SOL GÖZÜNÜ 200.000 DEFA KIPIRDATARAK 139 SAYFA KİTAP YAZAN YAZAR

En son güncellendiği tarih: May 9


Bir dalgıç gibi dibe batarken aynı zaman da zihnini bir kelebek gibi özgür bırakır ve bize okunacak, sorgulanacak çok iyi satırlar bırakır Jean Dominique Bauby... Bauby, Dünyanın en çok satan dergilerinden biri olan Elle dergisinin editörüdür. Sigara ve alkol kullanmamasına rağmen sebepsiz bir şekilde 8 aralık 1995 tarihinde, 43 yaşında iken ciddi bir felç geçirmiş, sol gözü hariç tüm vücut işlevini kaybetmiştir. Yaşadığı acılara rağmen yaşamdan vazgeçmemiş zihninde hapsolup kalan düşüncelerini terapistinin hazırladığı özel bir alfabe ve sekreterinin de yardımıyla sadece sol göz kapağını hareket ettirerek kitap yazmıştır. Evet, vücudunda hükmedebildiği tek organ olan sol gözüyle yaşama tutunan Jean Dominique Bauby, 200.000 defa gözünü kırparak 139 sayfalık ''Kelebek ve Dalgıç'' kitabını çıkarmıştır. ''Kelebek ve Dalgıç'' kitabının yayınlanmasından 10 gün sonra 9 mart 1997'de hayatını kaybetmiştir. ''Ayda bir kere bir dilim kızarmış patates yemesine müsaade edilir.Tüm bir ayı o hazzı yaşamayı bekleyerek geçirir. Bir dilim kızarmış patates... Hayat sadece anlardan ibarettir. Kitabı okuduktan sonra bir dilim patatesten zevk almayı öğrendim ve her şeyden şikâyet etmemeyi...'' (Ahmet Şerif İzgören ŞU HORTUMLU DÜNYADA FİL YALNIZ BİR HAYVANDIR adlı kitabından.)

Her şeyi görüyor ancak hiç bir tepki veremiyor. Ölmek istiyor ancak bunu bile başaramıyor. Topluyor kendini, düşüyor hayallerinin peşine. Hayal gücünün ötesine geçiyor belki de içinde yeniden doğuyor, var oluyor. Öyle sade öyle gerçek yazıyor kitabını. Sömürmeden... Ve kitabından yürekleri burkan birkaç alıntı bırakıyorum buraya:

"Uzaklaşıyorum... Yavaş, fakat emin bir şekilde. Tıpkı bir denizcinin demir aldığı kıyıdan uzaklaşması gibi geçmişimden uzaklaştığımı hissediyorum... Eski hayatım hâlâ içimde alev alev yansa da, yavaş yavaş anıların küllere dönüştüğünü biliyorum..."'İnsan karşısındakinin gerçek yüzünü görmek için felaketin keskin ışığına mı ihtiyaç duyuyor?''''Acaba bu evrende beni bu dalgıç hücresinden kurtaracak bir anahtar var mıdır? Ya da son durağı olmayan bir metro? Peki, özgürlüğümü geri satın alabileceğim bir para?''

''Kelebek ve Dalgıç'' kitabından sonra mutlaka Julian Schnabel tarafından yönetilen filmini izlemelisiniz. Son olarak Sizi arka kapak yazısıyla başbaşa bırakıyorum.

''Kelebek ve Dalgıç, yaşanmış bir hikâyenin anlatısıdır.Jean-Dominique Bauby, bir beyin kanaması geçirir; yolunda giden hayatı artık bir çıkmaza girmiştir. Onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Artık vücuduyla tek yapabildiği şey, gözkapaklarından birini oynatabilmektir. İnsanlarla iletişim kurmak için kullanabileceği tek yol budur.Yine de, umut... Hep vardır umut. İnanmaktan vazgeçmeyen insan birçok şeyi başarabilir. Jean-Dominique Bauby de bu kitabı, sadece göz kapağını oynatarak, alfabedeki yerlerini işaret ettiği harfler sayesinde yazdırmayı başarmıştır. O nedenle bu kitap kısadır ama açacağı kapının önünüze sereceği yol çok uzundur.''


Editör: Kemal ALBAYRAK

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube