ORLEANS BAKİRESİ KİM?

En son güncellendiği tarih: Nis 18Orleans Bakiresi; Jeanne d'Arc (d. 6 Ocak 1412 - ö. 30 Mayıs 1431), Yüz Yıl Savaşı boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.


Hem doğum günü 6 Ocak, hem de 3 Ocak 1431'de Jeanne d'Arc, Piskopos Pierre Cauchon'a teslim edildi. Bende bu yüzden edebiyat ve sinemaya defalarca konu olmuş bu kişilikten bahsedeyim dedim.


Fransa'nın kuzey doğusundaki Meuse Irmağının üzerinde bulunan Domrémy köyünde 5 çocuklu bir çiftçi ailesinin ortanca çocuğu olarak doğdu. Babası Jacques d'Arc, köyün en önde gelen çiftlik sahiplerinden biriydi.


12 yaşındayken Azize Katerina, St. Margearet ve St. Micheal tarafından Fransa Kralı VII. Charles ile Yüz Yıl Savaşı esnasında İngiliz hakimiyeti altındaki Fransa'yı koruması için vizyonlar aldığı söylemiştir. Aldığı vizyonların sıklaşmasının sonucunda yaşadığı dönemde çok riskli bir karar olmasına rağmen 16 yaşında evinden ayrılmıştır. VII. Charles ile görüşmüş ve Poitiers'de din adamlarından oluşan kurulda bir takım sınavlardan geçtikten sonra kral tarafından verilen izinle Fransa Ordusu'nda Orleans Kuşatması'na katılıp İngilizlere karşı savaşmıştır. Bir dizi zaferli savaştan sonra, Compiègne'de İngiliz hizipleri tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Beauvais Piskoposu Pierre Couchon'un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kafir olduğunu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431 tarihinde Rouen kentinde 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè meydanında diri diri yakılmıştır. Ölümünden 490 yıl sonra öldürme kararını veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir. Jeanne D'arc, Fransa'nın Koruyucu Azize' si ve Orleans Bakiresi olur. Ve St. Denis, St. Tours Martin, St. Louis, St. Michael, St. Remi, St. Petronilla, St. Radegund ve St. Lisieux Thérèse ile beraber önemli azizelerinden sayılır.

Ölmeden önce ve öldükten sonra adını korumak için görülmüş tüm mahkeme kayıtları bugün Fransa Milli Kütüphanesinde saklanmaktadır. Yaşadığı tarihteki diğer kişiler ile kıyaslandığında, hakkında en çok şey bilinen kişilerden biridir. Jan Dark bugün Fransa'nın en önemli azizelerinden ve kutsal ikonlarındandır. Hayatı edebiyatta ve sinemada yoğun şekilde konu edilmiştir.


KİTAPLAR:

📚 Jean D’arc - Mark Twain (1896): Jean D'arc'ın karakteri eşsizdir. Kuşkuya ve endişeye yer bırakmadan, her çağın standartlarıyla değerlendirilebilen bir karakterdir. Onun döneminin karanlık çağlardan sonra tarih sayfalarına kazınmış en acımasız, en kötülük dolu, en kokuşmuş devir olduğunu düşündüğümüzde, öylesi bir topraktan böyle bir ürün çıkabilmesinin mucizesi karşısında şaşkınlığa düşeriz.


📚 Kutsal Bakire Jan Dark - Margaret Oliphant (1896): Margaret Oliphant, bizi 15. yüzyıl Fransa'sına götürüyor. O dönemin dini inanışlarını, ahlak anlayışını, soylularla ezilen, hiçbir hakkı olmayan köylüler arasındaki derin uçurumu daha iyi anlamamızı sağlıyor.

📚 Jan Dark - Vedii İlmen (2011): 1925 doğumlu Vedii İlmen, şu yaşanası dünyaya Jan Dark oyununu yazarak armağan ediyor. Hem yazarın bakışı hem olayın seyri ilginçtir.

📚 Gilles İle Jeanne - Michel Tournier (1989): Ortaçağın boğucu din baskısını da gözler önüne seren Tournier, Jeanne ile Gilles’in hikayesinde tarihsel ve kutsal metinlerde kalan boşlukları doldurmaya girişiyor. Sağduyulu Jeanne nasıl olup da, canavarlığıyla isyanını sürdürürken, bir yandan da insanı büyüleyen Gilles’i kendine yoldaş seçmiştir?

📚 Orleans Bakiresi Jeanne Darc - Nida Yılmaz (2014): "Ben Jeanne d'Arac, aşağıdaki yüz kızartıcı günahları işlediğimi doğrularım. Tanrı, melekler ve ermişlerden buyruklar aldığımı söyledim. Kilise bunların şeytan ayartmaları olduğu yolunda beni uyardı, ama bunu dinlememekte direndim. "


FİLMLER:

🎬 Jeanne d'Arc (1899): Jeanne d'Arc 1899 yılı Fransa yapımı sessiz film. Filmin yönetmenliğini Georges Méliès üstlenmiştir. Film, Jan Dark'ın hayatını konu edinmektedir. IMDb 6,6.


🎬 Joan the Woman (1916): Cecil B. DeMille'in yönettiği ve Geraldine Farrar'ın Jeanne d'Arc rolünü oynadığı Amerikan epik sessiz tiyatro filmi. Film 1916'da Noel Günü'nde gösterime girdi. Bu DeMille'in ilk tarihi dramasıydı. Senaryo Friedrich Schiller'in 1801 tarihli oyunu Die Jungfrau von Orelans'a dayanıyor. IMDb 6,5.


🎬 Jeanne d'Arc'ın Tutkusu (1928): Fransa yapımı sessiz filmdir. Film Nisan 2000'de düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilmiştir. Yönetmeni Carl Theodor Dreyer'dir. Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği Ödüllünü kazanmıştır. IMDb 8,2.


🎬 Saint Joan the Maid (1929): Joan of Arc'ın Muhteşem Yaşamı, Marco de Gastyne tarafından yönetilen ve Simone Genevois, Fernand Mailly ve Georges Paulais'in oynadığı, Fransız-Alman sessiz, tarihi bir drama filmi. IMDb 7,2.


🎬 Joan of Arc (1948): Victor Fleming'in yönettiği ve Ingrid Bergman'ın Fransız dini ikonu ve savaş kahramanı olarak oynadığı 1948'lerin Amerikan bir homografik destan filmi. Film En İyi Kostüm Tasarımı Oscar'ı, En İyi Görüntü Yönetimi Oscar'ı, Akademi Onur Ödülünü kazanmış. IMDb 6,4.


🎬 Direkteki Jan Dark (1954): Roberto Rossellini'nin yönettiği 1954 İtalyan filmi ve Aralık 1953'te Napoli'deki San Carlo Tiyatrosu'nda canlı performans gösteren karısı Ingrid Bergman'ın başrol oynadığı bir film. Paul Claudel ve Arthur Honegger'in oratorio Jeanne d'Arc au Bûcher adlı eseridir. IMDb 5,9.


🎬 Saint Joan (1957): George Bernard Shaw'ın aynı adlı oyunundan uyarlanmış tarihsel drama filmi. Otto Preminger'in yönettiği filmde Jean Seberg, Richard Widmark, John Gielgud gibi isimler rol almakta. IMDb 6,4.


🎬 Jeanne d'Arc'ın Davası (1962): Robert Bresson'un yönettiği ve senaryosunu yazdığı 1962 Fransız tarihi filmidir. Arc of Joan, Florence Delay tarafından oynanır. IMDb 7,5.


🎬 Bakire Jeanne: Savaşlar (1994): Jacques Rivette'in yönettiği; Sandrine Bonnaire, Tatiana Moukhine, Jean-Marie Richier'ın rol aldığı filmin konusu; İngilizler'e karşı savaşmaya kararlı olan Fransız azizesi Jeanne, tanrı tarafından yüzyıllar süren bu savaşı bitirip istilacıları kovmakla görevlendirilmiştir. Jeanne'nın ihtiyacı olan tek şey Fransız soylu çeşitli kesimlerden yardım almaktır. IMDb 7,2.


🎬 Jeanne (TV Movie 1994): Robert Mazoyer'in yönettiği, Nicole Garda, Brigitte Roüan, Guillaume Canet gibi isimlerin rol aldığı TV dizisi.


🎬 Jeanne d'Arc The Messenger (1999): Mіlla Jovovič, Dustin Hoffman ve John Malkovich'in baş rollerini oynadığı, Luc Besson'un yönetmenliğini yaptığı, tarihi Fransız kahraman Jeanne d'Arc'ın yaşam öyküsünün anlatıldığı film. Film 2 Cesar, 2 Lumiere, 1 Golden Reel ödülü kazandı. IMb 6,4.


🎬 The Silence of Joan (2011): Philippe Ramos'un yönettiği ve Clémence Poésy , Thierry Frémont ve Liam Cunningham'ın başrol oynadığı Fransız tarihi filmi. Film , 2011 Cannes Film Festivalinde Yönetmenin İki Gecesinde gösterildi. Film, Joan of Arc'ın yakalanması ile 1431'de idam edilmesi arasındaki süreyi gösteriyor. IMDb 5,4.


🎬 Jeannette (2017): Joan of Arc'ın Çocukluğu, Bruno Dumont'un yönettiği Fransız müzikal filmi. 2017 Cannes Film Festivalinde Yönetmenin İki Hafta bölümünde gösterildi. Domremy isimli küçük bir kasabada yaşayan 8 yaşındaki Jennette, zamanını koyunlarıyla ilgilenerek geçirir. Arkadaşlarına İngilizler yüzünden yaşanan zulme dayanamadığını belirten genç kız, ruhların ve Fransa'nın kurtuluşu için silaha saldırmaya hazırdır. Çevresindekiler Jennette'yi sakinleştirmeye çalışsalar da o, inancından aldığı güçle 'Joan of Arc' olacaktır.


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube