YETENEK[SİZ] - GORDON KORMAN

En son güncellendiği tarih: May 9


Nazan Duman TÜRKŞEN //

Üstün zekalı öğrencilerin eğitim alabildiği okulları duymuşsunuzdur, hatta belki, bu okullardan birine devam eden bir yakınınız vardır; eğitim yöntemleri hakkında bilginiz vardır. Genel olarak üstün zekalı öğrenci denilince, ilk akla gelen küçük Einsteinlar olur. İşte, Yeteneksiz’deki Üstün Yetenekliler Akademisi’nin öğrencileri, tam da bu klişeyi doğrulayan çocuklar.

Zekaları yaşlarının kat kat üstünde olan bu gençler, kendilerine özel oluşturulmuş ders programlarını, konusunda uzman eğitimcilerle işler ve yaklaşan robotik yarışması için mutlu mesut hazırlanırken, beklenmedik şekilde dengeler değişir.

Neden mi? Çünkü iflah olmaz baş belası Danovan Curtis (normal zekalı), her zamanki haylazlıklarından birini yaparken, istemeden fazla ileri gider ve basit bir uyarı ile ‘yırtamayacağı’ bir durumda bulur kendini.

Ancak Danovan, haddinden fazla yaramaz olduğu kadar, haddinden şanslı da bir velettir, bir hesaplaşma anında ter dökmeyi beklerken, ‘ufak’ bir hata sonucu Üstün Yetenekliler Akademisi’ne kabul edilir. Yeni sınıf arkadaşları daha ilk andan bir terslik olduğunun farkındadır ancak sistemin kusursuz işlediğine inanan öğretmenler, her alanda yeteneksiz ve yetersiz olduğunu gördükleri halde, Danovan’ı üstün zekalı farz ederek tolore ederler. Bundan sonrası ise Danovan için bir nevi hayatta kalma mücadelesidir, işler ikna kabiliyetine ve uyum yeteneğine bağlıdır. Ancak bu değişimi memnuniyetle karşılamalarına rağmen tam olarak inanmayan ailesini (özellikle de ablasını) bile ikna edemezken, öğrencileri kadar zeki öğretmenlerle ve yönetimle ne kadar şansı olur, bilinmez.

Yeteneksiz, gençlerin iç dünyasını son derece gerçekçi anlatan bir roman. Yeni ortama uyum sağlamaya çabalayan Danovan’ın gel-gitlerini, eski arkadaşlarına yabancılaşırken, yeni sınıf arkadaşlarını sevmeye başlamasını, okulda kendine yer edinme gayretinin okuluna değer vermeye dönüşmesini okurken “Yok artık, bu kadar da olmaz” demiyorsunuz; çalıntı temizlik makinesi motorları, robot aracılığı ile alınan intikam ve hatta kobay olarak kullanılan hamile ablalar ve köpekler işin içine girdiğinde bile.

Bir çırpıda bitireceğiniz ve okurken çok eğleneceğiniz bu romanı toplu taşıma araçlarında okurken dikkatli olmanızı öneririm, kahkahanızı bastıramadığınız için deli zannedildiğiniz anlar olacak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube