Yeşilçam’a Dönüş


Vampirlerden, uzaylılardan, ejderhalar ve saçma sapan krallık filmlerinden sıkılan gerçek hayata dokunan duyarlı filmlerle buluşmak isteyen insanımız için Yeşilçam filmlerinden evde geçirilen günlerde izlenebilecek filmleri derledik. Usta oyuncular güncelliğini yitirmeyecek büyük yıldızlar samimi senaryolarla ailemizden biri olarak kabul ettiğimiz Yeşilçam geleceği gören bugün de ilgiyle izlenilecek filmlere imza atmış. Çeşitli komplo teorilerinden hastalıklardan konularını alan derlememizle seyircileri eski günleri yad etmeye davet ediyoruz.


İSTANBUL DEHŞET İÇİNDE (1966) Başrollerini AYHAN IŞIK-KENAN PARS , SEHER ŞENİZ in paylaştığı film oyunculuğun gücüyle bugün bile başyapıt olmayı hak ediyor Türkiye´de "BOND 007" ye nazire yapan Ayhan Işık’la Polisiye türünde bir filmle sinemaseverlerin ilgisini çekiyor. İstanbul´un içme sularını zehirlemeye çalışan Uluslararası Anarşist gizli örgüte aman vermeyen Ajan Kemal´in mücadele öyküsünü izliyoruz. Filmin bazı efektleri dönemine göre gayet başarılıdır. Ayhan Işık'ın kullanmış olduğu gizli silahlar filme ayrı bir lezzet kazandırmış....


Ölümden Korkmuyorum (1971): Sinemamıza Işık Tutan KUDUZ VAKASI , başrollerini AYHAN IŞIK ve Feri Cansel’in paylaştığı, 1971 yapımı enteresan bir Türk filmi. adeta 68 kuşağının Türk sinemasına aktarımıdır. Senaryosuna değinirsek fedakar baba rolüyle Ayhan Işık hapisten yeni çıkmış, mert, delikanlı ağır abimizdir. Oğlu ise tersine dönemin akımına kapılmış babasının eksikliğinde hippi olmuştur. Arkadaşlarına uyuşturucu satar, kandırdığı hippi kızları ağına düşürür ve onları sömüren mafyanın kucağına bırakır. Oğlunu bu hayattan yıldırım nikahıyla helal süt emmiş biriyle evlendirip, başını bağlar. Ancak işler göründüğü kadar kolay değildir mafyadan çıkış yoktur ve oğlanın kalemi kırılır. Ayhan ışık bugünlerde izlediğimiz John Wick misali intikam için mafyanın izini sürmeye başlar ve işler karışır. Üzerine yıkılan cinayet yanında şirin bir köpekten bulaşan kuduz hastalığı polis mafya kurban arasındaki üçlü kovalamaca heyecanı doruğa çıkarır. İzlemeyenler için kaçırılmayacak bir heyecan… Nazmi Özer tarafından yönetilmiş film. Başrollerde sayılanların dışında yine efsane isim karşımızda Kazım Kartal ve Ekrem Dümer de mevcut. Aslında konusu itibarı ile Türk sinemasının kült filmlerinden biri olması gerekirken nedense kıyıda köşede kalmış değeri fark edilmemiş bir film.


İBLİS (1972) İrfan Atasoy ,Kenan Özcan İşlediği cinayet sebebiyle hapse giren katil hapse girmesine sebep saydığı düşmanı bildiği adamdan intikam almak adına çocuğunu kuduz köpeğe ısırtır. İntikam almaya çalışan zalim bir katille çocuğunu kudurarak ölmekten kurtarmak için mücadele veren bir babanın acı veren hikayesi.


OĞUL 1974 Cüneyit Arkın Senaryosu İbis’le hemen hemen değiştirilmeden kullanılan kült bir film, oyunculuğu su götürmez değerdeki Cüneyit Arkın filmde oğlu kuduz olan babayı canlandırıyor. Yürekleri dağlayan filmi izlemediyseniz mutlaka Yeşilçam’ın en önemli filmlerinden biri olan Oğul’u izleyin.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube