Yeşil Rehber

En son güncellendiği tarih: May 6


Evet şatoda yaşıyorum Tony, tek başıma. Ve zengin insanlar piyano çalmam için para ödüyorlar kültürlü hissetmelerini sağlıyorum. Ama o sahneden aşağı adımımı attığım an bir zenciden ibaretim yine. Çünkü onların gerçek kültürü bu. Ben bu hakarete tek başıma göğüs geriyorum çünkü kendi insanlarım bile beni kabul etmiyor.Peki eğer yeterince siyah değilsem, yeterince beyaz da değilsem yeterince erkek de değilsem o zaman Tony neyim ben?


Biyografi filmleri her zaman unutulmaz filmler arasına girmeye adaydır. Ne yazık ki hiçbir kurgu gerçek kadar acımasız olamaz. Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley’ nin dramatik hayatına misafir olduğumuz filmde piyanist tüm ülkeyi dolaşarak müziğini insanlara ulaştırmak ister. Plak şirketiyle yapılan anlaşmaya göre hiçbir Konseri kaçırmaması gerekmektedir. Bu uzun turnede zorlukları aşabilecek yetenekli bir şoföre ihtiyaç duyulur. Uzun yolculuğa uygun görülen aslında ırkçı olan İtalyan mafyası adına çalışan işsiz Tony iyi bir para karşılığında işi kabul eder. Siyahilerin kısıtlandığı, her yere giremediği tehlikeli yolculukta paralarını alabilmeleri için hiçbir konsere geç kalmaması gerekmektedir. Zarif ve eğitimli Dr ile kaba, öfke sorunu yaşayan ikilinin yoldaki maceralarına tanıklık edeceğiz.


Müzikal değer de taşıyan film oyuncuların ve yönetmenin yeteneğiyle kulağa ve göze hitap eden bir şölene dönüşüyor. İnsani değerlerin önyargılardan ve toplum baskısının insan üzerindeki yıkıcı etkilerinden güçlü olması gerektiğini anlatan unutulmaz filmlerden biri Yeşil Rehber.


Dram türündeki film 130 dakika oyuncular Mahershalalhashbaz Gilmore, -Dr. Don Shirley- Viggo Peter Mortensen Jr. –Tony- Linda Edna Cardellini –Dolores-

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube