MUTLULUĞUMUZU ZEHİRLEYEN ŞEYLER

En son güncellendiği tarih: May 6


Hepimiz mutlu olmak istiyoruz değil mi? Peki mutluluğumuza engel olan beynimizi zehirleyen şeyler neler?


Öncelikle ''mutlu olmak istiyorum'' düşüncesini kafamızdan atmamız gerekiyor. Mutluluk bir başlangıç değildir. Mutluluk bir sonuçtur. Bana göre kendimizi şartlandırmamalıyız. Örneğin şuan hiç mutlu değilim, dışarı çıkarsam eğer mutlu olacağım diye düşünürsem sadece kendime zarar vermiş olurum. Mutluluk bir şeyleri bahane ederek aranılmaz. Önce bunu beynimizden silip atmalıyız çünkü beynimizi zehirleyenlerden biri bu. İkinci olarak bizi mutsuz eden, eleştiren, kınayan insanları hayatımızdan çıkarmamız gerek. Evet benim çevremde de bu tarz insanlar fazlasıyla çok. En azından çıkarmasak bile bu tarz insanlardan uzaklaşabiliriz. Sizi siz olduğunuz için seven insanlar varken bu tarz insanlar fazlasıyla can sıkıcıdır!


Ve kafaya takmak. Sürekli rahatsız edici düşünceler... Belki de bizi yiyip bitiren en kötü şey. Olaylara kötüsünden hesaplama içine giriyoruz. Mantık ile bakmak yerine duygusal düşünüyoruz. Elle tutulur bir kanıtı yok, bir varsayım sadece zihnimizde oluşanlar. Bu düşünce atağında bence yapılacak en güzel şey fiziksel işlerle uğraşmak. Dikkatimizi dağıtarak biraz da olsa kendimizi rahatlatabiliriz. Ama yanlış yaptığımız şeylerden bir tanesi de kabul etmemek. Düşünmeyeceğim diye kendini telkin etmek. Daha önce ''Pembe Fili Düşünme'' adlı bir kitap okumuştum. Bu cümlemi okuduğunuz an pembe fil düşündünüz değil mi? Tam da bu, düşünmeyeceğim dediğimiz şeyler beynimizin merkezine oturur. Diğeri de ''Öğrenilmiş çaresizlik'' Ne yaparsam yapayım olmayacak deyip mutsuz olmak. Ne olursa olsun her konumda kendimize olan inancımızı yitirmememiz gerekiyor.


Arthur Rubinstein' de dediği gibi ''İnsanlar mutluluklarını şartlara bağlarlar. Mutluluk, hiçbir şart öne sürülmezse sahip olunabilir.''


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube