TESLA ve DEPREM MAKİNESİ

En son güncellendiği tarih: May 9Deprem; Dünya’nın en acı doğa olaylarından biri. Ne yazık ki ülkemizde de birçok kez deprem kaynaklı çok büyük acılar yaşadık ve binlerce insanımızı toprağa vermek zorunda kaldık. Uzay teknolojileri artık başka dünya ya da başka gezegenlerin yörüngelerine uydular gönderecek, insanlı uzay görevleri gerçekleştirecek ya da başka gezegenlere koloniler kurmayı planlayacak kadar gelişmiş olsa da maalesef Dünyamızda yaşanan bu denli büyük doğa olaylarının önüne geçecek teknolojiyi bir türlü geliştiremiyoruz. Ve yine maalesef ki, sosyoekonomik ve kültürel olarak belli bir erginliğe ulaşmamış ülkelerde depremin yarattığı zararların ve kayıpların da önüne geçemiyoruz…


Nikola TESLA; Çoğumuzun yakından tanıdığı, Sırp asıllı Amerikalı bilim insanı. Kişisel takıntıları ve asosyalliği ve hatta şizofreni benzeri davranışları nedeniyle eğitim hayatını yarıda bırakan TESLA’nın, İnsanlığa kazandırdığı buluşlar saymakla bitmez. Radyo, X ışınları, elektron mikroskopu, mikrodalga fırın, uzaktan kumanda, kablosuz elektrik dağıtımı…” TESLA’nın icatlarından sadece birkaçıdır. Hatta bazı kaynaklarda ampulün bile TESLA tarafından icat edilip, Edison tarafından araklandığı da söylenir. (Zaten Edison, yaptığı oyunlarıyla da ücretsiz ve kablosuz elektriğin insanlığın hizmetinde olmasına engel olan kötü bir insan olarak kalbime kazınmıştır.)


Deprem Makinesi; Aslında ilk olarak, küçük depremler yaratarak büyük depremlerin etkisini azaltmak üzere tasarlanan makine, 19. Yüzyılın sonlarında TESLA tarafından icat edilir. Elektro-mekanik bir osilatör diyebileceğimiz bu aletin en önemli özelliği, küçük enerji girişleriyle yapı içerisindeki büyük kütleli bobinlerin de kolayca hareket ettirebilmektir.


TESLA, icat ettiği bu osilatörü, New York’ da inşaat halinde bir otelde kullanma denemesinden bahsetmiş ve cihazı kullandıktan sonra yaşananları ise şöyle ifade etmiştir: Birkaç saniye içinde binanın titremeye başladığını hissettim. On dakika daha devam etseydim, binayı sokağa yıkabilirdim. Aynı cihazla Brooklyn Köprüsü’nü bir saatten kısa bir sürede East River’a indirebilirdim.” Bir şehir efsaneye göre ise; küçük osilatörünü (deprem makinesi) çalıştırır. Kısa süre sonra aşağı Manhattan denilen semti titretmeye başlar, semt sakinleri titreşimler üzerine polise haber verirler ve polis gelip TESLA’nın laboratuvarının kapısına dayanır. Kapı açılmayınca polis, laboratuvara zorla girer ve TESLA’yı elinde bir çekiçle makineyi kırmaya çalışırken görürler. Kendi ifadesine göre; cihazın düğmesi sıkışmış ve kapatamamıştır…


TESLA’ya dair yazılacak o kadar çok şey var ki aslında, yazımızın konusunu çok dağıtmadan, TESLA’ya mal edilen en dikkat çekici örneği yazmasam olmaz. Komplo teorisyenlerinin söylentilerine göre; “HAARP SİLAHI” olarak adlandırılan sözde gizli silahın (HAARP gizli bir silah değildir ve HAARP’a ait gizli doküman da yoktur!) çalışma prensipleri ve TESLA’nın deprem makinesinin çalışma prensiplerinin aynı olduğu iddia edilir. Evet, TESLA bir deprem makinesi üretmiştir. Ancak deprem makinesinin çalışma prensibine göre; atmosfere gönderilen dalgaların iyonosferden sekmesiyle oluşan dalgalar, fay hatlarının rezonans frekansına uyarlarsa, orayı yeterince sallarlar, hatta kırılma yaşanır yani deprem olur. Ancak HAARP SİLAHI’nın projesinde böyle bir teknoloji kullanılmamaktadır.


TESLA’ nın bu cihazdan sonra 1934 yılında bir “Ölüm Işını” yaratmayı planladığı da söylenir. Planlarına göre; milyonlarca volt elektrik yüklenmiş yoğunlaştırılmış parçacık ışınlarını havaya ateşleyecekti. Bu da; düşman uçaklarını 400 km. gibi bir uzaklıkta imha edebilmek anlamına geliyordu.


Ee işin içinde TESLA olur da komplo olmaz mı? TESLA’nın bazı çalışmalarının kayıp olduğu, hatta bu çalışmaların içinde UFO planları olduğu, onun ünlü “Rainbow Project” ekibinin çalışmalarında bulunduğu bile söylenilir. TESLA zekâsında bir insanın bu atıflara maruz kalması normal karşılanabilir, ancak yer yer TESLA’nın, Einstein , Marconi gibi bilim insanlarıyla birlikte; yaptıkları uzay gemisiyle uzaya gittiği gibi çıtayı Mars’a kadar yükselten tevatürlerde de bulunulur. 😊


Bugüne kadar Marconi’nin icadı olduğunu bildiğimiz radyoyu, icat etmiş ve kendisine Marconi’nin bunu sahiplenmesi sorulduğu zaman; “Olsun o da iyi bir insan, sorun yok…” Diyecek kadar da yüce gönüllü, ömrünü bilime adamış ve modern teknolojinin babası kabul edilen bu muhteşem dahi, 10 Ocak 1943 yılında tam 86 yaşında, New Yorker Hotelinde yapayalnız bir şekilde hayata veda etmiştir. Hatta öldüğü bile günler sonra, odasına giren hizmetçiler tarafından anlaşılmıştır.


Öldüğünde 2. Dünya savaşının en şiddetli yıllarıydı. Makalelerine ve çalışmalarına, Nazilerin eline geçmesi endişesiyle Birleşik Devletler hükümeti tarafından el konulmuştur. Hükümet bu makaleleri 9 yıl boyunca incelemiş ve daha sonraysa 1952 yılında serbest bırakmıştır. Bugün o makaleler Belgrad’daki TESLA müzesinde teşhir edilmektedir.


Kaynak: History Channel | Nikola TESLA Deprem Makinesi, Zamanın Ötesindeki Adam


Editör: Kemal ALBAYRAK

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube