RADYO SEÇKİSİ

En son güncellendiği tarih: Nis 18


13 Şubat Dünya Radyo günü olunca; radyo ve radyoculuk kitaplarına baktığımız gibi "radyo / radyoculuk" konulu filmlere de göz attık tabii. Hoş  radyo filmleri denilince benim ilk aklıma gelen; "Günaydın Vietnam".

🎬 Günaydın Vietnam, 1987 yapımı Amerikan sinema filmi. Kara mizah türünün güzel bir örneği olan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapmış. Baş rollerinde Robin Williams ve Forest Whitaker oynuyor. Ünlü bir DJ olan Adrian Cronauer, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı hava dalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder. Askerler tarafından çok sevilir, ancak üst yönetim içinde öfke uyandırır. Bilmeceler, inanılmaz eğlenceli fıkra bombardımanları ve 60'ların hitleriyle dopdolu film, savaşın dehşetine, komedinin ve iyimserliğin çerçevesinden bakıyor. Levinson'un  ünlü filmi, çılgın temposuyla savaşı dekor alan kara-mizah başyapıtı. Birçok adaylık dışında; Altın Küre, Amerikan Komedi Ödülleri, Ascap Film ve Televizyon Müzik Ödülleri, Grammy gibi ödülleri kazanmış bir film. IMBd 7,3.

🎬 Radyo Günleri 1987 ABD yapımı dramatik komedi filmidir. Senaryosunu Woody Allen 'ın yazıp yönettiği filmde başta Seth Green, Danny Aiello, Mia Farrow, Jeff Daniels olmak üzere çok geniş bir oyuncu kadrosu rol almıştır. Allen'ın kendi çocukluğundan yola çıkarak çektiği bu filmi, radyonun altın çağı ışığında Yahudi bir aileyi, ikinci Dünya Savaşı korkusunu ve paralelde farklı farklı kişilerin aşk ve kariyer hayatlarını sunuyor bizlere. Film 2 Bafta ödülü sahibi. IMDb 7,5.

🎬 Kaybedenler Kulübü,  2010 yapımı komedi-dram türündeki Türk sinema filmidir. Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk'un hayatlarını konu alan film, Tolga Örnek tarafından çekildi ve senaryosu Mehmet Ada Öztekin ile Tolga Örnek tarafından yazıldı. Film, 1996-2001 yılları arasında Kent FM'de yayınlanan Kaybedenler Kulübü adlı radyo programına dayanmaktadır. Film gösterime girmeden önce, yapımın öncesinden sonrasına kadar film hakkında her şeyi anlatan Kaybedenler Kulübü - Filmin Öyküsü adlı bir kitap yayımlandı. Film 2 adet Altın Bamya Ödülü ve Altın Koza Film Festivali Ses Tasarımı ödüllerini kazandı.  IMDb 7,6.

🎬 Rock'n Roll Teknesi, 2009 İngiltere, Almanya ve Fransa ortak yapımı müzikal dönem komedisidir. Richard Curtis'in senaryosunu yazıp, yönettiği filmde Tom Sturridge, Emma Thompson, Philip Seymour Hoffman gibi isimler rol almakta. Filmde, sürekli rockn roll müziği çalarak bir jenerasyona damgasını vuran ve Jazz müziğini tercih eden hükumete karşı dik durarak İngiliz halkının gönlünü fetheden bir grup radyo DJnin öyküsü anlatılıyor. 1966 yılında BBC haftada iki saat Rockn Roll müziği yayınlarken açık denizden yayın yapan korsan radyoda günde 24 saat Rockn Roll yayını vardı. İngiltere'nin yarıdan fazlası her gün korsan radyoyu dinliyordu. IMDb 7,4.

🎬 Radyo, Mike Tollin'in yönettiği ve 1996 Smith Illustrated adlı makalesinde, Gary Smith tarafından "Yalın Olan Biri" başlıklı 2003 tarihli Amerikan yarı-biyografik spor drama filmi. Cuba Gooding Jr., Ed Harris, Debra Winger, Chris Mulkey'in rol aldığı filmin konusu; Harold Jones işinden başka bir şeyle ilgilenmeyen bir futbol koçu. James Robert Kennedy ise daha çok Radio adıyla biliniyor. Zihinsel olarak ağır olduğu için okumamış, çevresindeki insanların eğlence kaynağı. Bu iki insanın yolları küçük bir kasabada kesişiyor. Ve ikisinin de kaderini değiştirecek bir ilişki başlıyor. Film Dalında En İyi Erkek Oyuncu NAACP Image Ödülü, Film Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu NAACP Image Ödülü, Camie Award for Theatrical Releases gibi ödülleri kazanmış. IMDb 6,9.

🎬 Günaydın İstanbul Kardeş, yönetmenliğini Çağan Irmak'ın yaptığı 1998 yapımı duygusal türde Türk TV filmi. Çağan Irmak'ın ilk yönetmenliğini üstlendiği televizyon filmdir. Baş rollerinde Esra Akkaya ve Volkan Severcan yer almaktadır. Bir radyoda DJ'lik yapan Alican ile onun aşık olduğu sevimli bir kişiliğe sahip olan Sadenaz'ın duygusal, komik ve heyecanlı yönleri ile anlatıldığı öyküler yer almaktadır. IMDb 6,9.

🎬 Sevginin Bağladıkları, 1993 yapımı, Jeff Arch’ın hikayesine dayanan, Nora Ephron’un yönettiği ve birlikte yazdığı; Tom Hanks, Meg Ryan, Bill Pullman gibi isimlerin olduğu filmin konusu; Sam Seattle'da oğluyla yaşayan mutsuz bir duldur. Oğlu Jonah ise yeni bir anne isteyen ama babasının çıktığı kadınları da pek beğenmeyen bir çocuktur. Sonunda Jonah, duruma el koyuyor ve ulusal bir radyo şovunda babasını telefonla programa katılmaya zorluyor. Sam program sırasında o kadar içten ve duyarlı konuşuyor ki ülkedeki yüzlerce kadın ona mektup yazıyor. Bu arada o gece onu dinleyen kadınlardan biri olan Annie ise Walter  ile nişanlıdır ve de mutludur. Ama ne gariptir ki Sam ile tanışmak için de içinde karşı konulamaz bir merak ve istek vardır. Film; Altın Küre, Bafta gibi ödüllere aday olmuş. IMDb 6,8.

🎬 Bana Old and Wise'i Çal, 1998 yapımı, Çağan Irmak'ın yönettiği kısa film. Erkan Can, Derya Alabora, Tomris İnceer gibi isimlerin rol aldığı filmde; Oğuz, geceleri Yalnızlar Saati isimli radyo programı hazırlayan bir gençtir. Eda ise, yalnız yaşayan bir kadındır. Bir gece, radyo programına telefonla konuk olan yabancı adam, bu iki insanın yaşamlarının akışını değiştirir. Film, İFSAK Kısa Film Festivali Birincilik Ödülü (1998) ve BenimSinemalarim.com En iyi Seyirci ödülü (2006)nü kazanmış. IMDb 6,6.

🎬 Ölüm Noktası, 1971 ABD yapımı bir yol filmidir. Senaryosunu Malcolm Hart'ın bir hikayesinden G. Cabrera Infante'nin uyarlayıp yazdığı filmin yönetmeni Richard C. Sarafian'dır. Başlıca rollerinde Barry Newman, Cleavon Little ve Dean Jagger oynamışlardır. Eski bir savaş gazisi, eski polis, eski yarışçı Kowalski (Barry Newman) 1970 model modifiye beyaz Dodge Challenger marka arabayı Denver'dan alıp 15 saat içinde San Francisco'ya teslim etmek üzere yola koyulur. Hız sınırlarını zorlayan bu yolculukta trafik kurallarını çiğneyince 3 eyaletin polisi birden peşine düşerken polis telsizlerini dinleyen bir radyo DJ'i radyo programı aracılığı ile ona yardım eder. 1970'lerin özgürlükçü Hippi kültürü ve Woodstock ruhuna uygun sosyal mesajlar içerir. Tüm parçalar dönemin ruhunu yansıtacak şekilde Rock ve Country tarzı müziklerden oluşmuştur. Bu aksiyon filmini çokları için çekici kılan ögelerden biri de filmde kullanılan motoru güçlendirilmiş arabadır. Bütün bu etmenler bir arada Ölüm Noktası'nın zamanla bir kült film haline gelmesinin de etkili olmuşlardır. IMDb 7,2.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube