Münir Özkul ve Hayatımızdaki Yeri.

En son güncellendiği tarih: Nis 18
Münir Özkul filmleriyle büyümüş çocuklardık biz. Belki de bu yüzden biraz eski  kafalı, naif çekingen, ve hoşgörülüydük.


90'yıllar ve öncesi  Münir Özkul'u iyi tanır.

O bizim dedemizdir adeta. Aile kavramının önemini, sevgisini, aile bağlarını biraz da onun babacan oyunculuğu ile öğrendik. O bizim Yaşar Usta'mız olmuştur. Güçlü ve kudretli duruşuyla ruhumuzun ilacı olmuştur.

Hatırlayın, '' Biz bir aileyiz şerefli bir aileyiz '' ve 'Dokuma aileme, dokunma çocuklarıma' ' repliği hiç eskimeyen sözler olmuştur.  Bu sözler yuva kurtarmıştır adeta. Zalimin karşısında ailesini koruyan bir ağ örmüştür.


Münir Özkul fakir aile babası rolleriyle kanaat getiren, yoklukta bile mutlu olabilen, ailesini yokluk içinde bile mutlu edebilen bir baba figürü çizmiştir.  Üvey olan çocuklarına bile kendi evladı gibi sahip çıkmış onlara bir fiske tokat bile atmamıştır. Günümüze baktığımızda ise Geçim derdi intiharlara yol açmaktadır. Ve çocuklara şiddet fazlasıyla artırmıştır.


90 yıllar ve öncesine baktığımızda Eğitim ve öğrenimin daha sağlam temeller üzerinde olduğunu görebiliriz. Okumayı seven, okulu seven, öğretmenlerine daha saygılı öğrenciler, öğrencilerine daha sevgiyle bakan öğretmenler olduğunu görebiliriz.  Film, kitap, müzik deyip geçmemek lazım. Bu ögeler bir insanın yetişmesinde, büyümesinde, insani iletişimlerinde önemli faktörlerdir.

Münir Özkul, Hababam Sınıfı filmindeki Mahmut Hoca, diğer bir adıyla Kel Mahmut karakteriyle, prensipli, disiplinli, kuralları olan ama aynı zamanda sevgi dolu bir hocaydı.  Öğrencilerini kaybetmek istemeyen onları her daim topluma kazandırmak isteyen bir öğretmendi...

İşte Münir Özkul ile büyümüş çocuklar olarak o dönemleri en çok biz anar ve ararız. Münir Özkul filmlerinde gördüğümüz başka bir önemli husus ise,  çocuklarına annelik yapabilen bir baba rolü çizmesidir.  Mutfak önlüğünü takıp başında yün şapkasıyla hem yemek yapan, hem çamaşır asan evlatları için hem anne, hem baba olan bir insandır o. Uçsuz bucaksız sevgisiyle de iyi evlatlar yetiştirmiştir.  Diğer başka bir filminde kız evlatlarına sahip bir baba rolündedir. Kız çocuklarına verdiği önemi, değeri bizlere sunar.  Kız çocuklarının seçtiği eş adaylarına kendi evladı gibi sahip çıkan eşsiz bir babadır o.  Damatlarına iş verir, ev verir, ekmek verir. Ve kızlarını bağrına basar. Harikulade bir farkındalık yaratır.

Munir Özkul'u Rol arkadaşı Adile Naşit'ten ayrı düşünmek neredeyse imkansızdır. Onlar Turşucu Dedemiz  ve Turşucu Ninemizdir. Turşu suyu en iyi neyle olur tartışması hala devam etmektedir. Sirke ile mi? Limon ile mi? Tebessüm ettiğinizi götürü gibiyim.  Münir Özkul deyince aklıma o kocaman güzel aile  gelir. Kemal Sunal, Adile Naşit, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda  Hepsine Allah'tan rahmet dilerim. Bizim iyi insan olmamızda payları çok büyüktür. Bizim aile, gülen gözler, 'Neşeli Günler, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk,  en sevdiğim, manevi değeri yüksek filmlerindendir.


Münir Özkul Nam-ı diğer Mahmut Hoca aramızdan ayıları tam 2 sene oldu.  Onu anmak ve onu anlamak biz eski neslin önemli bir görevi olmalıdır.. Onun bize miras bıraktığı bu güzel insani değerlere sahip çıkmalıyız.  İyi öğrenciler, iyi evlatlar yetiştirmek için hem anne hem baba olmalı,   kız çocuklarımızı baş tacı etmeli, aile kavramını her şeyden üstün tutmalıyız. İntihar etmek yerine. Yoklukta bile mutlu olabilmeyi başarmalıyız.  Mahmut Hocayı asla unutmamalıyız.  İzin verirseniz göz yaşlarımı sileceğim.  Keyifle okumanızı dilerim. 

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube