SE - BİLİM KURGU SEÇKİSİ

En son güncellendiği tarih: May 9Metropolis 1927

IMBD: 8,3 Bilim kurgunun yüz aklarından biri olan bu filmin yönetmeni Fritz Lang, oyuncuları ise Theodore Loos ve Gustav Fröhlich. Toplumun net sınırlarla yönetenler ve yönetilenler olarak ikiye ayrıldığı bir dünyada yaşam.

Alphaville 1965

IMDB: 7,2 Jean-Luc Godard’ın yönettiği, başrollerini Eddie Costantine, Anna Karina ve Akim Tamirof’un üstlendiği klasik. Kayıp bir gizli ajanı bulmak için Alphaville’e gelen kamu görevlisinin, güçlü duyguların yasaklandığı bu tiranlıktaki mücadelesi.
Fahrenheit 451 (Değişen Dünyanın İnsanları) 1966

IMDB: 8,2 Yakmak bir zevkti… İtfaiyecilerin görevinin yangınları söndürmek değil, başlatmak olduğu, topluma yönelik en büyük tehdit olarak kitapların görüldüğü bir dünyada farklı olmanın bedeli. Farklı uyarlamaları yapılsa da bu efsane François Truffaut tarafından beyaz perdeye aktarıldı, baş rolleriyse Julie Christie ve Oskar Werner tarafından canlandırıldı.2001: A Space Odyssey (Bir Uzay Destanı) 1968

IMDB: 8,3 Arthur C. Clark’ın kült romanından uyarlanan film bilim kurgu severlerin listelerinde üst sıralarda yer alır. Yönetmenliğini Stanley Kubrick’in yaptığı film, insanlığın doğuşundan yapay zekanın yükselişine kadar geçen zamanı anlatır. Filmi ilginç yapan detaylardan biri, ilk yirmi beş ve son yirmi üç dakikasında hiç diyalog olmayışı.


Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türden Yakınlaşmalar) 1977

IMDB: 8 Uzun zaman önce kaybolmuş bir uçak ansızın Mojave Çölü’nde ortaya çıkar. Sıradan bir teknisyen, bir tür “yakınlaşma” yaşar ve ardından her şeyi bırakıp tuhaf bir projeye başlar. Ancak Roy yalnız değildir, dünyanın pek çok yerinde belli bir amaç için harekete geçmiş insanlar vardır.

Capricorn One (Hükmedenler) 1977

IMDB: 6,8 Peter Hyams tarafından yönetilen filmde, Mars görevine çıkan üç astronot kısa sürede acı gerçeği öğrenecektir. Aslında Mars’a gitmek hiç söz konusu olmamıştır ve hükümet bu gerçeği gizlemek için personelini harcamaktan çekinmeyecektir.


Blade Runner (Bıçak Sırtı) 1982

IMDB: 8,2 Philip Dick’in eserinden beyaz perdeye uyarlanan film, zamanının öyle ötesindedir ki, çoğu kişi tarafından anlaşılamadığı için eleştirilmiştir. Başta Philip Dick tarafından. İnsansı robotların, insanların çıkarlarına ters düşmeye başladığı devirde, aralarındaki ayrım o kadar incelmiştir ki insan ile makineyi ayırt etmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Baş rollerini Harrison Ford ile Sean Young’ın oynadığı yapım, Ridley Scott tarafından yönetilmiştir.


1984 (Bin Dokuz Yüz Seksen Dört) 1984

IMDB: 7,2 George Orwell’in aynı adlı disütopik romanından uyarlama filmin yönetmenliği Michael Radford tarafından yapılmış. Winston rolünü ise geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz usta oyuncu John Hurt canlandırıyor. Her anınızın, her hareketinizin, her düşüncenizin izlendiği bir dünyada, hiçbir şeyin doğruluğu kesin değildir. Öyle ki, günlüğünüze attığınız 1984 tarihi bile. Tek gerçek, Büyük Birader’in sizi izlediğidir.
The Fly (Sinek) 1986

IMDB: 7,5 Işınlanmayı başardınız, ömrünüzü adadığınız çalışmanızın meyve verdiğini görecek kadar şanslısınız ama ufak bir ayrıntıyı gözden kaçırdınız. Sinek kadar ufak bir ayrıntıyı. Jeff Goldbloom ve Geena Davis’in oyunculuklarıyla göz doldurdukları yapımın yönetmeni David Cronenberg.


Running Man (Koşan Adam / Ölüme Karşı Koşan) 1987

IMDB: 7,7 Stephen King’in romanından uyarlama yapım, 2017 yılında sahne alıyor. Pek çok toplumsal sorunla birlikte açlığın da had safhada olduğu bir dünyada insanlar Koşan Adam isimli TV şovuyla kontrol altında tutulmaktadır. Aklınıza ilk anda Açlık Oyunları gelmiş olabilir ancak burda baş rolleri sevimli gençler değil, Arnold Schwarzenegger ve Maria C. Alonso oynuyor. Paul Michael Glaser’in yönettiği filmin yeni nesil macera filmleri kadar “sevimli” olmadığını söylememe gerek yok sanırım.

They Live (Yaşıyorlar) 1988

IMDB: 7,3 Yönetmen John Carpenter’ın Ray Nelson’un romanından senaryolaştırdığı filmde, uzaylılar dünyayı ve kaynaklarını ele geçirmiştir. İnsanlar ise bir tür sanal gerçeklikte sömürülmektedir. Bilim kurgu kategorisinde olmasına rağmen, aslen sistem eleştirisidir.

Abyss (Işığın Bittiği Yer / Derinlik Sarhoşluğu) 1989

IMDB: 7,6 Boşluğa bakarsan, boşluk da sana bakar. James Cameron’un yönettiği bu yapım, Soğuk Savaş döneminde bir Amerikan denizaltısının kimliği bilinmeyen bir nesne tarafından saldırıya uğraması ile başlar. Denizaltında sağ kalan varsa kurtarmak için yola çıkan sivil ekip fiziksel zorlukların ötesinde bir mücadeleye girmek zorundadır.


Total Recall (Gerçeğe Çağrı) 1990

IMDB: 7,5 Yine bir Philip Dick hikâyesinden uyarlama olan film, Mars’ı kolonize etme çalışmaları hız kazanmışken tekrar seyredilecek cinsten. Sıradan bir işçiyken, Mars’ın acımasız lideriyle karşı karşıya gelen Quaid karakterini Arnold Schwarzenegger oynuyor. Paul Verhoeven’in yönettiği filmdeki diğer etkili roller ise Sharon Stone ve Rachel Ticotin’e ait.

Flatliners (Çizgi Ötesi) 1990

IMDB: 6,6 Ölümden sonraki hayatı araştırmak için geçici olarak ölmeyi göze alan beş tıp öğrencisi. Amaçlarına ulaşırlar, ölmeyi ve zarar görmeden geri gelmeyi başarırlar. Ancak düz çizgiye ulaşmanın bir bedeli olduğunu zor yoldan öğreneceklerdir. Joel Schumacher’in yönettiği filmin oyuncuları Julia Roberts, Kevin Bacon, Keifer Sutherland, William Baldvin ve Oliver Platt


Stargate (Yıldız Geçidi) 1994

IMDB: 7,1 TV tarihinin en uzun soluklu ve başarılı yapımlarından birinin film versiyonu da dizisi kadar sevildi. Yönetmenliğini Roland Emmerich’in yaptığı filmde başrol James Spader’ın. Solucan deliği vasıtasıyla antik Mısır uygarlığını andıran bir gezegene geçiş yapan araştırma ekibi için geri dönmek pek kolay olmayacaktır.
12 Monkeys (12 Maymun) 1995

IMDB: 8,4 Cassandra Kompleksi’ni düşünün. Geleceği görüyorsunuz ama kimseyi inandıramıyorsunuz. Dünyadan insanlığı silecek denli güçlü bir virüsü durdurmak için tek çare zamanda yapılan yolculuktur. Başrollerini Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in oynadığı film, aynı zamanda Brad Pitt’in rüştünü ispat ettiği filmlerden.Gattaca (Genetik Kader) 1997

IMDB: 7,8 İlk sipariş bebeklerin doğduğu günümüzde, kaçırılmaması ve tekrar tekrar izlenesi bir yapım. Özel yeteneklerle, tasarım harikası olarak doğan bebeklerin arasında hayallerine ulaşmaya çalışan “ev yapımı” bir gencin öyküsü. Hem görsel hem de duygusal olarak etkileneceğiniz filmden sonra saç tellerinize bile farklı gözle bakacaksınız. Yönetmen Andrew Niccol, oyuncular Jude Law, Ethan Hawke ve Uma Thurman.

The Cube (Küp) 1997

IMDB: 7,3 Birbirini hiç tanımayan altı insan, kendilerini hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyen bir labirentin içinde bulur ve kurtulmanın tek yolu güçlerini birleştirmektir. Sıra dışı, bir o kadar da korkutucu, bağımsız bir yapım.Contact (Mesaj) 1997

IMDB: 7,4 Robert Zemeckis yönetimindeki film kadrosunda Jodie Foster, Matthew MCConaughey, William Fichtner, John Hurt, Jena Malone gibi isimleri barındırıyor. Dünya dışı yaşamı araştıran bir bilim insanın keşfini anlatan film Carl Sagan’ın romanından uyarlama. O zaman söyle diyeli: Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor.Dark City (Karanlık Şehir) 1998

IMDB: 7,7 Bir sabah uyandığınızı ve vahşi cinayet serisinin en büyük şüphelisi olduğunu öğrendiğinizi düşünün. Hafızanızı kaybettiğiniz için cinayetleri gerçekten işleyip işlemediğinizi bile bilmiyorsunuz üstelik. William Hurt, Jennifer Connelly, Kieffer Sutherland gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film Alex Proyas tarafından yönetildi.13th Floor (13. Kat) 1999

IMDB: 7 Gerçekliği nasıl algılarız? Duyu organlarımızla, değil mi? Ama hepimiz biliriz ki, duyu organları yanılabilir/yanıltılabilir. Gerçek kafamızdaki şeyse, sahteyi gerçeğinden nasıl ayırt edeceğiz? Bu filmi Matrix’le arka arkaya izlemenizi öneririz.

The Cell (Hücre) 2000

IMDB: 6,3 Eğer bilinçaltına göndermelerde bulunan filmleri seviyorsanız Hücre’ye bayılacaksınız. Mental hastalıkların tedavisi için hastanın zihnine giren uzmanlar, bu kez bir seri katilin son kurbanını kurtarmak için zamana karşı yarışa girerler. Baş rollerinde Jennifer Lopez, Vince Vaughn ve Vincent D’onofrio’nun oynadığı filmin yönetmeni Tarsem Singh.
Pitch Black (Derin Karanlık) 2000

IMDB: 7,1 Tam adı Riddick Günlükleri: Derin Karanlık olan filmde, seyahat halindeki bir uzay aracının mürettabatı, bilmedikleri bir gezegene zorunlu iniş yapar. İlk izlenim gezegendeki hayatın tükendiği yönündedir. Ancak gün batıp da karanlık çökünce işler değişir. Yönetmen David Twohy, oyuncular Vin Diesel, Radha Mitchell, Cole Hauser
Frequency (Frekans) 2000

IMDB: 7,4 Gregory Hoblit tarafından yönetilen, bilimkurgu olduğu kadar gerilim türüne de girebilecek filmde zamanda geriye dönme imkânı bulsanız neleri değiştirebileceğiniz işleniyor. Elbette değiştirdiğiniz her şeyin bir bedeli olacaktır. Baş rollerde Jim Caviezel, Dennis Quaid ve Elizabeth Mitchell var.
Equilibrum (İsyan) 2002

IMDB: 7,5 Baş rollerinde Christian Bale ve Sean Bean’in yer aldığı film disütopik bilim kurgu türündedir ve Kurt Wimmer tarafından yazılmış/yönetilmiştir. Libria memleketinde barış hakimdir çünkü kurallar nettir: Standarttan ayrılma. Size de Zamyatin’in Biz’ini hatırlattı mı?


Minority Report (Azınlık Raporu) 2002

IMBD: 7,7 Suçları önceden tahmin edip engellemenin mümkün olduğu bir dünyada, masumiyetinizi nasıl ispatlarsınız? Steven Spielberg’in Philip K. Dick’in hikayesinden sinemaya uyarladığı yapım yer yer Yıkıma Giden Adam’ı da andırıyor. Baş rolde ise aksiyon filmlerinin aranılan adamı Tom Cruise var.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan) 2004

IMDB: 8,3 Ayrıldığı sevgilisini unutmanın tek yolunu hafızasından sildirmekte bulan adam. Birlikte yaşanılan anılar olmasa da tekrar karşılaşsalar, yine severler mi birbirlerini? Jim Carrey ve Kate Winslet’in bu duygusal performansını bilim kurgudan çok romantik/macera tadında izleyeceksiniz.

Island (Ada) 2005

IMDB: 6,9 Evan McGregor ve Scarlett Johannson’un canlandırdığı Lincoln ve Jordan, artık neredeyse tamamen yaşanamaz hale gelmiş dünyada, izole bir tesiste yaşamaktadır. Her şeyin yanılsamadan ibaret olduğunu anlayana kadar.Dejavu 2006

IMDB: 7,1 Baş rolünü efsane aktör Denzel Washington’ın oynadığı film dar bir zaman aralığında geçmişi değiştirebilmek için gerçekleştirilen müdahaleleri konu alıyor.
Children Of Men (Son Umut) 2006

IMDB: 7,9 Yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron’un oturduğu film, kaos içindeki İngiltere’de 2027 yılında geçiyor. Sebepsiz yere doğumlar kesilmiş, insan nesli tükenmeye yüz tutmuştur. Clive Oven, Julianne Moore ve Michael Caine baş rollerde.


The Man From Earth (Dünyalı) 2007

IMDB: 7,9 Eğer bir oturma odasında geçen bilim kurgu olmaz derseniz aksini görmeniz için filmi izlemeye çağırırım sizi. “Oturma odamda din savaşı yapılacak kadar boş yer var. Ama hepimiz ‘yaşa ve yaşat’ı uyguluyoruz.”

Sunshine (Gün Işığı) 2007

IMDB: 7,3 Her geçen gün yok olmaya yaklaşan güneşimi tekrar güçlendirmek için yola çıkan Icarus II ekibi, dünya ile bağlantısı kesildikten sonra, yedi yıl önce aynı amaçla yola çıkan ve kaybolan Icarus I’den sinyal almaya başlar.I am Legend (Ben Efsaneyim) 2007

IMDB: 7,2 Kıyamet sonrasını konu alan senaryoda baş rolü Will Smith canlandırıyor. Yönetmen Flarence Lawrence, müthiş izolasyon duygusunu, klişe unsurları kullanmadan ürkütücü hale getirmeyi başarıyor.The Lazarus Project (Lazarus Deneyi / Cennet Projesi) 2008

IMDB: 6,2 John Gleen’in yazıp yönettiği filmde baş rol geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Paul Walker’a ait. Eski suçlu, eski hırsız Ben geçmişi geçmişte bırakmış ve yeni bir başlangıç yapmıştır. Ancak hepimiz biliriz ki, nereye gidersek gidelim, ne kadar kaçarsak kaçalım, yaşadığımız her şey bizimle gelir.Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) 2009

IMDB: 7,8 Hiçbir şey seçmedikçe, bütün olasılıklar mümkündür. Gündelik yaşantımızda yaptığımız her seçimin sonuçlarını tahmin edebilseydik, karar vermek daha zor olurdu herhalde. Jared Leto hem genç hem de yaşlı Bay Hiçkimse’yi canlandırıyor.
Moon (Ay) 2009

IMDB: 7,9 Üç yıl süren mutlak yalnızlığın son bulacağı günlerde beklenmedik gelişmeler yaşayan ve hayatını sorgulamak zorunda kalan bir adam. Sam Rockwell filmi tek başına sırtlıyor. Kevin Spacey ise sesiyle eşlik ediyor.
Predestination (Kader / Zamanın Ötesinde) 2010

IMDB: 7,5 A. Heinlein’in Siz Zombiler hikayesinden uyarlanan film zamanda yolculuk temasını oldukça sıra dışı şekilde işliyor. Kısır döngünün içine hapsolduğunuz film Ethan Hawke ve Sarah Snook oyunculuklarıyla beyin yakan sınıfına girmeye hak kazanıyor. Yönetmeni Michael ve Spierig kardeşler.

Her (Aşk) 2013

IMDB:8 Neye âşık oluyoruz? İnsanlara mı, hissettirdiklerine mi? Eğer kabuklar önemli değilse, bir makineye ya da bir yazılıma âşık olmak mümkün mü? Spike Jonze’un yönettiği filmde baş rol Joaquim Phonix ve sesiyle Scarlett Johansson’a ait.Ex Machina 2015

IMDB: 7,7 Yazılım uzmanı Caleb (Domnhall Gleeson), şirketin CEO’sunun (Oscar Isaac) evinde bir haftalık tatil kazanır. İlk yapay zekalı robot deneyinde gözlemci olduğunu zanneder ama deneyin asıl unsuru kendisidir.
Annihilation (Yok oluş) 2018

IMDB: 6,9 Film, başlangıçta sıradan görünür, gizli görev için evden ayrılan, bir daha haber alınamayan koca ve evde umutsuzca bekleyen karısı. Ancak dakikalar ilerledikçe söz konusu görevin içeriği kadar, kişilerin içsel hesaplaşmaları da ortaya çıkacaktır. Natalie Portman’ın başrolde olduğu filmin yönetmeni Alex Garland.


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube