TÜY YUMAĞI NE DİYOR?

En son güncellendiği tarih: Nis 17Birçoğumuzun evlerinde mutlaka evcil hayvan vardır. Kimimiz kedi sahiplenir, köpek sahiplenir velakin kuş, balık gibi hayvanlar bakmaktayız. Ancak aynı dili konuşamadığımız için birçok dertlerini anlamakta zorluk çekeriz. Öncelikle ne olursa olsun onların birer canlı olduğunu unutmamalıyız. Her daim mama ve su kaplarını temiz tutmalıyız evcil hayvanlarımız için en az bakımları kadar önemlidir mama ve su kaplarının önemi.


MAMA VE SU KAPLARININ TEMİZLİĞİ


Kendimizi evde beslediğimiz hayvanlarımızın yerine koyabilmemiz çok önemlidir. Hiçbir kimse pis, kokusu olan veya lekeli tabak bardak kullanmaz bu yüzden onlarında dikkat ettiğini ancak kendilerinin bunları temizleyemeyeceği için bu görevi bizler üstleriniz. Birkaç günde bir sıcak su ve sabun yardımı ile mama ve su kaplarını temizlemeliyiz ve hatta 15 günde bir en fazla 30 günde bir beyaz sirke sıcak su ve karbonat ile temizliğini yaparsak evcil hayvanlarımız için daha hijyenik ve sağlıklı olmalarına çok büyük katkıda bulunuruz. Eğer ki balığımız varsa onlar için haftada 1 en fazla 2 kez değiştirmek yeterlidir ancak büyük bir akvaryumumuz var ise zaten temizliği için birçok önem almış bulunursunuz.


TÜY TEMİZLİĞİ


Kedi ve köpeklerimizin her zaman dökülen tüyleri hayatımızın bir parçası olmuştur. Düzenli olarak onları taramalıyız çok zor gözükse de sadece beş dakikamızı alacak işlem için onların rahatını bozmaya hakkımız yoktur. Hayvanımızın sağlığını göz önünde bulundurarak onları yıkayabiliriz. Kedi ve köpekler için özel şampuan ve sabunlar mevcut ancak bunlar yerine bebek şampuanı ile de yıkayabiliriz.


KUM TEMİZLİĞİ


Kedi ev temizliği konusunun en önemli noktalarından biri, kedi kumu temizliğidir. Burada bilinmesi gereken püf noktası, kedinize seçenek sunmaktır. Mesela bir kediniz varsa iki tane kedi kumu kutunuz olsun, aynı şekilde iki kedi için de üç adet kedi kumu kutusu. Her iki kutuyu da banyo gibi evin tenha bir bölgesine yerleştirin ve karbon hava temizleyici kullanarak bu bölgede koku kalmasının önüne geçin. Kedi kumunu her gün değiştirin. Kokusuz kum kullanın. Kutuyu haftalık olarak ılık suya batırılmış sünger ve kokusuz deterjan ile temizleyin. Tamamen kurutun ve kutunun dibine kabartma tozu serpin. Kutunun hemen önüne bir paspas koyarsanız, kedinizin ayağında herhangi bir kum kalıntısı kalmadan banyodan çıkabilmesini sağlarsınız.


EVCİL HAYVANINIZIN YATAĞINI SIK SIK YIKAMALIYIZ


Evinde evcil hayvan besleyenler için pratik temizlik önerileri arasında en önemli olanlarından biri de onun yatağını sık sık yıkamak gerektiğidir. Çünkü evcil hayvanınızın kokusu kısa süre içinde yatağına siner. Yıkamayı sıcak su ve kokusuz çamaşır deterjanı ile yapın. Kokulu ve yoğun kimyasal içerikli deterjan çeşitleri evcil hayvanınıza alerji yapabilir. Bu nedenle yıkama işlemini elinizden geldiğince doğal malzemelerle yapın

Bu sayede evcil hayvanlarımız için daha yaşanılır ve güvenli bir ortam yaratmış oluruz sonuçta en güzel ev arkadaşlarımız onlardır.


KEDİLERİN HAREKETLERİ BİZE NELERİ ANLATMAK İSTER


Yuvarlanıyorsa, size hadi kalk oyna benimle diyordur.

Hızlı Göz kırpma, sana güveniyorum ve senden bir şeyler istiyorum demektir.

Büyük ihtimal mama istiyor ya da kum kabı pistir belki suyu bitmiştir olabilir yani.

Adeta masaj yapar gibi patileri ile sizin teninize uyguluyorsa aç olduğunu ima etmeye çalışıyordur.

Göbeğini açıyorsa size olan güven tamdır onu sevin.

Etrafta yoksa yalnız kalmak istemiştir belki, arayıp durmayın kendi çıkıp gelir nasılsa.

Gözlerini kocaman açması etraftaki bir şeye dikkat kesilmesinden ötürü.

Kutu merakı değil onlarınki sadece dar yerlerde kendilerini daha güvende hissediyorlar.

Size gıcıklığına bilgisayar üstünde oturmuyor hayır sadece sıcak yerleri seviyor.

Kediniz artık büyüyor ve avlanma içgüdüleri başladı özellikle kuşlar ilgi çekici geliyor.

Pencerelerin önünde saatler geçirmelerinin en büyük sebebidir.

Ve dile getiremedikleri birçok şeyi kuyruk hareketleri ile belirtiler.


KÖPEKLERİN DAVRANIŞLARI


Çoğu zaman yavru köpeklerde görmeye alışkın olduğumuz çiğneme durumu aslında oldukça doğal bir durum. Gözünüzün önüne diş çıkarma zamanında olan, hiç durmadan ağlayan ve eline aldığı her şeyi ağzına sokmaya çalışan bir bebeği getirin. Yavru köpeklerde de durum çok farklı değil. Dişlerdeki hassasiyet, tüm dünyayı keşfetme merakıyla birleşince ortaya ısırılan ayakkabıların, parçalanan giysilerin çıkması kaçınılmaz. Ancak yetişkin döneminde bir köpekte hala çiğneme özelliği rahatsız edici boyutlarda devam ediyorsa öncelikle bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa bu durumda anksiyete neden olan durumu analiz etmelisiniz. Evde uzun zaman yalnız kalması, işlerinizin yoğunluğu nedeniyle daha az ilgilenmeniz ya da dışarıda enerjisini yeterince atamıyor olması bu duruma neden olabilir.


Isırmak dendiğinde aklımıza hep korkunç görüntüler gelse de o travmatik sahneleri bir kenara bırakmakta yarar var. Köpekler diğer köpeklerle oyun oynarken kimi zaman oyun amaçlı karşılarındaki köpeği ısırabilirler. Bu oldukça zararsız ve üstünde durulmayacak bir durumdur. Ancak agresif nedenli bir ısırmadan ya da sahibiyle oynarken oluşan bir ısırıktan söz ediyorsak bu durumlarda köpeği ısırmaya iten nedenin ne olduğunu doğru analiz etmek gerekir. Isırmalar da öncelikli neden köpeklerin sahiplenme içgüdüsüdür. Bir nesneyi ya da sahibini sahiplenen köpek ısırabilir. Bunun dışında yaralanma durumunda canı yanıyorsa, herhangi bir tehdit algıladılarsa, alarm durumundalarsa da ısırma eğilimi gösterebilirler.


Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki bir insanın konuşması ne kadar doğalsa bir köpeğin de havlaması o kadar doğaldır. Köpeğinizin nedensiz yere havlaması sinirlerinizi bozsa da çoğu zaman aslında altında mutlaka bir neden yattığını unutmayın. Köpekler çoğu zaman olası bir tehlikenin işaretini sezdiklerinde haber vermek ya da uyarmak için havlarlar. Havlamak onlar açısından oldukça önemli bir iletişim kurma yoludur. Köpeğinizin genellikle havlamak için birkaç farklı nedeni olabilir. Öncelikli neden, korkmuş olmasıdır. Farklı bir ses, yabancı bir kişinin eve gelişi, birinden hissettiği tedirgin edici bir davranış onun uyarı amaçlı havlamasına neden olabilir. Yani alt kat komşunuzun eve geldiğini duymamış olmanız köpeğinizin de fark etmeyeceği anlamına gelmez. Ayrıca uzun bir zamanı evde geçirip, enerji toplamış ya da tuvalet ihtiyacı gelmiş ve artık dışarı çıkmak için sizi uyarıyor olabilir. Bununla birlikte havlamanın bir diğer nedeni de sizden ilgi bekliyor olması olabilir. Bulunduğu ortamda tam olarak tanımlayamadığı bir durumla ya da bir şeyle karşılamış ve kafası karışmış olabilir. Kulağa fazla bilimsel gelmese de şu gerçeği kabul etmekte yarar var.


Köpeğiniz az önce koyduğunuz mamaya kuyruk sallayarak geldikten birkaç dakika sonra siz yanından geçerken hırlıyor mu? Pek çok kişi bir köpeğin mamasını sahiplenerek hırlamasının doğal bir tepki olduğunu düşünse de bu durum aslında onun sahibiyle ilişkisinde bir sorun olduğunun habercisi olabilir. Mama kabının üzerinden size ya da başka bir köpeğe hırlayan bir köpek tetiktedir ve her an mamasının ondan alınacağını düşünüyordur. Mamayı gereğinden fazla sahiplenmiş olması da bu konudaki tavrını güçlendirir.


Köpekler bazı zamanlar bulundukları yeri kazmaya çalışırlar. Kazma işlemi bir köpeğin DNA’sında yazılı, içgüdüsel bir harekettir. Özellikle terrier ırkında sıkça karşılaşılır. Bu hareketi çoğu zaman dışarıda yapsalar da bazı anlarda onları kanepeyi ya da halıyı kazmaya çalışırken de görebilirsiniz. Kazma işlemin temelinde sandığınız gibi zarar vermek ya da dikkat çekmek yatmıyor. Köpekler bu hareketi içgüdüsel olarak yemeklerini gizlemek, küçük kemirgenler gibi yemek ortaya çıkarmak ya da kendilerine yatacak serin bir ortam sağlamak için yapıyorlar. Köpeklerin ter bezleri patilerinde bulunduğundan kimi zaman kokularını bırakmak ve işaretlemek için de bir yerleri kazabilirler.


Kapıdan eve giriyorsunuz, köpeğiniz mutluluktan çıldırmış halde size doğru koşuyor ve üzerinize zıplıyor ya da parkta yürürken bir çocuk kendisiyle ilgilendiğinde üzerine zıplıyor. Zıplamak, mutluluk ve heyecan belirtisi gibi görünse de bazı durumlarda bundan daha fazlası olabiliyor. Köpeğinizin üzerinize zıplaması aynı zamanda sizin üzerinizde üstünlük kurmaya çalıştığının işaretlerinden biri olabilir. Bu konuda köpek sahipleri çoğu zaman mutluluktan nasiplerini almayı tercih ettiklerinden bu durumu göz ardı ederek onları sevmeye devam eder. Bu da teşvik edici bir durum olarak bir sonraki hamlede aynı zıplamanın yeniden yaşanacağı anlamına gelir.


Köpeğiniz karşınızda ağzında oyuncağı ile sizi oyuna davet edip hızlı hızlı nefes alırken ne kadar da sevimli görünüyor değil mi? Peki köpekler neden hızlı hızlı nefes alıyorlar? Bunun öncelikli nedeni köpeklerin ter bezlerinin patilerinde yer almaları. Köpeklerin hızlı soluklanması vücut ısılarını düzenlemenin ilk yoludur. Bununla birlikte hızlı soluklanma yorgunluk, halsizlik gibi durumların belirtisi olabileceği gibi daha ciddi sağlık problemlerinin de belirtisi olabilir. Eğer daha önceden karşılaşmadığınız türden bir soluklanma söz konusuysa bu durum kalp sorunları, alerjik durumlar ve hatta zehirlenme gibi ciddi sorunların habercisi olabilir.


Köpek sizin hayatınızdaki önemli şeylerden biri olabilir ancak siz onun hayatının merkezinde yer alıyorsunuz. Bir köpek sahibini çoğu zaman yaşam partneri olarak görür. Yaşam partnerinden ayrılmak da onda bazı sıkıntılı durumlara neden olabilir. Siz işe gittiğinizde ya da onu bir süreliğine yalnız bıraktığınızda köpeğiniz yaramazlık yapmaya başlıyor, evi dağıtıyorsa bu sizin gidişinizi kabullenemediği anlamına gelir.

Köpeğinizle tasmalı yürüyüşleriniz çok mu zor? Kendinizi sürekli köpeğinizin peşinden koştururken mi buluyorsunuz? Köpeğinizin uzatmasını devamlı çekerek yürümesinin en önemli nedeni heyecanlı olmasıdır. Köpekler bizden daha hızlı hareket ettikleri gibi aynı zamanda her yeri koklamak ve bulundukları yeri bir an önce keşfetmek gibi bir heyecanları vardır. Bu onların sağı sola zik zaklar çizerek yürümesine neden olur. Aynı zamanda sizin köpeğiniz üzerinde sağlam bir otorite kuramamış olmanız da onun sizi çekiştirmesi ve yönlendirmeye çalışmasına neden olabilir.


Köpekler için başka bir köpeğin çişini koklamak ve hatta yalamak koku duyularıyla yaptıkları bir sosyal bilgi toplama durumudur. Siz merak ettiğiniz daha yakından tanımak istediğiniz birinin sosyal medya profiline bakarsınız, köpekleriniz onların çişine. Köpekler sadece mesafelerini boşaltmak için değil aynı zamanda birbirlerine işaret bırakmak için çiş yaparlar. Hem dişi hem erkek köpeklerde görülen işaretleme durumunda köpekler kendi aralarında bir hiyerarşi oluşturur ve kendi toplum düzenlerini devam ettirirler. Erkek köpeklerde bu durumdan farklı olarak gittikleri her yere işaret bırakma durumu vardır. Bu onların kendi alanlarını belirlemek için yaptıkları içgüdüsel bir harekettir.


Ancak tuvalet eğitimi olan bir köpek birdenbire eve çiş yapmaya başlarsa bunun nedenleri farklıdır. Uzun bir zaman dışarı çıkaramadıysanız tuvaletini kaçırmış ya da az ilgi gördüğü bir dönemdeyse dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Bununla birlikte tekrarlanan bir durumdan söz ediyorsak bir sağlık probleminin de habercisi olabilir.

Demek istediğim o ki yapmak istedikleri her şey onların bize tuhaf gelen hareketlerinin altında yatmalıdır. Alıştıkları ortam dışında yaşamaları zor olan o minik kalpleri üzmemeli ve sevmekten vazgeçmemeliyiz.


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube