ZAMANSIZ KADINLAR / SAFİYE HÜSEYİN


İnsanlık zor günlerden geçiyor. İş yerine gitmek zorunda kalıp eve dönenler, evde bunalanlar ve can kayıpları… Hepimiz için zor geçen süreç, maalesef Dünya’da ilk kez yaşanmıyor.


Benzer durumları yaşayan, meslek aşkıyla tarih sayfalarına ismi yazılan bir sağlıkçı kadın, Safiye Hüseyin.


1882 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Babası İngiliz Deniz Ataşesi Ahmet Paşa, annesi İngiliz soylularından Hammond Wilmard’ın kızı Josephine Wilmard’ dır. Eğitimine Avrupa’da devam eder. Balkan savaşlarında gönüllü hastabakıcılık yapar. Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin (Kızılay) düzenlediği kurslara kız kardeşi ile katılır. İlk görev yeri Bezmi Alem Sultanisi olur. Buradan kendi isteğiyle Çanakkale Cephesi'ne gönderilir. Çanakkale’de Reşit Paşa hastane gemisinde hemşire olarak çalışır. Gemiye sık sık düşman uçakları tarafından ateş edilir. Buna rağmen tüm hemşire ve doktorlar canla başla çalışır. Sadece Osmanlı askerlerini değil, cephede yaralı buldukları İngiliz ve Anzak askerlerini de tedavi ederler. Yıllar sonra Safiye Hüseyin anılarında “Yaralı bir İngiliz askeri getirdiler. Çiçek gibi gencecik bir delikanlıydı. Durumu ağırdı ve sürekli su istiyordu. Bende süt tozunu su ile karıştırarak kaşıkla içirirdim. Birkaç gün bu şekilde devam ettik. Asker sonrasında hayata döndü,” diye anlatmaktadır.


Birinci Dünya savaşı sonrası Avrupa’da bulunan esir asker ve öğrencilerin durumlarını incelemesi için yurt dışına gönderilir. İstanbul’a döndüğünde Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme) idare heyetine alınır. 1925 yılında açılan Kızılay Hemşire Okulu için çok emek sarf etmiştir. Aynı zamanda Verem Savaş Derneği ve Türk kadınlar Derneği’nin kurucularındandır. Safiye Hüseyin, Deniz Yarbayı Hüseyin Bey ile evlenir. Bu evlilikten iki çocukları olur. İlk Türk hemşire olarak birçok madalya ve nişana layık görülen Safiye Hüseyin, farklı ülkelerde düzenlenen milletler arası kongrelere ülkemizi temsilen katılmıştır. 1964 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube