YENİ YILA YENİ BİR HEDEF

En son güncellendiği tarih: Nis 18Yeni yıl; pek çoğumuz için yeni hedefler öncelikle sağlık, mutluluk, huzur dilekleri ve tabii ki hepimizin alt alta sıraladığı yapılması istenilen şeylerin listesi demek. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, planlı olmak, herkesin mutlaka listesinde olan yeni bir dil öğrenmek ya da bildiğini geliştirmek… Bu liste böyle uzar gider. Ama gelin bu listeye bu sene gitmediğiniz bir yere ayak basmayı, yeni tatlar denemeyi, yeni kültürlerle tanışmayı aslında seyahat etmenin size vaat ettiklerini de ekleyelim ne dersiniz? Peki nasıl dediğinizi duyar gibiyim. Gezelim görelim, yiyelim içelim, güzelleşelim iyi hoş da ama nasıl? Listeye yazmak kolay. Bu dediklerin maliyetli şeyler. Çok isterim ama zamanım yok, bunlar zengin hobisi mi diyorsun? Bu bahaneleri bir yere kadar anlayabilirim fakat yeterince istemiyorsun derim. Uygun yollu gezmenin kendi içinde bir matematiği olduğu kesin. Hadi gelin şimdi bu matematiği anlamaya çalışalım.

Bir kere planlı olmak gerçekten çok önemli. Birçoğumuzun karar verip bilet alıp bir yerlere gidip günlerini geçirecek yeteri kadar zamanı yok bir kere. Kimimiz öğrenci kimimiz memur kimimiz özel sektör çalışanı. Bu noktada söz konusu olan şey yıllık izinler. Yeni yıla da girerken on dört tam gün yıllık iznimiz olduğunu var sayıyorum ve bu doğrultuda planlarımı yapıyorum. İlk iş takvimi önüme açıp bu yıl içinde garanti olan resmi tatillere bakıyorum. Ocak çok yakın bir tarih olsa da çarşambaya denk gelen 1 Ocak tatilini değerlendirmenin yolu Perşembe ve Cumayı izin alarak hafta sonu ile bağlamaktır. Böylece beş günlük uzunca bir tatil planı yapılabilir. Mevsim itibariyle de bembeyaz bir kar tatili şahane olmaz mı? Ya da sonu yine kara kavuşmayla sonuçlanacak olan doğu ekspresi tren seyahati hiç fena olmaz. İlla yıllık izin kullanmak zorunda mıyız? Elbette ki hayır. Çarşambaya denk gelen yılbaşı tatilini dinlenme günü olarak da değerlendirebiliriz. Yılın ikinci resmi tatili ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Oleyy perşembeye denk gelen tatil. Tam cuma günü izin alıp hafta sonu ile bağlamalık. Şubat ve Mart ayını boş geçmiş olsak da 1 Mayıs İşçi Bayramı yüzümüzü güldürüyor. İzne gerek olmadan kendiliğinden hafta sonu ile bağlanan tatiller candır can. Mayıs ayı içerisinde ikinci resmi tatilimiz de yine bağlamalı. Bu sefer pazartesi gününü hafta sonuna bağlarsak şahane rotalar hazırlanır. Üstelik Mayıs ayı bu sene ramazana denk geldiği için de uçak biletlerinde ekstra indirimler olması da söz konusu. Düşünsenize iftara Antep’e gidiyoruz. Dini bayramlarımızdan Ramazan Bayramı 2020 için tatil anlamında yüzümüzü pek güldürmese de; Pazardan Salıya yurt içi harika keşifler yapılabilir. Mevsim itibariyle koy koy gezip kızgın kumlardan serin sulara atlamalı deniz, kum, güneş üçlemeli günler geçirilebilir. Hatta abartı olmayacaksa üç günlük yıllık izin ile bu bayram tatili dokuz güne çıkarılarak alternatif rotalar yapılabilir. Uzak doğu,Phuket,Sri Lanka ya da Bali gibi. Çarşamba günü olan on beş temmuz tatilini de bu sene havuz kenarında keyif yapma günü ilan ediyorum. 2020 yılı dokuz günlük uzun süren bayram tatilleri açısından pek verimsiz bir yılmış. Kurban bayramının iki gününün de hafta sonuna denk geldiğini görmek kalbimizi kırdı. Yine de boş geçecek değiliz ya. Cumadan Pazartesiye değerlendirilecek dört tam günümüz var. Pazar gününe denk gelen Zafer Bayramımızı kutlar, yolumuza devam ederiz. Tatilsiz geçen eylül ayından sonra Perşembe günü olan 29 Ekim tatili yine Cuma günü izniyle hafta sonuna bağlanarak harika sonbahar rotaları hazırlaya bileceğimiz bir dört gün bizleri bekliyor.

Yıl boyunca tatil günleri belirlendikten sonra tabii ki hangi mevsimde nereye gitmeli yurt içi mi yurt dışı mı olmalı buna karar verilmeli. Araç kiralamalarda, otel ayarlamada, uçak bileti alımında erken rezervasyonun ve kampanyaların takibi ucuz yollu gezmenin en önemli dinamiğidir. Bu konuda

hep takipte ve tetikte olmak lazım. Black friday, 11.11, yılbaşı, anneler günü, kadınlar günü ve ailemizin low cost havayolu firması Pegasus’un kampanyaları vs vs vs.. Uygun bilet almak için kaçırılmayacak fırsatların olduğu dönemleri atlamamak lazım.

Uygun bilet cepte. Biletle birlikte uygun fiyata ayarlanmış otel tamam. Geriye gidilecek yer hakkında yapılacak araştırma kalıyor. Görülmesi gereken yerler, tadılması gereken lezzetler. Nereye nasıl giderim? Hangi otobüsü kullanmalıyım? Yurt dışında isem çevrimdışı kullanabileceğim uygulamalar neler?

Bu sorular yeni yazımızın konusu olabilir. Bunu sonra düşünelim ama bunları araştırmak bile o seyahatin gelişini beklemeyi zevkli hale getiriyor inanın ve inanın aylar öncesinden alınan ucuz bilet kadar insanı mutlu eden pek az şey vardır bu hayatta. Var mısınız bu sene kendinize bir seyahat hediye etmeye?

DERYA ÖĞRENCİ

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube