Yolculuğa Hazır mısınız?


Ne yolculuğu mu?

Doktor Emmett Brown ve Marty McFly ile Delorean’a binip gittikleri yere daha doğrusu zamana bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Özellikle yeni kuşak için Doktor Emmett Brown ve Marty McFly adları bir şey ifade etmeyebilir. Ama sıkı bir film izleyiciyseniz, eski kült filmleri biliyorsanız, filmin orijinal adı size bir şeyler çağrıştırır: “Back to the Future”

Bu da nereden çıktı diyorsanız. 21 Ekim’de "Dünya Geleceğe Dönüş Günü"nü kutlayacağız. 21 Ekim 2015’ten bu yana” Geleceğe Dönüş 2” filminde Marty Mcfly ve Doktor Emmett Brown’un geleceğe gittikleri tarih "Dünya Geleceğe Dönüş Günü" olarak kutlanıyor.Filmin yönetmeni ve senaristi Robert Zemeckis, yapımcısı Steven Spielberg. 1985 yapımı bilim kurgu, macera ve komedi türündeki filmde başrollerde Michael J. Fox ve Christopher Lloyd var diyerek size filmin künyesini vermeyeceğim. Zaten herkes biliyor.

Film gösterime girdikten sonra, 380 milyon dolar hasılat ve çok iyi yorumlar alarak yılın en başarılı filmlerinden biri oldu. Akademi Ödülleri'nde “En İyi Müzik Kurgusu” dalında, Hugo Ödülleri'nde “En İyi Dramatik Sunum” ve Satürn Ödülleri'nde “En İyi Bilimkurgu Filmi” ödüllerini kazandı. Ayrıca farklı kategorilerde Akademi Ödülleri, BAFTA ve Altın Küre adaylıkları aldı. Ronald Reagan, 1986'daki State of the Union Address'te ve 2007'deki Kütüphane Kongresi'nde filmden cümleler söyledi. Filmin başarısının ardından, 1989 ve 1990 yıllarında iki devam filmi gösterime girdi. Ayrıca animasyon serisi hazırlandı ve tema parkı açıldı. Geleceğe Dönüş, 2007 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasında seçilmiş ve filmin ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


“Geleceğe Dönüş 2”, bazı oyuncular hariç aynı kadro ile yapıldı. Universal Pictures tarafından 22 Kasım 1989'da gösterime girdi. Film başlangıçta eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ve dünya çapında 332 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve 1989'un üçüncü en çok hasılat yapan filmi oldu. Bazı eleştirmenler bunu Zemeckis'in en iyi filmlerinden biri olarak belirtmişlerdir.


“Geleceğe Dönüş 3”, zaman yolculuğu temasını işleyen kült film serisinin son filmidir. “Geleceğe Dönüş 2” ile arka arkaya 40 milyon dolarlık bir bütçeyle California ve Arizona'da çekilen “Geleceğe Dönüş 3”, bir önceki filmden altı ay sonra, 25 Mayıs 1990'da Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi ve dünya çapında 244 milyon dolar hasılat elde ederek 1990 yılının altıncı en yüksek hasılat yapan filmi oldu.

1990'da film Alan Silvestri için “En İyi Müzik” dalında Satürn Ödülü kazandı ve Thomas F. Wilson'a “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü verildi. 2003 yılında AOL Movies DVD Yılın Premiere Ödülü Yılın En İyi Özel Sürümü ödülüne layık görüldü. Telltale Games tarafından 2010 yılında hazırlanan macera oyunu “Back to the Future: The Game” büyük başarı yakaladı.


Film hakkında yazılan birçok şey var: Gelecek sahnelerinde kullanılanlardan hangisinin günümüzde gerçek olduğu üzerinde en çok yazılan konu. Bunları araştırırken bir cümle dikkatimi çekti: “Filmdeki iyi karakterler Nike, kötü karakterler ise Adidas giyiyor!” O dönemde giydiklerime bakınca ben neyim? İyi mi, kötü mü? Çünkü ikisini de giydim; beyaz spor ayakkabım Adidas, siyah spor ayakkabım Nike’dı. Ama ben en çok kırmızı Converse All Star’ımı seviyordum ve eskimesin diye sadece özel günlerde giyiyordum.

Konumuza dönersek bu ay bu seriyi izleyebiliriz. Hem "Dünya Geleceğe Dönüş Günü"nü kutlamak hem de nostalji yapmak için. Nasıl olsa eğlence garanti.

Seçtiğiniz tüm filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle, patlamış mısırınız bol olsun…Editör: Uğurcan UYGUN

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube