SİYAH KEDİ

En son güncellendiği tarih: May 6


Fizikçi Jeffrey Parker kendi halinde bir adam iken, yanlış bir bilginin yayılması sonucu kendini birden hippilerin Icarus adındaki bir asteroidin dünyaya çarpacağı ve yok edeceğine inanıp bölgenin en yüksek dağına kampa geldikleri yerde bulur. Ancak hiç beklemediği bir şey olmuştur. Bir hippiye, Mary Ann’e âşık olmuştur. Üstelik karşılıksız da değildir aşkı. Bir anda kimyası değişmiştir Jeffrey’in. Ta ki yaşamındaki o en kötü gününe dek. Her şey zıddıyla vardı dünyada. Bu kaçınılmazdı. Sevgi varsa nefret de vardı. Bir bilim adamı olarak kendini fizikötesi olaylar ve kavramlar içerisinde yeni bir amaca doğru ilerlerken bulmuştur. Artık bilim ve yüreği savaş halindedir. Psikodelik deneyimler, koşut evrenler, sicim kuramı, efsaneler, reenkarnasyon, ölüme yakın deneyimler derken ona söylenen bir kehanetin gerçekleşmesi artık onun tek yaşama amacı olmuştur.


Melissa Seven, günümüzde başarılı bir feminist yazar ve İstanbul’da yaşıyor. 5 yaşından beri gördüğü kabuslar yaşamını önemli ölçüde etkiliyordu. Buna rağmen dimdik ayakta kalabilmiş ama kabuslarına çare aramaktan da geri durmamış. Bir gün Amerika’dan bir adam, kadın hakları ile ilgili bir görüşme yapmak için Melissa’yı arar. Adamda bir tuhaflık sezer ama görüşmeyi onaylar. Ancak hiç beklemediği gibi gerçekleşen görüşmenin ardından kendisine bir sürü ipucu bırakıldığını anlar. Bir yandan psikoloğu ile kabuslarına çözüm ararken de Arda ile tanışır. O da Amerika’dan gelmiştir ve Melissa’yı iyileştirmek ister.


Biri geçmişte biri günümüzde iki çift âşık. Ancak aralarında yıllar vardır. Peki geçmişin günümüzle hem de birbirinden bağımsız iki kişiyle bağlantısı neydi? Gördükleri bir yanılsama mıydı yoksa saf gerçek mi? Peki ya biz, gördüklerimizin doğruluğuna ne denli güvenebiliriz?


Sağlam bir kurguyla önce düğümlenen sonra çözülen sürükleyici bir okuma deneyimine hazır olun. Bilimsel verilerle işlenmiş, yaşama dair güzel saptamalarla ve zihin açıcı bilgilerle donatılmış değerli Murat Ünver’in kaleminden çıkan Siyah Kedi’yi çok seveceksiniz. Bir yandan da kendinizi, öğrendiğiniz yeni bilgiler ve bakış açılarıyla yaşamınızı ve inandıklarınızı sorgularken bulacaksınız. Algı ayarlarınızla oynayacak bir eser. Türk Yazınına güzel bir katkı Siyah Kedi. Yalın anlatımı ile de sayfaları elinizden su gibi akacak.


Konfüçyüs’ün de dediği gibi: Hiçbir şey karanlık bir odada siyah bir kedi aramak denli zor değildir. Hele odada bir kedi yoksa.


Editör: Mehmet Keklikçi

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube