ZAMANSIZ KADINLAR

En son güncellendiği tarih: Nis 17Yaz tatilleri genellikle deniz, kum ve güneş üçgeninde geçer. Güneş kremi kokusu, eşyaların içinde eve dek taşınan plaj kumları ve bronz ten… Her yıl tatile gittiğimiz bölgenin müze ve ören yerlerini mutlaka ziyaret ederim. Kronolojik sıraya dikkat ettiğim için ilk durak arkeoloji müzeleri olur.


Bugün de Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Farklı dönemlere ait eserleri inceliyoruz. Gündelik eşyalar, lahitler ve heykeller… ‘Yorgun Herkül’ heykelinin önüne geldiğimizde bilgilendirme yazısı dikkatimi çekiyor: “Jale İnan’a teşekkürler.” O ana dek bu ismi duymamış olmanın utancıyla araştırmaya başlıyorum. 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş. Babası Aziz Ogan (ülkemizin ilk arkeologlarından) İzmir Arkeoloji Müzesi’ni kurmuştur. Jale İnan lise sonrası Alexander Von Humbdolt Vakfı’nın sağladığı burs ile Almanya’ya gitmiş, üniversiteyi Berlin’de okumuş, doktorasını ise Münih’te tamamlamıştır. 1943 yılında Türkiye’ye dönmüş, ertesi yıl ise bilim insanı Mustafa İnan ile evlenmiştir. Tek çocukları Hüseyin İnan’dır. Jale İnan Roma dönemi heykelleri üzerinde çalışmış, parçalanmış heykelleri birleştirerek adından söz ettirmiştir. Tarihi eser kaçakçıları ile uzun süre mücadele etmiştir. Antik heykeltıraşlık sanatı üzerine yazdığı ‘Antalya Bölgesi Roma Devri Portreleri’ 1965 yılında TTK tarafından Türkçe ve Almanca olarak yayınlanmıştır. 1967 yılında eşi vefat etmiş, hayatı Oğuz Atay tarafından yazılan ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ isimli esere konu olmuştur. Perge ve Side antik kentlerinin gün yüzüne çıkarılmasında Arif Müfit Mansel ile çalışmıştır. En önemli başarısı ‘Yorgun Herkül’ olarak bilinen Herakles heykeline aittir. 1980 yılında Perge kazılarında heykelin bir parçası bulunmuştur. Diğer parçalarının Amerika’da olabileceği duyumu alınır. 1990’da Boston Güzel Sanatlar Müzesinde bulunan parçanın heykele ait olduğu ispatlanır ve heykel uzun uğraşlar sonucunda Türkiye’ye getirilir. Halen Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.


Hayatı başarılarla dolu olan ve Side Müzesini kuran Prof. Dr. Jale İnan 2001 yılında vefat etmiştir. Ömrünü arkeolojiye adayan İnan, bu bilim dalının kitap okuyarak değil, kazı yaparak ve arkeolog yetiştirerek gelişeceğini savunmuştur.


Editör: Damla Güler Öztürk

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube