En son güncellendiği tarih: Nis 23Muson yağmurlarının beslediği Krallıkla yönetilen Budizm’in hüküm sürdüğü egzotik meyveleri, adaları, harika gitarcıları ve dönüşüm geçiren güzel erkekleriyle ünlenen turistik bir ülke Tayland. Başkenti Bang Konk İstanbul’a denk nüfusu ve şöhretli trafiğiyle biliniyor. Budistler için kutsal değer taşıyan Altın Buda, Yatan Buda tapınakları Bang Konk’ta sizleri bekliyor. Pattaya eğlence merkezi görevini üstlenirken Puket sahilleri adaları ile tatilcilere okyanusun güzelliklerini vaat ediyor. 


Budizm ve Tapınaklar

Budizm, bugün dünya üzerinde yaklaşık 500 milyonu aşkın inananı bulunan bir dindir. İlk önce Hindistan’da ortaya çıkmış, daha sonra zaman içinde, Güneydoğu ve Doğu Asya’da Çin, Japonya, Kore, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Tayland ve Tibet gibi ülkelerde yayılmıştır.


BUDİZM

M. Ö. 6. yy’da Prens Gotama’nın aydınlanmasıyla ortaya çıkıyor. Sarayında her türlü acıdan ve gerçeklikten uzak yaşayan prens 29 yaşında saraydan çıkarak hayatın gerçek yüzüne ve yaşayan insanların acılarına tanıklık eder. O andan itibaren saraya geri dönmez sarayı ve ihtişamı terk ederek züht içinde keşişler gibi yaşar ama keşiş hayatının da gerçeklik olamayacağını kavrayarak dünyayı gezmeye başlar. Rivayete göre bir mayıs ayının dolunay gecesinde Ganj’ın bir kolu olan Neranjara nehri kıyısında, şimdiki Gaya’da Bodhi veya Bo ağacı denilen bir tür incir ağacının altında murakabe halinde iken aydınlanmaya erişti. Bulunduğu yer daha sonra kutsal ziyaret makamı sayıldı. 80 yaşına kadar dolaşarak vaazlarına devam etti öldüğünde külleri 10 eşit parçaya ayrılarak savruldu ve saklandı.


İnsanla gerçek arasında hayatın ıstıraplarla dolu olduğu şeklindeki kötümser anlayış Buda telkininin temelini oluşturur. Buda’nın kurtuluş öğretisinin özü şu dört kutsal gerçekten meydana gelir: 1. İnsanın varlığı kötülük, tatminsizlik, hastalık, yaşlılık, ölüm vb. ıstıraplarla yoğrulmuştur. 2. Istırabın sebebi arzu ve ihtirastır. Bu da yeni karma ve sudûra, yeni tenâsüh ve ölüme yol açar. 3. Istıraba son vermek için arzulardan, fâni işlerden sıyrılmak gerekir. Bu sürekli tekrarlanan devrelerden kurtulmanın yolu Nirvana’dır 4. Hürriyete,  yeni hayata, Nirvana’ya ulaşabilmek ancak Buda’nın sekiz dilimli yolu ile mümkündür. Bu sekiz dilimli yol ilk kutsal gerçeğin kavranılmasını, ikincisinin anlaşılmasını, üçüncüsünün de gerçekleşmesini sağlar. Maha Parinibbana Sutta’da geçen sila (ahlâk), samdhi (meditasyon) ve panna (hikmet) şeklindeki üç ana maddenin sonradan geliştirilmiş şekli olan sekiz dilimli yolun üç maddesi (doğru söz, doğru davranış, doğru geçim) silaya, iki maddesi (doğru muhakeme, doğru murakabe) samdhiye, üç maddesi de (doğru anlayış, doğru düşünce, doğru niyet) pannaya girer. 

İnanışın fiziki temsili olan Buda tapınaklarındaki Buda’lar da onun yaşamındaki şekilleri ihtiva eder. Şişman Buda bolluk içindeki yaşamı, Yatan Buda Nirvana’ya ulaşmış hali, oturan Buda tefekkür eden halini temsil eder. 


Sarı çiçek Buda’yı temsil ettiğinden kutsal sayılır, tapınaklara bizdeki gibi örtünerek girilmesi ve mabetlerine saygı gösterilmesi beklenir. Konuşulması, video çekilmesi hoşlarına gitmez.  .  


Tayland’da 6. yüzyıldan itibaren güçlenen Budizm’in hâkimiyeti II. Dünya Savaşı’ndan bu yana gittikçe artarak devam etmektedir. Halen nüfusun % 94’ü Budist’tir. Üniversiteleri, tapınakları ile dinlerine bilinçli şekilde tutkundurlar. 


Görülmesi gereken ilk tapınak Wat Traimit ya da ‘Altın Buda Tapınağı’dır. Ancak bu tapınakta özel olan tapınağın kendisi değil, tapınağın içinde yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare ‘Oturan Buda’ heykelidir. Tayland’da 13.yüzyıl civarında hüküm süren Sukhotai dönemine ait olduğu anlaşılan heykelin, muhtemelen o dönemdeki en büyük düşmanları olan Burmalılardan saklanmak amacı ile bir kaplama ile gizlendiği tahmin edilir. Zamanla sırlarına sadık kalan keşişler de dünyadan el ayak çekince unutulan heykel temizlik için taşınması emredildiğinde yanlışlıkla düşünce sıvası dökülür ve gerçekliği şüpheli olan efsanevi Altın Buda gün yüzüne çıkar.  Bangkok -Chinatown- Çin Mahallesi bölgesinde, Traimit Road’da yer alıyor ve 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


WAT PHO(YATAN BUDA HEYKELİ)

Wat Pho, 16. yüzyıl başlarında inşa edilmiş; 1781’de Bangkok’un başkent olmasıyla yeniden yapılandırılmış. Altın varak kaplı 46 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğindeki dev Buda heykeli tapınağın en ilgi çeken figürü. Heykel, 1800’lü yılların ortasında tapınağa yerleştirilmiş ve tapınak Tayland’ın ilk üniversitesi olarak işlemeye başlamış. Buda’nın Nirvana’ya ulaşmasının betimlendiği Yatan Buda Heykelinin sadece ayakları 3 metre yüksekliği ve 5 metre uzunluğunda. Uğurlu kabul edilen 108 sayısına atıfta bulunarak, ayak tabanlarına sedef taşlarla, 108 olumlu eylem ve sembol işlenmiş.

Duvarın dibinde sıralanmış 108 bronz kâseye para atılarak şans dilenebilir. Atılan her para ile çıkan sesler tapınağın duvarında yankılanıyor. Bu para hem Wat Po’nun korunması hem de rahiplerin ihtiyaçları için kullanılıyor.

Duvarlar ince işlemelerle Budizm tarihi resmedilmiş, öğretilerini bakanların kavraması hedeflenmiş.

Tapınağa yakın bir bahçe var dilerseniz orada oturup dinlenebilir yaşayan yerel halkın arasına karışabilirsiniz.


KANAL TURU Taylıların kanallar üzerindeki tahta evlerde yaşayan insanların yaşamını yakından tanıyacak, tapınakları kanaldan görecek Tayland’ın zengin ile fakir kesiminin kaynaşmasına şahit olacaksınız. Tapınaklardan birinin önünde Buda’nın beslediği düşünülen kutsal kedi balıklarını besleyeceğiz. Hz.  İbrahim makamındaki balıklar gibi dokunulmazlığı olan balıkların yanında timsahları, kömür maden taşıyan tekneleri, turistik gemileri de kanalda görebilirsiniz.


Sea Food Market  

Bang Kong deniz mahsullerinin ana vatanı sayılabilir, nehir ve okyanus balıklarına ev sahipliği yapan ülkede her çeşit balık ve böcek türüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ahtapottan mavi yengece timsahtan karides ve köpek balığına dek hemen her şeyi tüketen Taylandlılar yiyecek konusunda sınır tanımıyorlar. Ülkeye gelen misafirlerine temiz şartlarda sunum yaptıkları nadir lüks mekânlardan biri de Sea Food market ürünü tezgâhtan canlı ya da ölü olarak seçip pişirmelerini söylüyorsunuz. Sofranıza istediğiniz şekilde servis ediliyor.


Patpong Gece Pazarı

Yapısı tarzı satıcıların özellikleri itibariyle Laleli Aksaray pazarından pek de farkı olmayan bir gece pazarıyla karşı karşıyasınız. Yerel ürünler yanında taklit ürünlerin de bolca bulunduğu pazarda pazarlık esas Bin Baht’tan 300 Bahta inebilecek kadar büyük makaslar bulunan alıcı satıcı arasındaki ilişkiye dayalı bir pazardasınız. Dikkatli olmanızı ve alışverişteki ilk durağınızsa aceleci davranmamanızı tavsiye ederim. Çevresinde farklı cinsiyetlere ve ilgilere yönelik eğlence mekanları da bulunmakta.

    

ÇİN MAHALLESİ

Çin’in işgali sırasında kalanların yerleştirildiği komşu ülkenin insanlarına ayrılan bir bölge olan mahalle gece çok canlı. Ucuz ve çeşitliliği ile sizi de içine çekecek mahallede gezmek çok keyifli mutlaka görmelisiniz.


HİNDİSTAN CEVİZİ ÇİFTLİĞİ

Bangkok’un dışına çıkarak yol üzerinde ilk önce dünyaca taninmiş Siam İkizlerinin doğduğu Samut Songkram kasabasında bir Hindistan cevizi çiftliğine uğruyoruz. Burada Hindistan cevizi ağacından Tay halkının nelerde faydalandıkları hakkında bilgi alıp, bu ağaçtan yapılmış hediyelik eşyaları görüyoruz, ayrıca içerideki orkide bahçesini de gezebilirsiniz. Hindistancevizi sanıldığı gibi kendiliğinden yetişen basitçe ağaçta olgunlaşan herkesin çıkıp suyunu içip meyvesini tükettiği bir ağaç değil. Aşılama ve sulamayla yoğun emekler verilerek elde edilen meyvenin pişirilmesi sonucunda şekeri ve yiyecekleri elde ediliyor. Kabukları çeşitli araç gereç yapımında kullanılıyor. Anlayacağınız Robinson Cruise gibi adaya düşünce Hindistan cevizlerini yerim hikâyesi tam bir aldatmaca…


Yüzen Çarşı

Yerel halkın nehir kenarında yaşayışına tanık olabileceğiniz teknelerle yapılan yarım saatlik harika tur ardından çarşı esnafının el emeği göz nuru eserleri, dokumacılık işleri yanında turistik eşyaları meyve ve yemek kültürüyle geleneksel Thai kahvesi ve Thai Çayı ile tanışacağınız çarşıda güzel vakit geçirebilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken noktalardan olan Yüzen Çarşı nehir kenarında yaşayan halkı tanımanızı sağlayacak ve Tayland insanlarının yaşam koşullarını değerlendirmeniz için gerçekçi bir tespit olacak.


Yılan Çiftliği Turu

Nehirdeki kanal turu boyunca gördüğünüz yılan turları ve yılan tabelalarının somut haline erişeceksiniz. Yılanların sergilendiği bahçeden Gelincik, Kobra yılanı ve Pitonu şöhretinden tanıyacaksınız diğer zehirli yılanların gösterilerini de ilgiyle izleyeceksiniz.  

Siam Niramit Şov 

Bangkok’un en meşhur kabare gösterisi olmakla birlikte Tayland tarihini baştan sona dil kullanmadan anlatabilen kalabalık ekibiyle nereye bakacağınızı şaşıracağınız muhteşem bir görsel şölen sunacaklar. Guinness Rekorlar kitabında yerini almış devasa sahnesi, 150 ‘nin üzerindeki dansçı kadrosu ve dünya üzerindeki en son sahne teknolojisi ile izleyenlere unutulmaz bir aksam vadediyor. 4 boyutlu efektler, göz alıcı sahne kostümleri, havada bale, akrobasi ve Tay kültürünün masalsı bir dilde ışık ve sahne dekorlarıyla anlatımını büyülü bir atmosferde izliyoruz.


Eski adı RATACHADA TİYATROSU olan sahnenin yüksekliği 11.95 Metre olarak ölçülmüş bu yükseklik Guinness Rekorlar kitabına girmesini sağlamış. Yükseklik sayesinde sahne derinliği sağlanıyor. Görsel zenginlik seyirciyi büyülerken sahne büyüklüğü dekoru zenginleştirmenin yanında dekoru süratle değiştirmeyi sağlıyor, oyuncuların işini kolaylaştırıyor. Koreografinin iyi kurgulandığını oyuncuların başarılı şekilde teknolojiyle uyum sağladığını geçmiş ve geleceğin sergilendiği sahnenin yaşattığı gerçeklik duygusu inanılmaz. İçinde yapay nehir bile akıtılan yerli tavukların, fillerin, keçilerin yani canlı hayvanların da sahne aldığı gösteride oyuncular 500 kostüm kullanarak gerçekçiliği hat safhaya çıkarıyor. Müziklerin doğal olarak sahnede başarıyla çalındığını görsel sunum yanında ezgilerin de güçlü olduğunu ekleyeyim.

   

Şov yanında öncesinde doğal köy ortamını anlatan eski Tayland yaşamını sergileyen köy evlerini görebilirsiniz. Dokuma tezgâhlarını, evlerin içlerini gezebilirsiniz. Başlamadan önce filleri sevebilir, sahne sanatçılarının minik gösterilerini izleyip gösteri sonrasında fotoğraf çektirebilirsiniz.


Gösteri öncesinde açık büfeden dünya mutfağının lezzetlerini deneyebilirsiniz. Yeni tatlara açık olup olmadığınızı da denemiş olursunuz.


Gösteride ne anlatılıyor derseniz  ilk bölümde, oyuncular krallık tarihindeki iki dönemi anlatıyor: Sukhothai и ayuttaysky. Sahnede neler olup bittiğini anlamak için, en azından bu dönemde gerçekleşen olaylara aşina olmalısınız. 


İkinci bölüm daha dinidir. Dünyamızın üç bölümünü resmediyor: cehennem, cennet ve her tür muhteşem yaratığın yaşadığı peri ormanı. Ve son olarak, son hareket Tay modernliğine adanmıştır. Dramatize şov portreleri festivaller ve Tayland tatili. Songkran, Loy Krathong ve diğer kutlamalar muhteşem bir şekilde tasvir edilir.


Asiatique Riverfront Gece Pazarı

Nehir kenarına kurulmuş çağdaş dükkânlardan oluşmuş bir gece pazarı. Aşina olduğumuz birçok marka ve yiyecek içecek dükkânı da çevresinde yerini almış durumda. Gece ışıklı teknelerde gezmek, hafif müzik eşliğinde yemek yemek bir şeyler içmek lunaparkında dönme dolaba binmek ya da eğlenmek sizin elinizde. Alışveriş yapıp ender bulunan yiyeceklerden de tadabilirsiniz. Kuş yuvası içeceği, akrep, timsah çevirmeden, ahtapot ve deniz ürünlerine dondurmadan Müslüman yiyeceklerine dek zengin içeriğiyle birçok seçenek sunuyor Asiatique. 

Tarihi Siam Krallığına dayanan, okyanus ötesi Avrupalı ülkeler ile Tayland arasında ilk ticaretin yapıldığı bölgede inşa edilmiş, tarih ve modernizmin iç içe geçtiği, içerisinde 1500’den fazla dükkân ve restoran ile Bangkok’un  en yeni eğlence merkezi olan Asiatique gidiyoruz. Alışveriş için serbest zaman geçirirken krallar nehri olarak bilinen Chao Praya’ya karşı  içeceklerinizin tadını çıkarmanın tam zamanı.


Fil Safarisi 

Fil Tayland’ta kutsal bir hayvan savaşlarda kullanılan zafer kazanılmasında büyük pay sahibi olan sevimli ve evcilleştirilmiş hayvanın birçok gösteride, mekanda görebiliyorsunuz. İnsanların bağını koparamayacağı fil Tayland tapınaklarından giysilerine dek yer etmiş durumda. Fillere binerek gezinti yapabilir, elinizle besleyebilir bolca fotoğraf ve video çekebilirsiniz.


Timsah Çiftliği

İnsanoğlunun sözünü geçiremediği uysallaştıramadığı açlık ve disiplinle terbiye edemediği bir canlı kalmadığının açık ispatı timsahlar sanırım. Kafasını ağzına sokmaktan, elini gırtlağına sokmaya değin birçok çılgınca hareketi şovda görebilir, yaşlı timsahların beslenmesini izleyebilirsiniz.


Alcazar Show

Erkeklerin kadınları  kıskandıracak dönüşümüne tanık olup sahnedeki birbirinden güzel şarkı ve dansı izleyebilirsiniz.


Karen Kabilesi 

Dünyaca ünlü uzun boyunlu kadınların kabilesi Karen Kabilesi. Myanmar saldırılarında kızlarının kaçırılmasını istemeyen kız çocuklarını çirkinleştirmek için boyunlarına halka takan kabile bu geleneği savaştan 800 yıl geçmesine rağmen sürdürmekte ısrarcı. Kralın isteğiyle bataklık içindeki köylerinden taşınan kabile üyeleri için evler yapılmış yaptıkları dokuma ürünleri satarak geçinmeye çalışan kadınlara turistlerin ilgisi de yeni bir geçim kaynağı oluşturmuş.


Hakikat Tapınağı Turu

Birbirine geçme tahtalardan oluşan çivi kullanılmadan yapılan tapınak başlangıçta kral için yapılmış bir yermiş. Sonrasında rivayete göre Buda ruhları inşaat alanında gezinmeye başlamış işçilerden birine rüyasında inşaatın bitmemesi gerektiği söylenmiş bunun üzerine otuz yılı aşkın süredir hummalı bir şekilde çalışmalar sürmekte ve her noktasında farklı bir Buda figürü ziyaretçileri karşılamakta. Tapınak yeni olmasına karşın işçiliği ve deniz kenarına kurulmasıyla eşsiz bir manzara oluşturarak ününe ün katmaya devam ediyor.

Nong Nooch Tropical Garden Turu

Tayland şehir peyzajı ve ağaçlandırılmasındaki payı  büyük olan bahçeyle karşı karşıyasınız. Devasa bir alanda yer alan bahçede birçok peyzaj sizi bekliyor. Fransız bahçesi, orkide bahçesi, karıncalar gibi bahçeler yanında lüks ve antika araba galerisi de sizi bekliyor. Yine bahçe içerisinde taşlaşmış ağaçlar kedi balıkları ve birçok hayvan mevcut.


Pattaya Mercan Adası Turu

Pattaya kıyısından kalkan teknelerle gidilen adalardan biri olan Mercan adasında yüzebilirsiniz.


ULAŞIM

Bang kokta ulaşım Tuk tuk, taksi ya da Grab uygulamasıyla çağırdığınız araçlarla sağlanabilir bunun yanında nehirden teknelere de binebilirsiniz. Pattaya da da jeep tarzı Sao Ke denilen tuktukların yerine geçen araçlarla sağlanıyor. Tuk tuklara binerken yine pazarlık yapmanız şart Pattaya’da ise araçta biri varsa dolmuş usulü küçük ücretlerle istediğiniz durağa gidebilirsiniz.


YEMEK  

Yağ, peynir, zeytin, ekmek gibi vazgeçilmez yiyeceklerinizi unutun. Deniz mahsulleri, thai ve chili sosu, yoğun şekerli ağır kokan baharatlı yiyecekler suda haşlama ya da ızgara yiyeceklerle tanışın. Dünyada ne varsa aklınıza gelen gelmeyen her şeyi tüketen insanlar ve tadabileceğiniz onlarca meyve var. Yediğiniz her şey tamamen doğal….
Not: Kredi kartını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bankadan para çekerken 200 Baht yaklaşık 40 ₺ vergi kesiliyor o yüzden ihtiyacınız varsa bir kerede yüksek meblağ çekin. Rehber olarak Hakan Duymaz ı tavsiye ederim© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube