ZAMANSIZ KADINLAR / AFET İNAN
“Sakarya Savaşı öncesi, Antalya-Elmalı’da yakın komşu beş yeni yetme kız, yün çorap örmek için bir araya gelmişlerdi. Konuşa konuşa çalışmaktaydılar. İçlerinden biri, ‘Benim ördüğüm çorabı giyecek asker inşallah Afyon’a ilk giren asker olur.’ dedi. Bu hoş dilek kızlara sevinç çığlıkları attırdı, emeklerine tarifsiz bir ümit kattı. ‘Aaaa! Benim ördüğüm çorabı giyen asker de Eskişehir’e ilk giren olsun.’ ‘Benimki de Uşak’a girsin.’ ‘Benimki de Bursa’ya.’ Sonuncu kız, ‘Benim askerim de inşallah İzmir’e girer.’ dedi. Afet adındaki bu güzel kız, ilerde Mustafa Kemal Paşa ile İzmir’de karşılaşacak, himayesine girecek, İsviçre’de eğitim görerek Profesör Afet İnan olacaktı.”


Afet İnan, 30 Ekim 1908 yılında Selanik-Polyroz (Kesendire) kasabasında dünyaya geldi. Babası Ziraat mezunu orman memuru İsmail Hakkı Bey, annesi Doyran müderrisi torunu Şehzane Hanım’dır. Balkan Savaşı sonrası göç kervanına katılarak Adapazarı’na yerleşirler. Afet İnan ilkokula burada başlar. Babasının memur olmasından dolayı sürekli yer değiştirirler. Çocukluğu, Ankara, Mihalıççık ve Biga’da geçer. 1915 yılında veremden dolayı annesini kaybeder. Babası kısa süre sonra tekrar evlenir. 1920 yılında eğitimini tamamladığında, Alanya’ya taşınırlar. Elmalı Kız Okulu’na atanır. Sonrasında Bursa Kız Öğretmen Okulu’ndan mezun olur. İzmir Reddi İlhak Okulu’na atandığında, Atatürk ile bir çay bahçesinde tanışır. Hemşehri olmaları sebebiyle yakın alaka görür. Eğitimini üstlenmek istemesini söylemesiyle, Ankara’ya taşınır. Atatürk, Afet İnan’ı Fransızca öğrenmesi için İsviçre’ye gönderir. Notre Dame de Sion’da yatılı okur. Burada kitaplarda Türkler hakkında yazılan onur kırıcı ifadelere çok üzülür. Eğitimi bittiğinde yurda döner ve konferanslar vermeye başlar. İlk konferansı kadın hakları, ikincisi ise Türk Ocakları’nın faaliyeti ve işleyişi üzerinedir. Kısa süre sonra Türk Tarih Heyeti’nin kurucuları arasında yer alır. Aynı üyelerle Türk Tarih Tetkik Cemiyeti kurulur. Halil Ethem Eldem’in bulduğu Piri Reis’in haritasını dünyaya tanıtır. 1936 Ankara Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin açılışında Tarihe Giriş dersi verir. Üniversitede çalışması yönünde ısrarlar artınca Cenevre Üniversitesi, Sosyal-Ekonomik Bilimler Fakültesi, Yakınçağ-Modern Tarih bölümüne kaydolur. Doktorasını 1939’da tamamlayarak yurda döner ve doçent vekili olarak atanır. Dr. Rıfat İnan ile evlenir. Bir kız (Arı), bir de erkek çocukları (Demir) dünyaya gelir.


1950 yılına gelindiğinde Profesör, 1977 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti Devrim Tarihi kürsüsü başkanı olur. Kısa süre sonra emekliliğini ister. 1985 yılında aramızdan ayrılır. Halen verilen Afet İnan Tarih Araştırmaları Ödülü, genç tarihçilere yeni ufuklar açmaktadır.
Kaynaklar


-Prof. Dr. Afet İnan, Arı İnan, Remzi Kitabevi


-Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman


Editör: Demet Yener

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube