O BÖLGEYE TAM 900 YIL SONRA YAŞAM GELECEK HAYALET ŞEHİR ÇERNOBİL

En son güncellendiği tarih: May 6


Ukrayna'nın Çernobil kentinde 1986 yılında meydana gelen felaketin üzerinden tam 31 yıl geçti. Amaçları, reaktörün çalışması ansızın durduğunda, acil durumda buhar türbinlerinin daha ne kadar süre çalışmayı sürdürebileceklerini öğrenmekti.


26 Nisan saat 1:00 de teknisyenler deneyin son hazırlıklarını tamamlamak üzere su pompalarını çalıştırdılar. Fakat reaktör istekleri gibi çalışmadı. Aşırı derecede ısınmış olan reaktörlerde saat 01:24’te patlama oldu. Dünyada yaşanan en büyük nükleer patlama sırasında santralde görevli 31 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer bu felaketi gizlemeye çalışırken, rüzgar radyoaktif bulutları Sovyetler’in kuzeybatısını geçerek İskandinavya ülkelerine ulaşmış ve olayın farkına varan Norveç hükümeti tarafından dünyaya duyuruldu.


Faciadan üç gün sonra kent hızlı bir şekilde boşaltıldı. Patlama anında müdahele eden itfaiyeciler, radyoaktif enkazın temizlenmesinde ve reaktörün üzerinin kapatılmasında görev alan siviller, nükleer çekirdeğin toprağa sızmasını önleyen madenciler... Bu insanlar hayatlarını tehlikeye atan kahramanlardır. Bu insanlar olmasaydı tekrar bir patlama olma olasılığı çok yüksekti bu patlama Avrupa’nın tamamını yok edebilecek bir boyutta olurdu.


Çernobil’den kalkan radyasyon bulutu, İlk önce Karadeniz’e daha sonra rüzgarın etkisiyle de Trakya’ya geçmiş "kırmızı yağmur" diye anılan radyoaktif yağışın dışarda çalışan kişilerin bir çoğunun ölümüne sebep olmuştur. Ayrıca 13 Ocak 1987 tarihinde de pek çok hamile kadının yüksek radyasyon oranı nedeniyle engelli çocuk doğurma endişesiyle kürtaj olduğu açıklanmıştı. Sadece Samsun’da nedeni saptanamayan 22 engelli bebek dünyaya gelmişti. Tarlasındaki lahanasından, bahçesindeki çayına fındığına, soluduğu havaya kadar işlenen bu zehire rağmen o dönem yetkili bakan ısrarla ''Çay için! Sebze yiyin! Hiçbir şey olmaz!'' demiş hatta okullara bedava fındık dağıtmıştı. Facianın ardından 31 yıl geçti fakat etkilerinin silinmesi, Çernobil'in insan yaşamına uygun hale gelmesi için 900 yıl gerekiyor.


Bölge turistler (instagram fenomenleri ve youtuberler) tarafından özellikle yoğun ilgi görmekte. 18 yaşından küçüklerin girmesi yasak ve girerken sorumluluğun size ait olduğunu belirten bir çok belge imzalanıyor. Bölge içinde radyasyon seviyesi çok yüksek olduğu için görevliler tarafından hiçbir yere kesinlikle dokunulmaması uyarısı verilse de bazı fenomenler, fotoğraf çektirirken belki de birkaç beğeni fazla almak için sağlığını riske atarak bu uyarıyı hiçe sayıyor. Güç savaşları yüzünden dünyaya en büyük zararı veren insanoğludur. 30.000 insanın (belki de daha fazla gerçek rakam bilinmiyor) ölmesine sebep olmuştur. Çernobil belgeselini izleyerek o insanların geri de bıraktıklarını izleyebilirsiniz.Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube