KİTAP İNCELEMESİ- NERGİS

En son güncellendiği tarih: May 6


“Adıyla müsemma” diye bir söylem vardır. Kişinin adıyla davranışlarının uyumlu olması demektir. Nergis de öyle bir kızdı işte. Zor koşulların içine doğmuş, yılmamış, kendini o koşullara rağmen yaşatmayı başarmış. Annesi bildiği akrabasıyla Gerze’nin bir köyünde yaşama tutunan Nergis bir yandan gelişip serpilirken diğer yandan ise etrafındaki örülü duvarları yıkmaya çalışıyor. Tıpkı nergis çiçeği gibi o soğuk karların arasından çıkıp güneşin sıcacık kollarına kavuşmaya çabalıyor. Tüm varıyla ve yoğuyla.

Nergis avukat olmak istiyordur. Kendisini de annesini de buradan kurtarıp gebe oldukları yeni bir yaşama kavuşmayı diliyordur. Ancak geçmiş de yakalarını bırakmaz bir türlü. Annesinin geçmişten gelen bir sızısı ile o gün yüzleşmek zorunda kalmışlardır. Ama bu yüzleşme onların hiç beklemediği bir yöne doğru akıp gidecektir. Özellikle Nergis’in yaşamı artık geri döndürülemez şekilde değişmiştir. Ankara’ya gelmiştir düşlerini gerçekleştirmek için. Her şey yolunda gidiyordur. Ta ki hiç ummadığı kişiyle karşılaşıncaya dek.


Seven iki kişiden biri diğerini kurtarmak için uğruna nelerden vazgeçebilir? Yaşamından mı? Ailesinden mi? Kendinden ya da sevdasından mı? Peki ya hepsi? Uğruna verilenler gün gelir karşı tarafı nasıl bir yük altına sokar peki? Bunun için nasıl bir karşılıkta bulunur? Sevenler, en sevdiklerini birbirine emanet edebilir mi? Ya onlar birbirini sevmiyorlar ise?


Nergis, hiç beklemediği biriyle yaşamını kurtarmak için bir anlaşma yapar. Anlaşma maddelerini ise yalnız tek bir şey bozabilirdi. Ve o tek şey gelip onları buldu. Nergis’in içsel yolculuğu fırtınalı bir denizde dalgalarla savaşım veren bir gemi gibidir artık. Bulutların arasından ara sıra gözüken güneş ile umutlanıp kara bulutların ışığı kapamasıyla umutsuzluğa düşmektedir. Pusulası ise yalnızca yüreğidir. Peki Nergis bu fırtınadan sağ çıkabilecek midir?


Nergis hiç beklemediği birine kaptırmıştır gönlünü. Sevdiğinin kaya gibi sert yüreğini çatlatıp sevgiyi yeşertebilecek midir diye düşünmeden edemiyordur. Peki böylesi bir kız nasıl olur da birine en büyük korkuları yaşatabilir? Gizlemeye çalıştıkça ortaya çıkan bir sevda, yadsınamaz duygular ve başa açılan sıkıntılar ve gülünç durumlar. Biri geçmişten gelen biri de şu andaki bir sevda. Bu iki sevdanın ortasında kalanlara ne olacak dersiniz? Taş yumuşar pamuk sertleşir mi? Yoksa her şey olduğu gibi kalır mı? Bunu size Nergis söyleyecek.


Bir ilk roman olan Side May’ın kaleminden Nergis, yalın anlatımı, akıcı kurgusu, duygular arası geçişleri ile ilgiyi üzerine çekiyor. Yaşanma olasılığı olan bir öykü bu. Bu da gerçekçilik katıyor ve okuru daha da meraklandırıyor. İkili konuşmalardaki güldürü ögeleri ise güzel işlenmiş. Birçok duyguyu yaşatıyor size Nergis. Arkadaşlıkları, aşkları, ailesi, yaptığı sakarlıklar, başına buyruk ama sevdiğine tutsak oluşu öyküye tamamen çekiyor okuru. Bir yandan kadın olmanın ilklerini de yaşarken yüreği ve beyni arasında kalmanın nasıl bir duygu olduğunu aktarmaya çalışıyor Nergis. Olaylar tam durulduğu dediğiniz anda birden ivme kazanıyor ve bu da okuyucuyu bir sonraki sayfayı da okuması için tetikliyor. Kurgusunun ve dilinin yalın olması alacağınız lezzetin sürekliliğini sağlıyor. Sevgi, nefret, öfke, cinsellik, güldürü, dostluk ve diğer duyguların güzel bir karışımı Nergis.


Eğer Nergis’in bu yolculuğuna tanık olmak isterseniz, güzel bir yolculuk sizleri bekliyor olacak.

“Hayatımda anlamadığım tek insansın. Her seferinde ne ile karşılaşacağım sorusunu sorduran tek insansın.”

“Adı gibi nergis ruhuna sahip bu kız ona her duyguyu yaşatmayı nasıl başarıyordu?”

“Onu tanıyan herkes de bu özelliğini çok iyi bilirdi. Biri hariç. O da yanındaydı.”

“Kısa bir sessizlik anı ikisini de ayrı dünyalara götürdü.”

“…renklendirdiğin hayatımı korkun yüzünden az kalsın karanlığa çeviriyordun.”

“Tek sorun yapmak istediği ile mantıklı olanı yapması konusunda beyninin ikiye ayrılmış olmasıydı.”

“Her ikisinin yürekleri birleşmiş, tek bir ritimde atıyordur.”


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube