Meksika Karayiplerinde Bir İnci “Cancún”

En son güncellendiği tarih: Nis 20Amerika seyahatimizi planlarken Miami üzerinden uygun uçak biletleri ile rotamıza iyi ki ekledik dediğimiz Cancún, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yer. Kristal berraklığındaki turkuaz suları, mercan kumdan plajları ve derin bir tarihi bünyesinde barındıran Cancún, Meksika Yucatán Yarımadası üzerinde Karayip Denizi‘nin kıyısında yer alan ünlü turizm merkezidir. Cancún, Maya dilinde yılanların yuvası anlamına gelmektedir. Mistik tarihi, mercan plajları, şnorkel veya tüplü dalış seçenekleriyle birden fazla seçeneği turistlere sunuyor.


Popüler bir turizm cenneti olmadan binlerce yıl önce Maya halkına ev sahipliği yapıyordu. Maya medeniyetinin çöküşünden sonra bu yarım ada ıssız kaldı. Yaklaşık 45 yıl öncesine kadar kimsenin bilmediği bir yarımadayken Meksika hükümetinin burayı turizm beldesi ilan etmesi ile yapılan yatırımlarla bugün Latin Amerika’nın gözbebeği tatil beldesine dönüşmüştür. İlk dokuz oteli hükümet finanse ederken gerçekten bir cazibe merkezi olup olamayacağı o günlerin merak konusuydu. Bugün yapılan yatırımlar sayesinde Dünya Turizm Örgütü tarafından Dünyanın en iyi tatil yerlerinden biri olarak görülüyor.


Cancún, şehir merkezinin bağlı bulunduğu anakaraya bağlı 7 sayısı şeklinde 21 kilometrelik sahili olan bir adadır. Adanın bir tarafı Karayiplere bakarken diğer tarafı kapalı bir göl olan lagündür. Lagünde yüzülmeye izin verilmemekle beraber uyarı levhaları yer almaktadır. Ada üç bölümden oluşmaktadır.


The hotel zone; şehrin ana merkezi Kukulcan bulvarında yer alan küçük otellerden en lüksüne kadar uzanan tatil köylerini, restoranları ve barları bünyesinde bulunduran bölgedir. Biz otel tercihimizi “Beachscape Kin Ha Suites Otel”


Şehir merkezi; otel bölgesine göre daha küçük ve hareketsizdir. Hostel ve konukevleri burada yer almaktadır.


Isla mujeres; bu küçük ada görülmeye değer küçük ada Cancún’a feribotla 20 dakikalık bir mesafede turistleri konuk ediyor. Deniz kaplumbağaları ile karşılaşmak, şnorkelle çeşitli türdeki balıklarla beraber yüzme deneyimini sunuyor.


Chichen Itza

Cancún’u sadece popüler bir deniz tatili lokasyonu olarak görmek yanlış olur. Cancún, mistik tarihi ile bir tatil beldesinden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Zamanın en büyük Maya şehri olan Chichen Itza burada yer almaktadır. Meksika’nın bilinen en eski Maya piramitlerinden biri olan El Castillo (Kukulkan tapınağı) da burada bulunuyor. Her ne kadar piramit olarak bilinse de Amerika kıtasında piramit olmadığı, piramt şeklinde bir tapınak olduğu söylenmektedir. Maya’lar bu dört yüzü bulunan piramidin her birinde 91 adet basamak inşa etmiş. 91 X 4= 364 ve en tepedeki küçük bölümle 365 olan 1 yıldaki gün sayısına göre tapınağı tamamlamışlardır.


Cancún’da araba kiralayarak yaklaşık 2-3 saatlik bir araç yolculuğu ile Chichen Itza’ya ulaşmak mümkün. Aynı zamanda Dünyanın yeni 7 harikasından biri olup koruma altındadır.Cenote

Meksika gezimizin en güzel duraklarından biri de burasıydı. Chichen Itza rotası üzerinde bulunan Cenote Ik Kil, Cenote adı verilen, derinlikleri 40 ile 150 metreye arasında olan, mağaraların çökmesiyle oluşmuş doğal çukurlarından biridir(yüzme havuzu). Cenote Ik Kil’in derinliği yaklaşık 40 metredir. Ziyaretçi tercihine göre bu derin doğal havuza girmeden can yeleği kiralayıp öyle de giriş yapabiliyorsunuz. Yerlilerin anlattığı efsaneye göre Maya’lı hükümdarlar bu çukurları törenlerde kurbanlar için kullanıyormuş.


MUSA (Museo Subacuatico de Arte)

Gezimizde farklı deneyimler için en güzel noktalardan biri de Cancún Deniz Parkın’da yer alan su altı müzesiydi. Dünyanın en büyük su altı müzelerinden biri olan MUSA, denizin 4 ile 8 metre açıklarında yerleştirilen gerçek boyutlu 450 insan heykelini suyun altında barındırıyor. Hem müzenin kurucusu hem de heykeller İngiliz fotoğraf sanatçısı ve heykeltraş Jason deCaires Taylor‘ın eserleridir. Bu müze şnorkelle ve tüple dalış için iki ayrı galeride gösterilmektedir. Biz tüple dalış yapmak için kolları sıvadık ve önce bir ön eğitim alarak doğada yapay resif görevi üstelenen bu heykellerin arasında yüzme fırsatını yakaladık.


Yemek ve Gece Hayatı

Dünyaca ünlü Meksika mutfağını yerinde keşfetmek ayrı güzel tabii. Oldukça turistik bir belde olması sebebiyle hemen hemen oturduğunuz her restaurantta sizlere Meksikalılara özgü olan rengarenk “sombrero” şapkalarını denemeniz için sunarken geleneksel Meksika müzikleri eşliğinde lezzetli bir akşam yemeği yolculuğu geçiriyorsunuz. Benim favorim mısır unundan yapılan tortillaların içinde et, tavuk vb. ürünlerin konulark ikram edildiği “taco”. Üzerine avokadodan yapılan meşhur guacamole, salsa sosları ve marul, limon gibi ek malzemelerle sunulan meşhur Meksika yiyeceğini yerinde denemek gerek. Bu şahane Meksika lezzetlerinin yanında alkollü veya alkolsüz Meksika içkilerinden tercih edebilirsiniz. Alkolsüz içereceklerin başında Hindistancevizi ve buzla hazırlanan Piña colada alabilir veya ikonik Meksika kokteyli olan margarita ile serinleyebilirsiniz. Meksika mutfağı beni pek sarmadı diyorsanız diğer Dünya mutfaklarından restoranları bu popüler turistik merkezde bulmak mümkün.

Gece ve eğlence hayatı genellikle “The Hotel Zone” olarak bilinen oteller bölgesinde cadde boyunca yer almaktadır. Dünyaca ünlü grupların konserlerini birebir performansı ile büyük beğeni toplayan Coco Bongo Show’a gidebilirsiniz. Fiyatlar 60-70 USD bandında, bize pahalı olduğu için tercih etmedik ama meraklısına duyurulur.


Neden Cancún ? Ne Zaman Seyahat Etmeli?

· Yılın yaklaşık 240 günü güneşli olması sebebi ile tüm yıl boyunca tatil yapmaya olanak sağlayan bir turizm merkezidir. Aralık ve Nisan ayları ziyaret etmek için popüler ve pahalı olan aylardır. Ancak biz Haziran ayı sonunda yaptığımız tatilimizde de hava oldukça güzeldi. Mayıs- Kasım ayları arasında ara ara yağmur yağma ihtimali mevcut ama bu aylar diğer aylara göre oldukça uygun fiyatlarla tatil yapabileceğiniz dönemleri içermektedir.


· Türkiye’den artık doğrudan uçuş olan destinasyonlardan biridir. Biz, Miami üzerinden geçiş yaptığımız için şu an ki direkt uçuşlara göre daha uygun fiyatla seyahat etmemizi sağlamıştı.


· Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlı bir tatil imkânı sunuyor.


· Diğer Meksika şehirlerinden farklı olarak tropikal meyvelerle harmanlanmış yiyeceklere Cancún’da rastlıyoruz, yeni tatlar denemek için ideal.


· Tamamen ezilmiş mercandan yapılan kum plajında güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için mükemmel bir yer.


· Ulaşım otobüsler uygun fiyatlarla yapılabilmektedir. Biz rahat gezmek adına araba kiralamayı tercih ettik.


· İnternetten alacağınız bir e –vize ile Meksika’ya gitmek mümkün.


· Amerika vizeniz varsa e-vize almanıza da gerek yok!
Yazan: Matmazelin Gezileri

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube