YALNIZLIK HİSSİ HASTALIK MIDIR?

En son güncellendiği tarih: May 9


İlayda Dülgeroğlu // Edİtör: Kemal Albayrak


Ünlü düşünür NİETZSCHE ‘Dünyanın en eski asaletidir yalnızlık’ demiş. Yalnızlık bir hastalık mı? Çaresizlik mi?

Yalnızlık hissi bireyin çevresinde bireyler olmadığı için hissedilmez asıl istediği insan yanında olmadığı için yalnızdır. Birinin eşi ölmüştür yalnızdır. Birinin annesi onu terk etmiştir yalnızdır. Çevrende ne kadar insanın olduğu sadece sayıdan ibarettir önemli olsun husus çevrende olan ve seni anlayan insanlardır. Bir çok araştırmacıya göre yalnızlık bir hastalık değildir. Ancak bazı psikolojik hastalıkları tetikleyebilir bu yüzden hem hastalıktır hem de hastalık değildir. Yalnızlığın sağlığımızı etkileri nelerdir? Yalnızlık fiziksel veya ruhsal sağlığın ikisini de büyük çaplı olumsuz etkileri vardır. Bazıları ise psikolojik olarak hastalık sayılmaktadır.

Depresyon

İntihar

Kalp hastalıkları

Öğrenme ve hafıza bozuklukları

Anti sosyal davranışlar

Karar verme güçlükleri

Alkolizm ve madde bağımlılığı

Beyin fonksiyonlarında zayıflama

İçe dönüklük

Sosyal kaygı

İstifçilik

Çok yönlü bağımlılık

Olarak nitelendirilmektedir. Günümüzde her 10 kişiden 8’i yapmacık davranışlara katlanamadığı için, düşünce yapısı farklılıklarından kaynaklı ve üst düzey sosyal medya bağımlısı olduğu için yalnızdır.

Yalnız insanlar içleri dönüktür kendi yaptığı duvarların arasında yaşamaya mahkum edilir. Kalabalıkları sevmez fazla konuşmak istemez zoraki gülümsemeleri yüzlerinde göremezsin iki yüzlü değildirler çevreleri tarafından bir çok değişik lakaplara maruz kalmış öz güveni düşük cesaretsiz gözüküp aslında en büyük cesaretleri yalnızlığı seçmek olan insanlarıdır. Ben asla yalnız değilim diyen insanlar aslında hayatları pandomimden farklı değildir. Ne kadar mutlu görünsen de mutsuzsundur. Çıkamaz oradan çünkü bilmez dışarıda ne olacağı o kadar cesaretsizdir. Suratları hayatları komple boyadır onların altını kimse bilmez bilemez belki öğrenmek ister biri gelir bütün yüzünü temizler sonra bir bakar ki içi farklı dışı farklı herkese her şeye eyvallah deyip yalnızlığın acımazsız kucağına bırakır kendini. Yalnızlık nasıl bir şey ben bilmiyorum diyecek olursanız. Bence yalnızlık kırık camlar üstünde bile isteye çıplak ayakla yürümek gibidir. Bilirsin canın acıyacak ama yine de yürümeye devam edersin. Sırf yüzü boyadan ibaret olan iki yüzlü insanların senin kalbini kırmasın ruhunu lekelemesin diye yürürsün. Yalnızlık hayatın gerçeklerini görmektedir. İstediğin gibi yaşamak özgür olmak ama bir o kadar da sorumluluk sahibi olmaktır her şey dozunda güzeldir.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube