SANDALIM KIYIYA BAĞLI – İZMİR DEVLET TİYATROSU

En son güncellendiği tarih: Nis 18Tek Perdelik Müzikli Oyun

Yazan: Dinçer SÜMER

Yöneten: Murat ÇİDAMLI


Tiyatro severler bilir, özel tiyatrolarda hem ülkemizin hem de yabancı kültürlerin en güzel eserlerini seyretsek de Devlet Tiyatroları’nın tadı başkadır. Ticari kaygılar minimum düzeyde olduğundan tüm oyuncular, en ufak rollerde oynayanlar bile, ustadır. Dikkat çekmek için ünlü simalara ihtiyaç duyulmaz, biletler zaten satışa çıkar çıkmaz biter.

Sandalım Kıyıya Bağlı, ya da alt başlığıyla Ayvuklalı Alekos ve Namazgâhlı Şükrü Bey Destanı, oyunla müzikal arasında bir yerde. Her ne kadar Cem Yılmaz’ın gösterilerinde müzikallerle dalga geçmesi aklıma bazı şüpheler düşürse de oyunu izlerken her saniyesinden keyif aldım. Son derece hüzünlü bir konu işlenmesine rağmen çocuklarınızla gitmenizi öneririm. Oyunun müzikal yapısı trajediye değil, hikâyeye odaklanmanızı sağlıyor.


Anlatıcımız Tomris Çetinel, çıkıyor sahneye önce, başlıyor babasının öyküsünü bize aktarmaya… Babasına düşkün bir kız çocuğunun ağzından dinliyoruz olayları, bu da her ne kadar taraflı olsa da samimiyet katıyor.


20. Yüzyılın başı, savaşın patlak verdiği yıllar. Halkın huzursuz olduğu ama sıcak savaşın içine henüz düşmediği günlerden birinde Şükrü Bey (Özkan Gezgin), kırdığı cevizlerin ardından Alekos (Mustafa Şen) tarafından kurtarılır. Bu tuhaf karşılaşmanın ardından Alekos ve Şükrü arasında oluşan dostluk, kardeşlik aşamasına kadar ilerler. Şükrü’nün Alekos’un kardeşi Melina’ya (Mesure Tahir) âşık olmasıyla arkadaşlıkları daha da derinleşir. Ancak savaş ilerlemiş, kardeşi kardeşe kırdıracak kadar acımasızlaşmıştır. İki dost, sadece birbirlerini değil, sahip oldukları her şeyi kaybetme aşamasına gelirler; hem maddi hem manevi. Ve savaş sona erdiğinde küllerinden doğan ülkenin yaralı insanları yeniden hayata tutunurlar. Geride bitmek bilmeyen özlem ve yaptıkları hataların pişmanlığı kalır.


Dekordan müziğe, kostümden dansa her ayrıntının özenle hazırlandığı oyun ocak ayı boyunca sahnelenecek. Kaçırmayın derim.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube