En son güncellendiği tarih: May 9


Kemal Albayrak //


Varlığımız en güçlü yanımız. Birçok şeye sahip olabilmek için tek yapmamız gereken yaşamak. Abi, abla, amca olabilmek binlerce kan bağından birine nasip olmak, aile bağlarından bir ismi hak etmek zor olmasa gerek. Edilgen bir sürece dahil olan yaşamımızda vergi mükellefi olmak, hemşeri sayılmak vatandaş sayılmak da buna dahil.Yaşlı biri sayılabilmek için sadece yaşamamız yeterli. Oksijen tüketirken için için yanan vücudumuz kapladığı hacim kadar değerli. Sermayenin iştahını kabartan arzularımız için sıradan bir müşteriyken hastalığımız şifacılar ve eczacılar için ilaç, hatta ölümüz dirimizden değerli. Plastik fosili olmaya yüz tutan dünyamızda sağlıklı bir donör bir bağışçı bulmak ne denli zorlaşıyor. Ölümden bile korkar olduk, insanca yaşamayı çok gören alimler büyük maliyetlerle zombi filmleri sunuyor. Yeşil kalabilen mezarlıklar da sıkışıvermiş şehrin dikilen başları arasına. Gökdelenlerin ayakları koparıyor kıyısından köşesinden gelin gibi nazlı mezar taşlarını. Hem yaşayanların hakkı ölenlerden az mı? Para babaları fakirlerin atalarını düşünür mü? Kim ispatlayabilir ki kemiklerin sızladığını yattığınız yerde…

Geçmişin inançları üzerimizden ölü toprağını atıyor, piramitler, Tac Mahal’ler yerine yaşamak kutsanıyor. Ne kadar çılgın, ne kadar lüks, ne kadar dolu dolu yaşadığınız önemli. Kelebekler misali yaşanılan gün son günmüş gibi haz peşinde koşuyor herkes. Yediden yetmişe herkesin derdi beğenilmek, ölümden sonra saygın bir ad bırakmak yerine biraz deniz, biraz beden birkaç tabak. Carpe diem mi yaşamın kutsanması adına feda edilen yeni dijital köleler mi? Sahi siz kimdiniz?BİR FİKİRLE NE YAPARSIN?

YAZAR: KOBİ YAMADA,

RESİMLEYEN: MAE BESOM


 Yazar çocuk kitaplarının gerçekçilik sorununu aşarak çocukları hayata hazırlıyor. Tehlikeli hayalcilikle, gerçeğin anlaşılmaz halini ve sıkıcılığını aşan Kobi Yamada çocuklara girişimci olmayı, özgüven aşılamayı hedefliyor. Bir fikrim var biz yetişkinlerin bugün bile aşamadığı eleştirilme korkusunu özgüven eksikliğini ve yaratıcılığın toplum üzerindeki etkisini ele almış. Mae Besom’un yerel figürleri işlediğini görüyoruz. Japon kahramanı kullanarak yapılan kara kalem resimler metnin anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Basit ifadelerle ele alınan konu mutlu bir sonla bitiyor. Nar Çocuktan çıkan kitap boyutu ve uzunluğuyla da çocuklar için uygun.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube