MUAMMER BARAN

En son güncellendiği tarih: Nis 17


Nam-ı diğer Muammer amca...


Muammer Aydın 1926 yılında Mansur Dede Mahallesi'nde Karaman’da doğmuştur. İlkokul ve ortaokulu Karaman’da, Liseyi Konya’da okumuştur. Rivayete göre askerlik yaptığı dönemde kuleden paraşüt ile atlarken paraşütü geç açılmış, panik, korku veya başka bir sebep psikolojik rahatsızlığının başlamasına sebep olmuştur.


O yıllarda evlenmiş, fakat kısa bir süre içinde eşinden ayrılmıştır. Bu evlilikten Hasan adında bir oğlu olmuştur. Fransızca ve İngilizce başta olmak üzere sekiz dil bilen Muammer amcamız kendini geliştirmeye yönelik kurslara söyleyişlere katılır, felsefi tartışmalarda bulunurmuş. Rahatsızlığının ilerlemesi sonucunda sadece kırmızı giyer sorulduğun da al bayrağımızın rengi de o yüzden dermiş.


Ayrıca her cuma günü okul çıkışlarına gidip İstiklal Marşını dinler, çocuklara hediye verir, şiir okur küçüğüne de büyüğüne de saygı ile bakarmış. Karaman'da farklı giyiminden dolayı ‘’Deli Muammer’’ lakabı takılmış fakat yolda rastladıklarında sohbet edenler, çok kültürlü ve anlayışlı olduğunu, İstanbul Türkçesi ile konuştuğunu, diksiyonun çok iyi olduğunu söylüyorlar. Mesleğinin pilot olduğunu, rahatsızlığından önce bir dönem Fransızca öğretmenliği yaptığı da söyleniyor. Ayrıca yakın bir aile dostumuzdan dinlediğim kadarı ile Konya'da önemli bir cenaze namazına katılmış. Bakanlar, milletvekilleri de oradaymış. Muammer amca cenaze töreninde şiir okuyarak herkesi kendine hayran bırakmış. Mal varlığı olduğu halde kerpiç tek odalı bir evde kalırmış. Deli diye adlandırılan amcamız yaşantısıyla bizlere aslında o kadar güzel bir örnek ki. İnsanlar da bunun farkındalar ki 29 Nisan 2004 yılında gözlerini yumduğunda cenazesine binlerce kişi katılmış, daha sonra Kahraman'da bir parkta heykeli dikilmiştir.


Ne demeli şimdi…

Gerçekten de o iyi insanlar o güzel atlara binip gittiler. Bunlardan biri de Muammer Aydın'dır.


Editör. Ayşegül Demir Alhan

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube