ZAMANSIZ KADINLAR / ADALET AĞAOĞLU
“Ama şuramda bir bulantı. Gitmiyor, geçmiyor. İnsanlar arasında durmadan mikrop gibi yayılan bir hastalığın bulantısı bu. Kuşku ve güvensizlik. Bunları böyle böyle düşünmek zorunda kalışım… Yoklaya yoklaya yaklaşmak herkese. Şu anlamda ya da bu anlamda… Adımları hesaplı atmak. Yürekleri hesaplı açmak. Açık olamamak. Her gün biraz daha kapanmak. Her gün biraz daha köstebekleşmek, tilkileşmek, böcekleşmek…”

Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” kitabında bu satırları okuduğumda hayran kalmıştım. O zaman anlamıştım, vazgeçemeyeceğim yazarlar arasında yerini aldığını… Ben geç keşfettim kendisini. Şimdi ise erken kaybetmenin hüznünü yaşıyorum…

Adalet Sümer, 1929 yılında Nallıhan’da dünyaya gelir. İlkokul eğitimini burada tamamlar.


Eğitimine devam edebilmesi için Ankara’ya göç ederler. Ankara Kız Lisesi sonrası eğitimine Ankara Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde devam eder. Mezuniyet sonrası Ankara Radyosunda çalışmaya başlar. Bu sırada ilk tiyatro oyunu “Aşk Şarkısı”nı yazar. Kısa süre sonra Ankara Radyosuna Radyo Tiyatrosu Müdürü olarak atanır. TRT’de daire başkanı olarak çalıştıktan bir süre sonra istifa eder. (1971) Arkadaşları Kartal Tibet, Üner İlsever, Çetin Köroğlu ve Nur Sabuncu ile Ankara Meydan Sahnesini kurarlar.


Yazmaya ara vermeden devam eder. İlk tiyatro eleştirileri Ulus Gazetesinde, İlk şiiri “Gölgeler” ise Kaynak Dergisinde yayınlanır. Sevim Uzungören ile kaleme aldıkları “Bir Piyes Yazalım” oldukça beğenilir. Ardından “Evcilik Oyunu”, “Tombala”, “Çatıdaki Sahne” art arda sahnelenir. Oyunlarında toplumsal sorunlardan ve kadın-erkek ilişkilerinden bahseder. Tiyatro oyunlarını, hikâye ve öyküleri takip eder. İlk romanı “Ölmeye Yatmak” 1973 yılında yayınlanır. Bu eseri “Bir Düğün Gecesi”, “Dar Zaman Üçlemesi”, “Hayır” ve “Fikrimin İnce Gülü” takip eder. İlk hikâye kitabı “Yüksek Gerilim” 1974 yılında raflarda yerini alır. Pek çok ülkeyi gezme ve görme imkânı bulur. “Bir Kahramanın Ölümü” oyunu, “Üç Oyun” ismiyle kitaplaştırılır. Diğer oyunlarından “Kendini Yazan Şarkı”, “Evcilik Oyunu” ismiyle, hemen ardından da “Duvar Öyküsü” ve “Şiir ve Sinek” kitaplaşır. Yazar kısa süre sonra İstanbul’a yerleşir.


1993 yılına gelindiğinde “Fikrimin İnce Gülü” romanı “Sarı Mercedes” ismiyle Tunç Okan tarafından filme alınır. 1996’da geçirdiği kaza sonucu ağır yaralanır ve uzun süre tedavi görür. Oyun, öykü, deneme, anı ve roman olmak üzere pek çok türde eser veren Ağaoğlu, “The Readers of World Drama” isimli tiyatro ansiklopedisi tarafından “Dünya Tiyatro Yazarları” arasında yerini alır. 2010 yılında kişisel arşivini Boğaziçi Üniversitesine bağışlar. Arşivde 2873 kitap ve 170 ciltli derginin yanı sıra; yazarın daktilosu, ödülleri, plakları gibi özel eşyaları ve eşi Halim Ağaoğlu’nun arkadaşları ile yazışmaları da bulunmaktadır. Kendi kitapları imzalı olarak özel bölümde sergilenmektedir. Adalet Ağaoğlu 14 Temmuz 2020’de 93 yaşında aramızdan ayrılır. Ruhu şad olsun.KAYNAKLAR: Dar Zamanlar, Adalet Ağaoğlu, Everest Yayınları / Biyografya.com / Boğaziçi Üniversitesi, Arşiv MerkeziEditör: Uğurcan Uygun© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube