Masal Gibi Bir Kasaba “Colmar”

En son güncellendiği tarih: Nis 18

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede doğmuş olmanın verdiği bir hayranlıkla, kanal kenarında kurulmuş şehirlere zaafım olmuştur. Bu sebeptendir ki Brugge (Belçika), Amsterdam (Hollanda) ve Venedik (İtalya) gibi kıyı şehirlerini gezip gördükten sonra Colmar’ı gezmeyi dörtgözle bekliyordum :) Avrupa’da ortaçağın rengarenk yarı ahşap binaları, çiçeklerle kaplı kanallarıyla, Fransa’nın Alsace (Alsas) rotasının kalbinde küçük bir kasabadır. Dünyada ünlü şarap yolu ile nam salan Alsace, Fransa’nın doğusunda Ren nehrinin batı kıyılarında 170 km’lik bir bölgedir.

Colmar, tipik Alsace köy evlerinden oluşur. 9.yy’da kurulan bu masalsı şehir, Fransa ve Almanya himayesinde yer aldıktan sonra 1945 Colmar savaşı sonrası Fransız toprağına katılarak bugüne ulaşmıştır. Colmar’ın bu tarihi, Fransa’nın Almanya ile buluştuğu yerde, iki kültürün mükemmel harmonisiyle masalsı dünyasının kapılarını ziyaretçilere açıyor.


Alsace Bölgesi Şarap Yolu


Colmar’a Nasıl Gidilir?

Alsace bölgesine en uygun ulaşım Basel’e uçmaktır. Basel Havalimanı, Fransa, İsviçre ve Almanya sınırında yer almaktadır. Bu üç ayrı ülkeye kapılarını açan Basel Havalimanından belirlediğiniz rotada yol almak çok kolay. İster araba kiralayarak boydan boya tüm Alsace’sı gezebilir, isterseniz Basel havalimanından kişi başı 5 Euro’luk otobüs biletleri ile birer saatlik mesafe ile şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Biz gezimizde otobüs ile ulaşımı tercih ederek, düşük maliyetle Basel-Mulhouse havalimanından yaklaşık bir saatte Colmar’a ulaştık.Petite Venise (Little Venice)


Petite Venise (Little Venice)


İsmini kanallarıyla nam salmış Venedik şehrinden alan Petite Venise, rengarenk ortaçağ evleri, masalsı atmosferi ile turistlerin ilk durağı. Bu mahalleyi gezmeye Rue de la Poissonnerie’den başlayarak küçük adımlarla, bol bol fotoğraf çekerek şehri yaşamak mümkün. Lauch nehri, Colmar’ın ortasından akar. Ve nehir boyunca gördüğünüz o sevimli evler, pek çok Colmar fotoğrafında gördüğünüz o eşsiz manzaraları sunar. Bu sevimli mahalledeki yarı ahşap evler arası ulaşım teknelerle yapılıyormuş. Biz Ekim ayında geldiğimiz için göremedik ama siz yaz aylarını tercih ederseniz bot turlarına da katılabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika süren bu bot turuna kişi başı 6 Euro ödeyerek katılabilirsiniz.


Old Town


Colmar Old Town


Arnavut kaldırımları, pek süslü pastaneleri, rengarenk evleri arasında kaybolacağınız, Colmar’daki son durağınız eski şehir. Yorulduğunuzda sevimli kafelerde bir kahve molası verebilir, süslü pastanelerinde tadımlık tarçınlı kurabiyelerden, lezzetli çikolatalardan tadabilirsiniz.Bartholdi Museum


Bartholdi Museum (Musée Bartholdi)


1922 yılından günümüze ünlü heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi’nin doğduğu evde bulunan Bartholdi Müzesi, sanatçının eserleriyle dolu bir mekandır. Hepimizin bildiği Özgürlük Heykeli, Alzas’lı sanatçı Frederic Auguste Bartholdi’nin ünlü eseridir.Colmar sokaklarındaki Musée Bartholdi’yi işaret eden yön plakalarında Özgürlük Heykeli figürlerine rastlamak mümkün.La Maison des Tétes (Kafalar Evi)


La Maison des Tétes (Kafalar Evi)


Ünlü mimar Albert Schmidt tarafından 1609 yılında, zamanın zengin bir tüccarı için tasarlanan bu binanın üzerinde tam 106 adet kafa figürü yer almaktadır.

Colmar’da gezilecek diğer yerler;

Musée Unterlinden ( Unterlinden Müzesi)

Maison des Tétes (Başkanlar evi)

Eglise des Dominicains (Dominicains Kilisesi)

Eglise de St.Martin ( Saint Martin Kilisesi)

Maison Pfiser (Pfister Evi)

Koifhus (Eski Gümrük Binası)

Marche Couvert (Büyük Pazar)


Colmar Notları;

Alsace bölgesinin Fransız lahmacunu veya pizzası diyebileceğimiz Tarte Flémbee yemeden dönmeyin :) İnce bir hamur üzerine taze Fransız krem peyniri olan créme fraiche, mantar, soğan, somon gibi çeşitli malzemelerle eklenerek hazırlanıyor. Lezzetli ve damak tadımıza yabancıya olmayan bu lezzeti mutlaka deneyin.

Gün içi acıktığınızda düşük maliyetli Bretzel denilen simitlerle atıştırabilir, açlığınızı yatıştırabilirsiniz.

Fransız mutfağının demirbaş lezzetlerinden biri olan meşhur kızarmış ekmek eşliğinde Foie Gras (kaz ciğeri) deneyin.© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube