UÇUŞTAN UÇUŞA (CHANGING PLANES)

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Geçtiğimiz yılın ocak ayında kaybettiğimiz usta yazar Ursula Kroeber Le Guin’i daha çok romanlarıyla tanısak da hikayeler konusunda son derece başarılı olduğunu biliyoruz. Gerek Yerdeniz ve Orsinya gibi hayal gücünün yarattığı mekanlardan anlattıkları olsun, gerekse ilk kez gün yüzüne çıkan, hepsinde içe dokunan bir nokta var. Türkiye’deki ilk basımı 2004 yılında yapılmış olan kitap tanıdık bir isim tarafından tercüme edilmiş: Çiğdem ERKAL İPEK.


Yazar, Uçuştan Uçuşa derlemesinde bizi ilk önce Sita Dulip ismindeki bir gezgin ve onun icadı olan yöntemle tanıştırıyor. Sita Dulip, havaalanında aktarma uçağını beklerken, tamamen tesadüfi şekilde farklı boyutlara geçmenin yolunu keşfediyor. Üstelik, farklı boyutlarda geçirdiği günler dünyamızda sadece saatlere tekabül ettiğinden her hava yolculuğu aynı zamanda turistik seyahate dönüşüyor. Sonra da anlatıcımız devreye girerek hava alanlarında kaybettiği vakti, boyutlar arasında dolaşarak, nasıl faydalı biçimde değerlendirdiğini anlatıyor.


Her boyutta farklı duygularla tanışıyor, her boyuttan sonra farklı düşüncelere dalıyorsunuz. Yazar bizi alıp hayal edemeyeceğimiz diyarlara taşıyor, sineklerin ölümsüzlük bulaştırdığı ölümsüzler adasına, kanatlı insanların dünyasına, sonrasındaysa bir bakmışsınız mevsimleri izleyen Ansarlar'ın arasına. Rüyaları paylaşmayı normal gören bir halk, bilinçli olarak sessizliği seçmiş bir ırk, öfkeleri ile meşhur bir topluluk, genetik müdahalelerden muzdarip bir bulamaç... Hepsi ayrı büyüleyici, hepsi ayrı hüzünlü.

Bu kitabı okumak için zaman ve mekan fark etmiyor ama uzun yolculuklara, hele de aktarmalı uçuşlara çok yakıştığını söylemeden edemeyeceğim. Ya da yaz tatilinizde, çevrenizdekilerin beach club'un pop şarkılarıyla coşmasına uyum sağlamakta zorlanıyorsanız, gölgeye çekilip kendinizi soyutlamak için ideal.


Ölümsüzler Adası

"Bizler karbon esaslı yaşam biçimleriyiz, bilim adamlarının deyimiyle, ama bir insan bedeninin pırlantaya nasıl dönüştüğünü bilemiyorum; belki de bazı ruhi etmenlere maruz kalırsa, mesela sonsuz bir ıstırap sonucu gibi, kim bilir.”


GY Uçanları

“Ayrılmadan kısa bir süre önce ona sordum. ‘Hiç rüyanda uçuyor musun?’ Bir avukat edasıyla, cevabını geç verdi. Bakışlarını çevirdi, pencereden dışarı baktı. ‘Rüyasında uçmayan var mı?’ dedi.”


Ansarların Mevsimleri

“Bayderler bizim boyuta geldikleri zaman Yol’umuzun sadece bir içgüdü olduğunu ve bizim hayvanlar gibi yaşadığımızı söylemişlerdi. Utanmıştık.”


Uykusuzluk Adası

“Hiç rüyaları olmadığı için hiç hikaye anlatmazlar ve lisanı kullanmazlar. Lisanları olmadığından yalanları da yoktur. Ama hakikati de yaşayamazlar çünkü hakikate olan yol, filozofun dediği üzere, yalanlardan ve rüyalardan geçer.”© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube