SONBAHAR ÇOCUKLARI

En son güncellendiği tarih: Eyl 7


Gün batımından birkaç saat önce çalışma masama oturmuş, rustik desenli kupamdan kahvemi içerken masanın arkasındaki cam kapıdan dışarıyı seyrediyorum. Işık içeri süzülüyor nazlı nazlı. Dökülmeye yüz tutan yaprakların etkisiyle meydana gelen o hüzünlü sarılığın rayihası yükselmiş toprak ana ve gök babanın arasındaki boşluğa. Sarımtırak ama parlak ve net.


Ne Yaz sıcağının sebep olduğu uzaklarda ki flu ne de çetin Kışın kasveti. Tam kararında. Mükemmel. Ve uçuşuyor kelimeler aklımda.


Sonbaharı sevmeyen insanlar benliğini ve hayatın gerçekliğini kabullenmekte zorlanıyor olabilir mi ?


Öyle ya. Bir devrin sonunu ve karamsarlığı anımsatıyor ne de olsa.


Eğlenceli yaz mevsimi yavaş yavaş yerini kışa bırakmaya hazırlanırken karşılar bizi sonbahar. Bir ara dönem. Fakat görmeyi bilene bir bitiş değil ,başlangıçtır bu hüzünlü varsaydığınız mevsim.


Deniz daha güzeldir Sonbahar da... Hangi saatlerde girsem diye düşünmenize gerek yoktur, çünkü teninizi kızartacak güneş eski acımasızlığını kaybetmeye başlamıştır ve yaz tatilinin sürüklediği kalabalık çekilmiş, yerini sakinliğe bırakmıştır. Yürüyüş yapmak daha kolaydır. İlkbaharın getirdiği o tatlı uyuşukluk yoktur. Kıyafet seçmek için gardırobun önünde vakit kaybetmezsiniz. Yazın kot giymeye çekinirken bu mevsim her türlü kıyafete uyumludur. Terleme veya üşüme derdi olmadan tek ihtiyacınız olan bir gömlek ya da ince bir hırkadır.


Balık sezonu açılır. Pastırmalar hazırlanır. Envaiçeşit konserve ve turşular kiler raflarında yerini alır. Hele bir de Egeli iseniz incirler zeytinler tüm lezzeti ile kışa hazırlanır.


Umutsuz romantiklere göre değildir aslında sonbahar. Belki de bu yüzden hep yanlış anlaşılmıştır.


En güzel örneğiyle doğayı ele alalım mesela. Tüm şatafatlı coşkusuyla yeşermiş, çiçek açmış, meyve vermiş olan ağaçlar azametli kışa hazır olabilmek için döker narin yapraklarını. Bir sonraki yıla tekrar meyve verebilmek için de toprak ananın onları gübreye çevirmesine müsaade eder. Hiç fark ettiniz mi? Herhangi bir insan evladının tek bir hamle ile gözünü kırpmadan kesip atı vereceği o ağaç ; yüklerinizden kurtulup zorlukları fırsata dönüştürebilmeyi öğretir size her yıl dönümünde.


Bizim gibi sonbahar çocukları çok iyi anlar bu duyguyu. Bu yüzden severiz bu mevsimi.


Kışın soğuğunda kombili evlerinizden karı izlerken ya da sobalı evlerde gece tavana yansıyan alev dansı ile geçmişe dalmışken, ilkbaharda çiçeğe duran dalların meyveye dönüşmesini beklerken, yazın sıcak melteminde ilkbahardan kalma o narin ve sulu meyvelerin serinliğine teslim olmuşken; tüm bunların sonunu getirdiğine değil de, güzel günlerin yeniden gelebilme ihtimalini bize kanıtlayan sonbahara neden bir şans vermeyesiniz ki ?


Aslında sonbahar bahanesi ile bu mevsimin de güzel katmerli çiçekleri olduğunu anımsayıp neden kendinize yeni bir başlangıç sunmayasınız ki ?

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube