NEDEN FENOMEN OLDU?


Guiness Rekorlar Kitabında en çok izlenen televizyon programı olarak geçen Dallas dizisi 2 Nisan 1978 tarihinde Amerikan CBS televizyonunda ilk kez yayımlandı. Bu hafta Dallas dizisi 42. yaşını kutladı. Her ne kadar Barbara Bel Geddes, Jim Davis, Ken Kercheval, Larry Hagman gibi dizinin baş karakterleri, yazarı David Jacobs aramızdan ayrılmış olsa da Dallas efsanesi hala akıllarda.


Dallas, 1978-1991 yılları arasında yayımlanan haftalık pembe dizi tarihinin uzun soluklu dizilerinden biridir. "JR" karakteri, TV tarihinin en kötü karakterleri arasında anılmaktadır. "Who shot J.R." bölümü ile 83 milyon izleyici toplamıştır. 130 ülkede gösterilmiştir.

Dizi 1978 yılında 4 bölümlük bir mini dizi olarak tasarlanmıştı. Gördüğü ilgi sebebiyle 1991 yılında kadar yayınlandı. Toplam 356 Bölüm çekildi. 1995 ile 1998 yıllarında iki tane de devam film çekilmiştir. Yıllarca içindeki entrikalarla izleyiciyi kendine hayran bırakan, sonraki dizilere ilham vermiş ve halen de vermeye devam eden bu yapım, 2012 yazında yeniden aramıza döndü. 2012 versiyon Dallas, aslında yeniden çevrim bir dizi olmaktan ziyade devam niteliğindeki bir yapım özelliğinde. Dizide orijinal dizideki ana karakterlerin yanında onların çocukları ve çok daha fazlası kendine yer bulmuş durumda.

Ayrıca 1979 yılında J.R. nin kardeşi ve ailenin kara kuzusu olarak nitelendirilen Gary Ewing ve eşi Valene'ın Dallas çiftliğinden ayrılıp California ya taşınması sonucu Knots Landing adlı kardeş dizi yayın hayatına başladı. Bu dizi de 1979-1993 yılları arasında 357 bölümle yayında idi.

Bir döneme damgasını vuran, hala bir çok diziye konu olan, yayınladığında sokakların boşaldığı, tam anlamıyla hayatın durduğu, dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı bulunan, tüm zamanların en popüler televizyon dizilerinden biri olan Dallas'ın oyuncu kadrosu ve onları seslendiren dublaj sanatçıları ise şöyle:

Larry Hagman ... John Ross 'J.R.' Ewing, Jr. / Oytun Şanal

Patrick Duffy ... Bobby Ewing  /Alev Sezer - Sungun Babacan

Victoria Principal ... Pamela Barnes Ewing / Gülseren Gürtunca - Müdrike Coşansu

Linda Gray ... Sue Ellen Ewing / İclal Öngen - Şebnem Ünaldı

Barbara Bel Geddes ... Eleanor Southworth 'Miss Ellie' Ewing / Nurşen Girginkoç - Göksel Kortay

Steve Kanaly ... Ray Krebbs /Tuncay Atayata - Ali Gül

Charlene Tilton ... Lucy Ewing Cooper /  Meral Babacan - Coşkun Candaner

Ken Kercheval ... Cliff Barness / Ferdi Merter

Neden bu kadar fenomen oldular? Çekilip, yayınlandığı dönem göz önüne alınırsa radyodan televizyona geçilmiş, özellikle renkli yayının başlamasıyla dizi kültürü başlamıştı. Teksas'lı petrol zengini Ewing Ailesinin Southfork adlı çiftliğindeki ihanet, kıskançlık ve entrikalarla dolu yaşamlarını anlatan dizi milyonları ekran karşısına çiviliyordu. Fönlü saçlar, abartılı makyajlar, İspanyol paça pantolonlar, vatkalı omuzlar, lüks arabalar ve tabii ki kovboy şapkaları ile moda sayfalarından fırlamış gibiydiler. Dertleri, kavgaları, rekabetleri, entrikaları ile sohbetlerin baş konusu oldular. Her bölümün sonunda kimin suratından yazılar akarken bölüm bitecek diye iddiaya bile giriliyordu.

J.R. Ewing – En iyi kötü karakter; Dallas seyircisinin J.R. (Larry Hagman) karakteriyle başından beri tutkulu bir aşk-nefret ilişkisi oldu. Teksaslı petrol zengini adamın, çıkarları adına yapmayacağı şey yoktur. Çok sayıda nahoş olay, şüpheli anlaşmalar ve entrikalar. Gücü ve sinir bozucu kahkahasıyla o, tüm zamanların en iyi “kötü” karakterlerinden biri oldu.

Bobby (Patrick Duffy); J.R.’ın kardeşi Bobby, Ewing Petrol’ü iyi bir iş adamı olarak yönetmeye çalıştığı varsayılan zararsız muadilidir. Ama yine de katıdır. Eşi Pamela (Victoria Principal) ile olan evliliği iyi gider.

Sue Ellen – En trajik karakter; Sue Ellen model ve eski Teksas güzelidir. J.R. ile evlenmesiyle kariyeri sona erer. Southfork Çiftliği’nde kocasının aldatma ve aşağılamalarına katlanmak zorundadır. Bir çocuk ister. Ama (başlarda) olmaz. Alkole sarılır ancak bu da J.R. ile olan ilişkisini daha iyi yapmaz. Sürpriz bir şekilde hamile kalır.

Ray Krebbs (Steve Kanaly) aslında Southfork Çiftliği’nin kahyasıdır. Ewing’lerin tüm çiftlik işlerini yapar. Daha sonra kendisinin Jock Ewing’in gayri meşru oğlu olduğunu öğrenir. Yani J.R. ve Bobby’nin üvey kardeşidir. Ancak bunu öğrenmek pek de sevindirici değildir. Zira Jock’un dik kafalı torunu Lucy – yani yeğeni- ile bir gönül ilişkisi yaşamaktadır.

Jock Ewing, Ewing Petrol’ü 40 yıl önce Digger Barnes ile birlikte kurmuştur. Ancak ortağını dolandırmıştır. O zamandan beri Ewing ve Barnes aileleri can düşmanıdır. Husumet başta J.R. Ewing ve Cliff Barnes arasında sürer. J.R’ın kardeşleri Ray ve Bobby ise her zaman daha kötüsünü önlemeye çalışmaktadır.

Ebedi düşman Cliff Barnes;  Sürekli J.R. ile karşı karşıya gelir. Bu düğün partisi gibi ulu orta bir yer olsa da fark etmez. Dizi boyunca bir çok nahoş olay yaşarlar. Buna daha sonra J.R’ın hayal kırıklığına uğramış karısı Sue Ellen ile yaşadığı ilişki de dahil.

Miss Ellie – Ailenin iyi huylu karakteri; Ewing kardeşlerin annesi "Miss Ellie" olarak anılan Eleanor‘dur. Aileyi bir arada tutmaya çalışır ve bazen zor kararlar vermek zorundadır. Jock’un ölümünden sonra yeniden evlenmesi çocuklarını rahatsız eder. Bu rolü canlandıran oyuncu Barbara Bel Geddes’in 8’inci sezonda yerini başka bir isme bırakması da seyirciyi rahatsız eder. Protestolar üzerine 9‘uncu sezonda diziye geri döner. Geddes, bu rölüyle Emmy kazandı.

Pamela, Cliff Barnes’ın kız kardeşidir. Ve ironik olarak Bobby’nin de karısıdır. Bu, Ewing’lerde belirli gerilimlere yol açar. Ancak tüm düşmanlığa ve iki tarafın bölme çabalarına rağmen ilişkileri mecburi bir kesintiye uğrayana kadar devam eder. 10’uncu sezonda geçirdiği bir araba kazasında ağır yaralanır. Boşanma davası açar ve daha sonra diziden ayrılır.

İzleyenler için Dallas denilince ilk akla gelen ise jenerik müziği; parçayı Jerrold Immel yapmış müzik editörlüğünü ise Jack Lowry'nin yaptığı Dallas Theme şarkısının nağmeleri hala kulaklarımızda...

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube