YALANIN İYİSİ OLUR MU?

En son güncellendiği tarih: Nis 17
Vallahi olurmuş; izledik gördük... İzlemek için yeni çıkan filmlere bakarken önce afişi, sonra ismi dikkatimi çekti. Oyuncuları da görünce tamam dedim ve izledim.


The Good Liar, Bill Condon'un yönettiği ve yapımcılığını yaptığı ve Nicholas Searle'nin aynı isimli romanına dayanan Jeffrey Hatcher tarafından yazılan 2019 Amerikan suç gerilim filmi. Filmin oyuncu kadrosunda Helen Mirren ve Ian McKellen’ın yanı sıra Russell Tovey, Jim Carter ve Michael Culkin gibi isimler yer alıyor. Yaşamı boyunca dolandırıcılık yapmış olan yaşlı Roy Courtnay, bir akşam yemeği için zengin dul Betty McLeish ile tanışır. İnternetteki çöpçatanlık siteleri aracılığıyla tanışmış olan ikili, kısa sürede birbirlerine yakınlaşırlar. Betty'nin mali varlığı 3 milyon pound değerindedir ve bu Roy'un şimdiye kadarki yaptığı dolandırıcılıklar arasında en büyük parayı elde edeceği ilişki olacaktır. Betty'nin ayaklarını planlı bir şekilde yerden kesen Roy, incelikli planının arasında yavaş yavaş Betty'e değer vermeye başladığını fark eder. Oldukça büyük bir servete konmak için Betty'i kandırmakla planını iptal etmek arasında bir seçim yapması gerekmektedir. Ancak işler Betty'nin torunu, büyük annesinin en son yoldaşına yönelik açık bir şüphecilik gösterdiğinde daha da karmaşık hale gelir. Roy'a güvenmeyen torunu yüzünden arada kalan Betty'nin de Roy'un planlarını bozabilecek gizli bir geçmişi vardır...


Önce biraz oyunculardan bahsetmek istiyorum. Dame Helen Mirren (26 Temmuz 1945) Oscar, BAFTA, Emmy, Altın Küre ve SAG ödülü sahibi İngiliz tiyatro, film ve televizyon oyuncusu. Bu cümleden sonra Mirren ve yeteneği hakkında başka söze gerek yok herhalde. Murray Ian McKellen (d. 25 Mayıs 1939), İngiliz oyuncu. Altı kez Laurence Oliver Ödülleri, birer kez Tony Ödülleri, Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülleri, dört kez Drama Desk Ödülleri, ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri sahibi olmuştur. İki kez Akademi Ödülleri adaylığı, dört BAFTA adaylığı ve beş Primetime Emmy Ödülleri adaylığı bulunmaktadır. McKellen'a 1979 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı unvanlarından "Komutan (Commander - CBE) unvanı verildi. 1991 yılında tiyatroya yaptığı katkılar dolayısıyla Kraliçe II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiş ve 2008 yılında yine kraliçe tarafından Order of the Companions of Honour üyesi yapılmıştır. McKellen da Mirren'dan aşağı kalmıyor, hatta üste bile çıkıyor. Yetenekleri tartışmasız oyuncuların yer aldığı filmi izlemenin keyfi başka oluyor.

Filme dönersek, The Good Liar ismi bana True Lies (Gerçek Yalanlar) filmini hatırlattı. Öyle eğlenceli bir film seyredeceğimi umuyordum. Filmin başında da internetten arkadaş olup, buluşunca da tamam çok bir şey beklemeyeyim diyerek yarım bırakmamak için filmi izlemeye devam ettim. İyi ki etmişim. Spoiler olmasın ama film ilerledikçe tatlı dili ile kadınları kandırarak dolandıran, şirin yaşlı Roy Courtnay'in içindeki zalim canavarın gözünü kırpmadan uyguladığı şiddeti görüyoruz. Saf, zengin dul Betty McLeish'in ise göründüğü gibi olmadığı amacının sadece karşısındakini dolandırmak olmadığı, sırlarla dolu geçmişlerinin bugün olanlara sebep olduğunu öğreniyoruz. Final sahnesinde Mirren zirveye çıkıyor. Filmde her şey dozunda, yaşam gibi; mizahi sahneler kadar sert, zalim sahneler de var, aksiyonda var, durağan sahne ise yok gibi.

Film aynı zamanda bugün bir çok kişinin yaşadığı, teknolojinin getirdiği güncel konuyu da işlemiş; internetteki sanal arkadaşlar ne kadar gerçek? Nasıl bir yalnızlık, çaresizlik ki internette tanıştığın kişi ile sohbet edip, her şeyini paylaşıyorsun. Sanal ortamda paylaşılan bilgiler ne kadar doğru? Kim daha iyi yalan söylüyor? Sanal alemdeki herkes yalancı, sahtekar mı?

İyi ki izledik, hem eğlendik hem merakla sonunu bekledik, keyif dolu iki saat geçirdik. Keyifli zaman geçirmek için rahatlıkla izleyeceğiniz bir film. İyi seyirler...


Yazan:Özgün Onat

Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube