O KADAR ŞATAFAT NASIL BATTI?Batmaz denilen, batmayacağına inanılan  RMS Titanic 10 Nisan 1912 tarihinde ilk seferine çıktı. 14 Nisan 1912'de ise dönemin en büyük yolcu gemisi RMS Titanic, gece yarısından önce 23:40 sularında bir buz dağı ile çarpıştı ve batmaya başladı. 15 Nisan 1912'de 2340 yolcusuyla ilk yolculuğuna çıkan Titanik transatlantiği, Newfoundland'ın güneyinde battı; olayda, 1513 kişi öldü. Batışının 108. yıl dönümünde Titanik'i farklı yönden inceleyelim.


RMS Titanic'in yapımına 31 Mart 1909'da başlanmış ve üzerinde 26 ay boyunca 11.300 kişi çalışmıştır. Geminin gövdesi 31 Mayıs 1911'da suya indirildi ve tamamlanması için bir yıl daha gerekti. Geminin inşası 2 Nisan 1912'de tamamlanmıştır. Gemideki dört bacadan üçü işlevseldi, dördüncü baca sadece geminin daha çarpıcı gözükmesi için eklenmişti. Gemi toplamda 3,547 yolcu ve mürettebat taşıyabiliyordu. Aynı zamanda posta da taşımaktaydı. Adının başındaki kısaltma bunu ifade eder. (RMS - Royal Mail Steamer).

Gemi bulunduğu zamana göre gelişmiş teknolojik özellikler ile donatılmıştı.  Buhar jeneratörleri tarafından desteklenen geniş bir elektrik altyapısı vardı, elektrik kabloları aynı zamanda elektrik lambalarını besliyordu. Gemi aynı zamanda iki Marconi radyo sistemi ile de gurur duymaktaydı. Vardiya halinde çalışan operatörler tarafından işletilen 1500 watt'lık sistem sabit bir iletişim ve birçok yolcu mesajlarının aynı anda transferine olanak sağlamaktaydı.Geminin bulunduğu zamanda, Titanic lüks, zenginlik ve ihtişam konusunda tüm rakiplerinin üzerindeydi. En pahalı birinci sınıf biletin bugünkü değeri yaklaşık 69 bin dolardı. Titanik’in ikinci sınıf biletleri, zamanın gemilerinin birinci sınıf biletleriyle neredeyse aynı fiyattaydı. Gemide standart olarak ana güvertede ısıtmalı bir yüzme havuzu, spor salonu, Türk hamamı, hem birinci sınıf hem de ikinci sınıfta kütüphane ve tenis kortu bulunmaktaydı. İçerisinde tiyatro salonlarından evcil hayvan bakım merkezlerine kadar her şeyin düşünüldüğü ultra lüks bir gemi idi. Birinci sınıf ortak odaları çok özel ağaç işlemeciliği, pahalı mobilyalar ve diğer dekorasyonlar ile süslenmişti. 

Araştırma yaparken Titanik resimleri içinde kamaraları da gösterenler vardı; bir tanesinde: "Güverte Lüks Kamarası- B58, 16. Louis stilinde dekore edildi" diyordu. 

Aynı şekilde lüks döşenmiş büyük bir salon resminde ise:"Çoğunlukla birinci sınıf bayan yolcuların okuma ve yazma odası, bazen de bayların sigara odası" diyor.
Buna ilave olarak 'Café Parisien' birinci sınıf yolculara çardak biçiminde dekorasyon ile süslenmiş güneşli veranda altında mutfak hizmeti vermekteydi. Geminin iç tasarımında Londra’daki Ritz Otel’den esinlenilmişti. Kristal avizeleri ve Birinci sınıf salonunun girişindeki ünlü "Büyük Merdivenler"in ihtişamını da unutmamak gerekir.


Titanik’te birinci sınıf yolcular için 20 bin şişe bira, 1500 şişe şarap 8 bin puro bulunmaktaydı. Birinci sınıf yolcuları müzisyenlerin repertuvarlarında olması gereken, 352 şarkılık bir liste vermişti. John Jacob Aster IV, şu anki değeriyle yaklaşık 2 milyar dolarlık bir servete sahipti ve gemideki en zengin kişiydi. Rothes kontesi Noel Leslie de gemideydi ve kurtuldu. Kendisinden Downton Abbey dizisinde de, kendisinin Titanik’ten kurtuluşuyla ilgili bir diyalog yaşandığını bilgilere ekleyelim. Bir düzineye yakın yeni evli çift de balayılarını kutlamak için Titanik gemisini tercih etmişlerdi.

Bu kadar özen, ihtişam ve masrafın sonu ne oldu? Birkaç ucuz hata, ihmal, önemsememe sonucu 1513 cana mal oldu...

Titanik ve ilgili eserleri araştırırken ilginç bir bilgiye rastladım: Batmasından 14 yıl önce Morgan Robertson tarafından Titanik'in romanı yazılmıştı!!!

1861 yılında doğan Morgan Robertson, gençliğinde denizcilik de dahil birkaç meslek icra eder. Daha sonraları işini bırakan Robertson, yazar olmaya karar verir. İlk yazılarından onu mutlu edecek kadar para kazanmayı da başarır. Yeni bir deniz romanı yazmak isteyen Robertson, 1897 gecesi bir romana başlar ve inanılmaz tesadüfün/ kehanetin  temellerini atar.

Kitabının adını ''Titan Kazası / Nafile'' olarak belirleyen Robertson, Titanic batmadan tam 14 yıl önce yazdığı romanında Titanik'in adeta kehanetini yazmıştır. İşte korkunç benzerlikleriyle Titan-Titanik Kazaları:

*Herkes Titanik'in batmayacağına inanıyordu. Robertson'ın hayali Titan'ı için de aynısı söylenmektedir.

*Titan ve Titanik'in rotaları aynıydı: İngiltere Southampton'dan ABD New York'a gidiyorlardı.

*Gemilerin özellikleri aynıydı: Titanik'in kapasitesi 3 bin kişilikti. Titan'ın da öyle. Titan, Titanic'ten 4 metre daha kısaydı. (252metre/248metre) Titan 70.000 ton ağırlığındaydı, Titanic 66.000. Her ikisinin de 3 pervanesi vardı.

*Kazalar da aynı: Her iki gemi de aynı güzergahta yol aldığı gibi, aynı saatlerde ve aynı biçimlerde batmıştır. Titan, New Foundland açıklarında gece yarısında batarken, Titanic de gece 11:40'da New Foundland'a hemen hemen aynı koordinatlarda batmıştır. İkisini batıran sebep de buz dağının fark edilememiş oluşudur ve ikisi de buz dağını son anda fark edip sağ taraftan darbe almaktadır. Titan 25 knot hızla giderken Titanic 22.5 knot hız yapmıştır.

*Sayılar da aynı: Her iki gemide de büyük can kaybına sebep olan etken yetersiz filika sayısıdır. Robertson'ın Titan'ında 24 filika bulunurken, Titanic'te 22 filika bulunmaktadır ve gemilerin batmazlığına güvenilerek ikisinde de filika sayısı düşük tutulmuştur. Bununla beraber Titanic'te 1513 kişi ölürken, hayali Titan'da 1500 kişi ölmektedir.

*Her ikisi de batarken, orkestra ilahi çalıyordu.

*Robertson'ın hayali gemisi Titan, batmadan bir gece önce başka bir gemiyle çarpışıp o gemiyi batırmıştı. Neyse ki Titanic böyle bir kaza yaşamadı. Tabii  ''New York'' adlı gemiyle kazayı kıl payı kurtarmasını saymazsak!

SONUÇ: Bay Robertson'ın kitabı tutmadı. Robertson, Titanic battıktan sonra 3 sene daha yaşadı. Ancak hiç kimse Robertson'ın kitabındaki kehanetleri görmedi. Kendisi de psikolojik travmalardan kurtulamayıp hayata gözlerini yumdu. Yazdığı başka bir eserinde de denizaltı ve periskoplardan bahsetmekte idi fakat ileri görüşlü oluşunu ancak günümüzde fark edebiliyoruz.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube