NEDEN SARILAR?


Kim mi "SARI" tabii ki Nisan ayında 32 yaşına giren Simpsonlar. Birçok unvanı olan fenomen diziye bakalım. Kim bu SİMPSONlar?


The Simpsons (Türkçe: Simpsonlar), Matt Groening tarafından Fox Broadcasting Company için yaratılan animasyon televizyon durum komedisidir. Dizi; Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie'den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin satirik bir parodisidir. Şov, Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hallerini hiciv etmektedir.

Simpsonların neden sarı? Groening onları düşünürken, sarı rengin TV başındaki amansız zapçıların dikkatini çekerek, onları durdurabileceğini öngörmüştü.

Aile, Groening tarafından prodüktör James L. Brooks ile önce bir dakikalık kısa animasyon serisi olarak tasarlandı. Groening, disfonksiyonel bir aile oluşturdu ve ailedeki karakterlere kendi ailesindeki üyelerin adını verirken, kendi adının yerine ise Bart adını kullandı. Kısa gösteriler, 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'un bir parçası oldu. Üç sezon yayımlandıktan sonra skeç yarım saatlik altın saatler şovu olarak geliştirildi ve bir sezonda (1989-1990) İlk 30 reyting listesinde yer alan ilk Fox dizisi olarak kanalın ilk hitlerinden oldu.  1992'de Tracey Ullman, dizinin başarısının kaynağının kendi şovu olduğunu iddia ederek Fox'a dava açtı. Davada, Simpsonlar'ın elde ettiği karın bir bölümünü alması gerektiği iddiası mahkemeler tarafından reddedildi. Uzun metrajlı film olan Simpsonlar: 26 ile 27 Temmuz 2007 tarihlerinde dünya genelinde sinemalarda gösterildi ve dünya çapında 527 milyon dolarlık hasılat elde etti.

Homer, ailenin babası, Springfield Nükleer Santrali'nde dikkatsizliğiyle tezat yaratan, şaklaban karakterli bir güvenlik denetçisidir. Homer, Amerikan ev kadını ve annesi stereotipli Marge Simpson ile evlidir. Çiftin üç çocuğu vardır: 10 yaşındaki baş belası Bart; erken gelişmiş 8 yaşındaki aktivist Lisa ve nadiren konuşan fakat emdiği emzik ile iletişim kuran bebek Maggie. Ailenin Santa's Little Helper adında bir köpeği ve ("I, (Anoyed Grunt)-Bot" bölümünde adı Snowball II olarak değiştirilen) Snowball V adında bir kedisi vardır.  Şov, bir dizi ilginç karaktere sahiptir: iş arkadaşları, öğretmenler, aile dostları, uzak akrabalar, kasaba halkı ve yerel ünlüler.  

KÜLTÜR ÜZERİNE ETKİLERİ:

Simpsonlar'dan konuşulan dile giren birçok yeni sözcük mevcuttur. En ünlü slogan, Homer'ın kızgınlık homurtusu olan "D'oh"tur. Oxford İngilizce Sözlüğü'nde kelimedeki kesme işareti olmadan şu an yer almaktadır ve aynı zamanda her yerde kullanılmaktadır.  "Cromulent" kelimesi İngilizce Webter's New Millenium Sözlüğü'nde kullanılmaktadır. "Bart the Genius" bölümünde Bart'ın uydurduğu bir Scrabble kelimesi olan "Kwyjibo", Melisa adındaki internet solucanını yaratan kişi tarafından takma adlarından biri olarak kullanıldı. Şov tarafından popüler hale getirildiği inanılan "Meh" terimi, 2008 yılında Collins English Dictionary'e eklendi. Simpsonlar, 1970'lerdeki Wait Till Your Father Gets Home programından itibaren başarılı olan ilk altın saatler animasyon programıdır.  Simpsonlar'ın elde ettiği başarı ve düşük prodüksiyon maliyeti, diğer televizyon kanallarının başka animasyon dizilerini denemesini sağladı. Bu gelişim, South Park, Family Guy, King of the Hill, Futurama ve The Critic gibi 1990'larda hızla artış gösteren yeni primetime animasyon programların önünü açtı. Simpsonlar ayrıca 9 Ocak 2000 tarihinde kendisinden sonra gösterilen Malcolm in the Middle gibi canlı-aksiyon programları da etkiledi. Malcolm in the Middle'da diğer sitcom'larda kullanılan gülme efekti kullanılmadı. Ricky Gervais, gülme efekti kullanmayan Britanya komedi dizisi The Office'in üzerinde Simpsonlar'ın önemli bir etkisi olduğunu belirtti.

SİMPSONLAR HAKKINDA:

*Soyadları olan Simpson, basitçe ‘aptaloğlu’ demek.

*Simpsons oyuncakları satmak İran’da yasa dışı. 1990’da Bart t-shirtleri birkaç günde milyon sattı ve kötü örnek olmasından dolayı Amerika halk okullarında yasaklanmıştır.  

*Eğer Simpsons karakterleri yıllar geçtikçe yaşlanmış olsalardı Homer 68, Marge 67, Bart 42, Lisa 40 ve Maggie de 32 yaşlarında olacaklardı.

*Simpsons öncesinde, bir TV kanalında prime time’da en uzun süre gösterilen çizgi film Taş Devri’ydi. Taş Devri, 1960 ve 66 yılları arasında altı sezon boyunca gösterildi.

*Ana, yan ve figüran olmak üzere dizide 150’den fazla karakter düzenli olarak yer almaktadır.

*Paul McCartney, Lisa‘nın her zaman vejeteryan kalması şartıyla Lisa‘nın vejeteryan olduğu bölümde konuk oyuncu olmayı kabul etti. Böylelikle Lisa ilk vejeteryan tv karakteri oldu.

*Simpsonlar, ilk yayımlandıkları günden itibaren 25 Primetime Emmy Ödülü, 26 Annie Ödülü ve bir Peabody Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı.

*1998'de 20. yüzyılın sanat ve eğlence alanlarındaki mükemmel başarılarını kutlayan bir sayısında Time dergisi, Simpsonlar'ı, yüzyılın en iyi televizyon dizisi olarak adlandırdı. Aynı sayısında Time, Bart Simpson'ı, yüzyılın en nüfuzlu 100 kişisinin yer aldığı liste olan Time 100 listesine dahil etti. Bart, listede yer alan tek kurgusal karakterdi.

*14 Ocak 2000'de, Simpsonlar, Hollywood Bulvarı'nda bir yıldız ile ödüllendirildi.

*2000 yılında, Entertainment Weekly dergisi televizyon eleştirmeni Ken Tucker, Simpsonlar'ı, 1990lar'ın en iyi televizyon şovu olarak adlandırdı. Ayrıca, Birleşik Krallık'ta yayım yapan televizyon kanalı Channel 4'un izleyicileri, Simpsonlar'ı yapılan iki oylamada birinci yaptı: 2001'in En İyi 100 Çocuk Şovu ve 2005'in En İyi 100 Çizgi Filmi; Homer Simpson da 2001'in En İyi 100 TV Karakteri dalında birinci sırada yer aldı. Homer ayrıca Entertainment Weekly'nin "En İyi 50 TV İkonu" listesinde dokuzuncu sırada yer aldı. 2002'de, Simpsonlar, TV Guide'ın Tüm Zamanların En İyi 50 TV Şovu'nda 8. olarak seçildi.

*2007'de, TIME'ın "Tüm Zamanların En İyi 100 TV Şovu" listesinde yer aldı. 2008'de, Entertainment Weekly'nin "Son 25 Yılın En Zirvedeki 100 Şovu"nda ilk sırada yer aldı ve Empire, diziyi tüm zamanların en iyi televizyon şovu olarak adlandırdı.

*En uzun süredir yayımda olan Amerikan sit-com’u ve animasyon programıdır. 2009’da Guiness Dünya Rekorları tarafından tescillenen dünyanın en uzun Sitcom’u rekorunu elinde bulundurmaktadır.

*Diziye özel yıllık gelenekler olduğu gibi Cadılar Bayramı bölümü de bir gelenektir. Korku, bilim kurgu ve doğaüstü konu üç bağımsız parçadan oluşur.

*Simpsonlar posta pulu üzerinde yer alan ilk televizyon dizisidir (2009).

*Michigan Üniversitesi’nde seçmeli ders olarak “Animated Philosophy and Religion” adında ders olarak verilmektedir.

Hiç yaşlanmayan Simpsonlar ile nice yıllara...

Hazırlayan: Özgün ONAT


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube