MALEZYA'NIN KALBİ KUALA LUMPUR

En son güncellendiği tarih: Nis 18Petronas Twin Towers


Avrupa, Amerika derken sıra Uzak Doğu’nun büyüleyici güzelliği ve renkli kültür harmonisi ile tanışma vaktiydi. Gezi rotamızı planlarken Phuket ve Bangkok ikilisinden oluşacak bir Tayland hayali ile başlamıştı her şey. Uygun bütçeli uçak biletleri için aktarmalı uçuşları çılgınlar gibi araştırırken Tayland rotamıza Malezya’nın kalbi Kuala Lumpur’u da eklerken bulduk kendimizi :)


Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, Güneydoğu Asya’nın en gelişmiş başkentlerinden biridir. Bornea adasının kuzey batısında ve Malay Yarımadası’nda yer almaktadır. Kuala Lumpur, “çamurlu temizlenmemiş orman” anlamına gelmektedir. Kuala Lumpur ilk olarak Gombak ve Klang nehir kavşaklarının yanındaki bataklık arazisi temizlendiğinde kurulmuş ve Kuala Lampa, daha sonra Kuala Lumpur olarak tanınmıştır. 1957 yılında İngiliz sömürgeliğinden çıkarak bağımzsızlığını ilan etmiştir. Şehir rengarenk dokusunu çok kültürlü ve Müslüman, Budist, Hindu, Daoist ve Hristiyanlık gibi çok dinli bir yapıya sahip olmasından almaktadır. Gezdiğiniz her yerde şehrin yükselen mirası binalarını, tapınaklarını ve camilerini koruyarak kültürel zenginliklerini sürdürdüklerini görmek mümkün. Nem oranının %85’lerde olduğu Kuala Lumpur’da klimalı alışveriş merkezleri ise nefes almanızı sağlıyor.


Geride bıraktığımız 100 yıl içerisinde küçük bir köyden mega bir metropole dönüşen kalabalık bir şehirdir Kuala Lumpur. Dili Malayca olan ülkede çok sayıda Çinli ve Hintli topluluk, Müslümanlarla birlikte yaşamaktadır. Para birimi Malezya Ringgit’idir (RM). Bizim seyahat ettiğimiz Kasım 2017’de 1 TL=0,95 RM ediyordu. Burada stüdyo daireler içeren rezidansların otel olarak kullanımı oldukça yaygın. Bizim tercihimiz de şehrin merkezindeki bu rezidanslardan birinde daire kiralamak oldu.Bukit Bintang Street


Bukit Bintang, Kuala Lumpur'un popüler gece hayatı ve alışveriş yapılacak bölgelerinden biri. Bu popüler alışveriş ve eğlence bölgesi hem halk hem de turistler için kapsamlı bir deneyim sunuyor. Alışveriş merkezlerinden gece pazarlarına kadar her şeyi birlikte bulabilirsiniz. Bukit Bintang, Kuala Lumpur’da Altın Üçgen (Golden Triangle) olarak adlandırılan bölgenin üçte birini oluşturmaktadır.


Sultan Abdul Samad Binası


Sultan Abdul Samad Binası


1897 yılında tamamlanan bu tarihi ikonik bina, İngiliz idaresi sırasında çeşitli devlet bakanlıklarının binası olarak da kullanılmıştır. Şehrin merkezinde görkemli Fas mimari tasarımı ve görkemli saat kulesine sahip bina turistlerin fotoğraf çekmek için uğradığı önemli noktalardan biri olmuştur.


Jalan AlorJalan Alor, Malay, Çin ve Hint mutfağını içeren yaklaşık 50 restauranttan oluşan bir ünlü bir yemek sokağı ve şehrin yerel mutfağının kalbidir. Küçük salaş restaurantların önünde boydan boya uzanan plastik masa ve sandelyelerle doldudur. Göçmen bir şehir olan Kuala Lumpur, yemek çeşitliliği ile de turistleri şaşırtmaktadır. Akşam yemeğinizi yedikten sonra birbirinden farklı hem taze ve hem de kızarmış tropikal meyveleri bu alanda tatmak mümkün. Bizim damak tadımıza yabancı olmayan haşlanmış ve közlenmiş mısırdan kestaneye kadar benzer atıştırmalıklar mevcuttur.


“Dapatkanseleramakan”, Malayca “Afiyet Olsun” :)


Kuala Lumpur City GalleryKuala Lumpur Şehir Galerisi


Merdeka (Bağımsızlık) meydanında yer alan Kuala Lumpur Şehir Galerisi, şehrin tarihinin resim ve fotoğraflarının yanı sıra ünlü şehir simgelerinden biridir. Şehri 360 derece deneyimlemek isterseniz bu galeri görülmeye değer. Şehre olan tutkularıyla yaptıkları “I LOVE KL” heykelinin önünde fotoğraf çektirmek için bekleyen kalabalık kuyrukları beklemeye tahammülünüz varsa bir kare de siz çekebilirsiniz :)


Petronas İkiz Kuleleri


Kuala Lumpur’un en bilindik simgesi olan Petronas İkiz Kulelerinde fotoğraf çekilmeden KL’deydim denilmez :) Burada finans dünyasının kalbi İkiz kulelerde atar. 2004 yılına kadar Dünya’nın en uzun ikiz kulesi olarak nam salmış olan bu bina 88 kattan ve 450 metre yükseklikten oluşmaktadır. Malezya’nın ulusal şirketi Petronas’ın yönetildiği yer olan bu kulelerin içinde ofisler ve SuriaKLCC adında bir alışveriş merkezleri bulunuyor. Kuleye çıkarak Kuala Lumpur’a tepeden bakmak mümkün. Giriş ücretleri çıkış Malay halkı için 30 RM iken, turistler için ise 85 RM.Chinatown


Gezdiğim bir çok yerde olduğu gibi Kuala Lumpur’da da bir Çin mahallesi mevcut. Petaling caddesinde yer alan Çin Mahallesi’nde taklit ve hediyelik ürünlerden Çin bitkilerine kadar geniş bir yelpazede ürün bulmak mümkün. Satıcılar sandığınız gibi sadece Çin’li değil, Hint’li ve Pakistan’lı. Beğendiğiniz bir ürünü asla doğrudan satın almayın, ürünler normal değerinden daha pahalı satılıyor. Bu yüzden pazarlık burada yaşam biçimi haline gelmiş, sakın ilk etiket fiyatıyla ürün satın almayın :)Guan Di Temple


Malayların dışında ülkede Çin ve Hint nüfusu yoğundur. Bu sebepten Malezya'nın en büyük ve kalabalık şehri olan Kuala Lumpur'da hem Çin restoranları hem de tapınakları ile karşılaşmak mümkün. Kuala Lumpur'daki en etkileyici ve Taoist Çin ibadethanesi olan Guan Di Tapınağı'dır. Chinatown'u ziyaret ederseniz, Petaling Caddesi'ne paralel küçük bir cadde olan Jalan Tun H. S. Lee'ye kolayca yürüyebilir ve bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz.Batu Mağaraları


Batu mağaraları, şehir merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. KL Sentral istasyonundan KTM Komuter Train hattında Batu Caves durağında inerek ulaşmanız mümkün. Batu mağaraları özünde bir Hindu tapınağıdır. Makak maymunları eşliğinde 272 basamak çıkarak tapınağa giriş yapılıyor. Mağaranın en büyük özelliği 43 metre yükseklikteki Lord Murugan heykelidir. Fermuar açabilen bu haylaz maymunlara dikkat etmelisiniz. Merdivenleri çıkarken çantanızı veya telefonunuzu gezi hatırası olarak alabilirler :)


Suria KLCC Alışveriş Merkezi


Suria KLCC Alışveriş Merkezi


Petronas kulelerinin altında yer alan Suria KLCC, çok lüks bir AVM’dir. Kuleleri ziyaret etmenin bir başka nedeni ise ikiz yapıların altındaki bu AVM’dir.

Nemli Kuala Lumpur havasından bunaldıysanız, Petronas kulelerini gezdikten sonra AVM’de serinleyebilir, yemek, sinema ve hatta konser için burayı tercih edebilirsiniz. AVM’nin birinci sınıf bir de akvaryumu bulunmaktadır.


KLCC Park

KLCC Park


Suria KLCC AVM’nin hemen önündeki park, gökdelenlerin arasında nefes almak için güzel düşünülmüş bir yeşil alandan oluşur.


Sri Maha Mariamman Temple

Sri Maha Mariamman Temple


Malezya'daki en eski Hindu tapınağıdır. Tasarımında İspanyol ve İtalyan çinileri, değerli taşlar ve altın içeren Kuala Lumpur’un ana Hindu tapınağıdır. Bu Hindu tapınağı, Güney Hindistan'dan Demiryolları ve yollar inşa etmek veya kauçuk tarlalarında çalışmak için sözleşmeli işçi olarak Tamil göçmenleri tarafından kurulmuştur. 1873 yılında kurulan ve onu Malezya'nın en eski tapınaklarından biri yapan Güney Hint tarzında dekore edilmiştir ve Güney Hint ana tanrıçası Mariamman (Parvati olarak da bilinir) adını almıştır.


Petaling Street


Petaling Street


Tanınmış bir alışveriş bölgesi olan tüm bölge, hava karardıktan sonra canlı ve canlı bir gece pazarına dönüşüyor. Yüzlerce tezgah, her türlü ürünü satıyor ve bu da onu gerçek bir gece pazarı haline getiriyor. Malezya'nın hala 'Tanah Melayu' ya da Malaya olarak bilindiği eski günlerde, Çinliler bu ülkeye teneke madenlerinde çalışmak için gelmiş. Ancak Selangor İç Savaşı sırasında, kalay madenleri geçici olarak terk edildiğinden Çinliler savaştan sonra, sadece mayınların sular altında olduğunu bulmak için geri dönmüşlerdir. O zamanlar etkili bir Çinli figür olan Yap Ah Loy, Çinlileri kalmaya ikna etmek için Petaling Caddesi'nde bir tapyoka değirmeni açmıştır. Günümüzde Petaling Caddesi, bazen Kanton'daki 'Nişasta Fabrikası Caddesi' anlamına gelen 'Chee Cheong Kai' olarak adlandırılıyor ve geçmişine tapyoka unu üretim merkezi olarak anılıyor. Petaling Street, mal ve yiyecek satan dükkanlar ve tezgahlarla doludur. Petaling Caddesinin her köşesinde Çin ve deniz ürünleri restoranları bulabilirsiniz.Kasturi Walk

Kuala Lumpur’da gezilecek diğer yerler;


Merdaka Meydanı

Masjid Jamek

Little India

Thean Hou Temple

Perdana Botanical Garden


Seyahat Dönemi: Kuala Lumpur’un iklimi yıl boyunca oldukça nemli ve yağmurlarla karşılaşmak olası. Ilık havası sayesinde yılın her dönemi turist akınına uğrayan Kuala Lumpur’u yağmursuz dönemde ziyaret etmek istiyorsanız Mayıs & Temmuz veya Aralık & Şubat ayları arasında görmelisiniz. Kasım ayı sonuna doğru yaptığımız yolculuğumuzda biz yağmura denk gelmedik.


Ulaşım: Kuala Lumpur’a Türkiye’den direkt uçuş yapılmaktadır. Yaklaşık 10 saat 20 dakikalık bir uçuştan sonra varmak mümkün. Ama bizim gibi uçuş maliyetlerini düşürmek adına aktarmalı uçuşları tercih ederseniz Doha (Katar) üzerinden Kuala Lumpur’a uygun bütçeli uçmak mümkün. Qatar Havayolları ile İstanbul’dan Doha’ya 4 saatlik ilk uçuş ardından yaklaşık 7 saatlik ikinci bir uçuşla Kuala Lumpur’un kanatları altındasınız. Ve KL üzerinden yaklaşık kişi başı 60 USD civarında Phuket’e uçmak mümkün!


Havaalanı şehir merkezine oldukça uzak.Trenle veya taksilerle ulaşım mümkün. Şehir merkezine vardığınızda ise gelişmiş metro ağında 24 saatlik metro kartları ile ulaşımınızı sağlamak mümkün.


Vize: 30 güne kadar vize gerekmemektedir.

Selamat Tinggal (Malayca “güle güle)

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube