OLANLAR OLDU MU?Oldu, oldu... Hem de çok keyifli oldu. Tesadüfen rastladığım ve sadece Ata Demirer için birkaç dakika bakayım dediğim film, moralimin bozuk olduğu bir zamanda beni güldürdü, çok iyi geldi. İyi ki izledim, bu zamana kadar nasıl gözden kaçırmışım diye de üzüldüm.


“Olanlar Oldu” senaryosunu Ata Demirer'in yazdığı, Hakan Algül'ün yönettiği, 2007’de vizyona giren komedi filmi. Baş rollerde Ata Demirer dışında; Tuvana Türkay, Ülkü Duru, Salih Kalyon, Toprak Sergen, Renan Bilek, Seda Güven gibi isimler yer almakta. Derya Alabora da kısa rolüyle filme renk katmış. Filmin özelliği Ata Demirer'in iki ayrı rol üstlenmesi. Hem Zafer Kaptan'ı hem de annesi Döndü Hanım'ı canlandırıyor. Aramızda kalsın Demirer, Döndü rolünde daha çok hoşuma gitti, mimikleri süperdi. Hele o tam kaynana gibi gözlerini devirmesi tam kopmalık idi. Huysuz Anne rolünün altından başarıyla kalkmış. İnatçı, gıcık eski sevgili rolüyle Toprak Sergen, rolünün hakkını vermiş. İnatçı ihtiyar, hem Döndü'nün intikam almaya çalışan rakibi hem aşığı Salih Kalyon ise ustalığını gösteriyor. Ülkü Duru da pansiyonun demirbaşı, Döndü'nün kankası olarak hem komik hem başarılı bir rol sergiliyor.


Şan dersi alarak şarkı söyleyen Tuvana Türkay'ı tebrik etmek gerekiyor. Renkli müzikler için diyecek bir şey yok çünkü Fahir Atakoğlu imzası taşıyorlar. Ben en çok görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil'i ve sanat yönetmeni Murat Uçan'ı tebrik etmek istiyorum. Arka görüntüler, Ege manzaraları süper olduğu kadar kamera hareketleri de dikkat çekiyor. Ata Demirer'in Döndü makyajı için de Suzan Kardeş'i tebrik etmek gerekiyor.


Filmi izlerken Bodrum'un sokaklarına, iç avlulu evlerine benzettim hele sandaletçi de olunca tamam dedim ama yanılmışım çünkü çekimler İzmir'in Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık'ta yapılmış. Sığacık'ı görmedim ama neredeyse tüm Ege kıyıları birbirine benziyor.


Zafer ve annesi Döndü Hanım, Ege’nin bir kıyı kasabasında birlikte yaşamaktadır. Döndü, yaşı geçmekte olan oğlunun kasabanın güzeli Mehtap’tan ayrılmasına ve hâlâ evlenmemiş olmasına üzülür ve bu gidişata son vermek için harekete geçer. Bu esnada mütevazı teknesinin sorunlarıyla boğuşan Zafer’in yaptığı mavi turda olanlar olur! Zafer, dizi oyuncusu Aslı ile tanışır. Aslı'nın eski sevgilisi peşini bırakmaz. Mehtap'ın babası İbrahim ise sinsi planlarıyla Döndü ve ailesinin peşini bırakmaz. Aslı, Döndü için ideal gelin midir? Anneler en iyisini, doğrusunu bilir mi? Bu olanlar herkes için hayırlısı olur mu olmaz mı? Bunu hep birlikte filmi seyredip göreceğiz.


Konu klasik; bekar oğlunu kendi beğendiği kızla evlendirmeye çalışan huysuz anne olsa da oyunculuklar, romantizm, müzikler, aşk, şive, kahkaha, manzara, Ege'de yaz aylarının kokusu yani ne ararsanız var, içinizi ısıtacak bir film.


En az benim kadar keyifle izlemeniz dileğiyle iyi eğlenceler.


Not: Patlamış mısır ve çerezleri unutmayın :)))))


Editör: Demet Yener

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube