp fakültesine kabul edildi. Kadın ve çocuk hastalıkları üzerine ihtisas yaptı. Almanya’da eğitim aldığı dönemde günlük tutmaktaydı. Günlüğünde “çöpten çıkarıp ekmek yemek zoruma gitmiyor. Ülkemde tıp fakültesi varken, buralarda okumak çok zor. Ne olursa olsun, diplomamı alıp ülkeme döneceğim.” yazmıştı.

Diplomasını aldıktan sonra Türkiye’ye döndü. Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. Kadın olduğu için ilk zamanlar çok yadırgandı ve gelen olmadı. 5 yıl doktorluk yaptı. Amerikan Koleji’nde açılan ilk kız tıp okulunda dersler verdi. Süt Damlası Bakım Evi’ni açtı. Hasta çocuklar için Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi ve Küçük Çocuklar Muaynehanesi’ni kurdu. Özellikle kadın ve çocukların sağlığı için çalıştı. Kanser teşhisinin konulmasının ardından Almanya’ya gitti. Tedavi olurken, 2. Dünya Savaşı yaralılarınayardım etti. Eğitim aldığı hastanede hayata gözlerini yuman Safiye Ali’nin son sözleri oldukça manidardır: KADINLAR SİZE EMANET…


Yazan : Esra Koca

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube