En son güncellendiği tarih: May 9


Ayşe Akdolusaç //

Editör: Burçin Kahraman

Geçtiğimiz hafta Adana Film Festivali kapsamında izlediğim ve Ulusal Uzun Metraj En İyi Film Ödülünü alan ve başrol oyuncusu Damla Sönmez ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülen SİBEL’den bahsetmek istiyorum.

Dört yaşında geçirdiği bir hastalık sonucu konuşma yetisini kaybeden ve yörenin kullandığı kuş dili ile iletişim sağlayan Sibel’in öyküsünü izliyoruz.Karadeniz’in bir köyünde yaşan ve köy halkı tarafından dışlanan Sibel babası ve kız kardeşi ile yaşamaktadır.Bir gün ormanda tanımadığı birisi ile karşılaşan Sibel’in hayatı bambaşka bir şekilde değişir.

Yönetmen koltuğunda Guillaume Giovanetti ve Çağla Zencirci’nin oturduğu filmin kadrosunda Erkan Kolçak Köstendil, Emin Gürsoy, Elit İşcan, Meral Çetinkaya gibi isimler yer alıyor.

Öncelikle ben filmi ve oyunculukları özellikle Damla Sönmez’in oyunculuğunu çok başarılı buldum.Filmin görüntü yönetmenliğini Eric Devin’in üstlenmiş ve gerçekten çok güzel bir iş çıkarmış.

Vizyon tarihi 3 Ocak 2019 olan filmi herkese kesinlikle öneriyorum.Çok büyük zevk alarak izledim.Güçlü kadın karakteri izlemeyi çok seviyorum.Sibel de benim için bu karakterden birisi oldu.

Tek aklıma takılan Karadeniz şivesinin neden kullanılmadığı oldu.Çok yaşlı birkaç karakter kırık bir şive kullanmış ama filmin çoğunluğunda şive yoktu.Karadeniz arka planında kendi distopik dünyalarını mı yaratmak istemişler yoksa gerçekten artık çok fazla insanın şive kullanmadığı için mi böyle bir yol izlediler bilemiyorum.

Aldığı ödülleri hak eden başarılı bir yapım olmuş.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube