ZAMANSIZ KADINLAR

En son güncellendiği tarih: Nis 20İlkokula başlayacaktım. Annemin elinden tutup okula gittiğimde öğrendim öğretmenimin ismini: Fatma Refet. Kendisi, kumral kısa saçlı ve güler yüzlüydü. Hep gülümsemesi aklımda. Gülerken dişlerinin gözükmesi bile beni ayrıca mutlu ederdi. Sınıfta bulunan hiç bir arkadaşıma ve bana ismimle hitap etmezdi. Biz onun "kuzucuklarıydık". Okul çıkışında boynuna sarılır, öpücükler gönderirdim. Ben unutsam, mutlaka O bana sarılırdı.


İlk öğretmenler gününde ablamla evimizin bahçesinden kasımpatı topladık. Renkli kağıtlarla süsledik. Annem kurdeleyle bağlayıp, kenarına nazar boncuğu taktı. Öğretmenim çiçekleri alınca çok mutlu oldu. Bugün benim de size bir sürprizim var dedi. Size ismimin hikayesini anlatacağım. Fatma Refet Angın, Türkiye'nin ilk kadın öğretmeni.


Fatma Refet Angın 1919 yılında Gelibolu'da dünyaya geldi. Babası Gelibolu Emniyet Amiri Hafız Şerif bey, annesi Halime hanımdır. Babası Kurtuluş savaşı döneminde Kuvay-ı Milliye'ye katılmıştır. Ailenin en büyük çocuğudur. Okuma-yazmayı annesinden öğrendi. Tevhid-i Tedrisat Kanunu sonrası sınava girerek üçüncü sınıftan başladı. Atatürk'ün Gelibolu gezisi sırasında çiçek vermeye çalışırken, tökezleyip yere düşmüştür. Bu duruma oldukça üzülen Atatürk kendisiyle konuşmuştur.


İlkokul sonrası Edirne Kız Öğretmen okuluna başlamıştır. Atatürk de bu sırada Edirne'ye gelmiştir. Fatma Refet okulda kısa bir konuşma yapar. Atatürk daha önce gördüğü bu kızı tanır ve ne olmak istediğini sorar. Matematik öğretmeni olmak istediği cevabını alınca, tarih öğretmeni olmasını tavsiye eder. Yeni neslin Ulusun kahramanlıklarını duymaya ihtiyacı vardır.


Öğretmen okulunu bitiren Fatma Refet 1932 yılında Gazi Terbiye Enstitüsüne kaydolur. Kısa süre sonra Dil-Tarih-Coğrafya fakültesi açılır. Oraya da kayıt olur ve iki okulu da aynı anda 1936 yılında bitirir. Farklı şehirlere atanır. Köy enstitüleri ve kız meslek liselerinde çalışır. Yeni köy enstitülerinin kurulması için çabaladı. Emekli olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi'nden onursal doktora ünvanını aldı. Atatürk'ün doğumunun 100. yılı komitesinde görev aldı.


1981 yılında ülkemizde öğretmenler günün kutlanmaya başlanmasıyla yılın öğretmeni seçildi. 1998'de Atatürk Müzesi'nin kurulmasında çalıştı. Binlerce kızın hayatına dokunan ve örnek olan Fatma Refet Angın, 2010 yılında vefat etti.


Yazan: Esra Koca

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube