KORKUNUN KRALI

En son güncellendiği tarih: Nis 23


Korkunun Kralı denilince aklınıza kim geliyor? Tabii Stephen King… 21 Eylülde 72. yaşını kutlayacak olan Kral, hala yazmaya devam ediyor. King’in yeri bende başkadır. Carrie-Günah Tohumu sinemada seyrettiğim ilk korku filmiydi ve ben 12-13 yaşındaydım. Ortaokulda onun kitaplarını okurken halüsinasyon ve illüzyonun farkını öğrenmiştim kitapları sayesinde. Ben de bu yüzden doğum günü sebebi ile King hakkında bilinmeyen ya da az bilinen bilgileri paylaşayım dedim.  

*Guinnes Rekorlar Kitabına göre Stephen King, yaşayan yazarlar içinde kitapları en çok sinemaya aktarılan yazar olma unvanını taşıyor. King’in eserlerinden esinlenmiş 100’den fazla film ve televizyon programı bulunuyor. Yazarın bir diğer rekoru da New York Times’ın çok satanlar listesine tek seferde dört kitabıyla girebilmesi. Bu rekoru 1995’te Thinner, The Talisman, Skeleton Crew ve The Bachman Books ile elde etmiştir.

*"Korkunun Ustası"nın da birçok korkusu var. Uçak korkusu olan yazar, imza turlarına çıktığı zaman sıklıkla bir eyaletten ötekine kendi motosikletiyle gidiyormuş. Ayrıca yazılarının engellenmesinden de korkuyor. Kendisi triskaidekafobiden mustarip, yani 13 sayısından bir hayli korkuyor. Yazar korkusunu şu sözlerle ifade ediyor: “13 sayısı söz konusu olduğunda omurgamdan aşağı yukarı hareket eden o ürperti asla geçmez. Yazarken 13. ya da 13’ün katı olan bir sayfaya geldiğimde asla durmam, 'güvenli' bir rakama kadar yazmaya devam ederim. 13 yerine 12 adım atmış olmak için evimin merdivenindeki son iki basamağı tek adımda çıkarım. Okurken 94., 193., 382. ya da rakamları toplamı 13 yapan hiçbir sayfada durmam.”  

* Stephen King BBC’ye verdiği bir röportajı sırasında yarattığı karakterler içinde en otobiyografik olanının Medyum romanındaki Jack Torrance olduğunu söylüyor. Kendisi de romanı yazarken tıpkı Jack gibi bir hayli içiyormuş. Bir de yazar Jack’in “şeytanlarıyla bir Amerikan erkeğinin yapacağı biçimde savaşacak bir kahraman” olmasını tasarlıyormuş başlangıçta.

*Richard Bachman adlı yazarın gerçekte Stephen King olduğu ortaya çıktı. Stephen King’in Richard Bachman adıyla kaleme aldığı ilk kitap olan Rage sınıf arkadaşını silahla vuran bir lise öğrencisi hakkındaydı. Daha sonra sınıf arkadaşlarını esir alan Jeffrey Lyne Cox adlı bir lise öğrencisinin bu kitaptan esinlendiği ortaya çıktı. Benzer durum üç farklı lisede daha yaşanınca kitabın Amerika Birleşik Devletlerinde bir daha basılmamasına karar verildi.

* Stephen King aynı zamanda The Ramones grubunun sıkı bir hayranı. Öyle ki 2003 yılında gruba armağan olarak hazırlanan bir albüm olan We’re A Happy Family’nin tanıtım yazısını da Stephen King kaleme almıştı.

*Stephen King her daim sinemayla yakından ilgili bir insan oldu, öyle ki kendi romanlarından uyarlanan bazı filmlerde karşımıza da çıkmıştı. Maximum Overdrive’da ATM’den para çeken adam, Hayvan Mezarlığı’nda bir vaiz, Sleepwalkers’ta mezarcı ve daha niceleri. Stephen King’in romanlarından uyarlanan filmleri bir de bu gözle izlemek isteyebilirsiniz! IMDb’ye göre ünlü yazarın 22 filmde rolü var.

*Yazar ünlü romanı Carrie’yi öncelikle bir hikaye olarak kaleme almış, fakat sonrasında memnun kalmayıp atmıştı. Fakat eşi Tabitha yazara hikayedeki potansiyeli fark etmesi ve yazmaya devam etmesi konusunda yardımcı olunca ortaya o ünlü roman çıkmış oldu. Yazar bu romanı elbette eşi Tabitha’ya adadı.

*Stephen King’in ünlü romanı Carrie sadece sinemaya uyarlanmakla kalmamış, bir müzikal olarak da seyircinin karşısına çıkmıştı 1988 yılında. Önce Royal Shakespeare Company tarafından, ardından da Broadway’de sergilenmişti bu müzikal. Müzikalin biletleri yok satsa da müzikal hakkında yapılan yorumlar hayli çeşitliydi. Gösteri 16 ön gösterim ve 5 gösterimin ardından sonlandırıldı.

* Stephen King Avustralya'da bir kitapçıda önceden haber vermeden kitaplarını rastgele imzalamaya başlayınca kitaplara zarar veren herhangi biri olduğu sanıldı. Kitabevinin çalışanları Stephen King'i tanımamışlardı.

* Stephen King 28 Days Later filmini o kadar çok beğenmiş ki filmi izlemek için 275 bileti birden alıp sinema kapatmış.

*Yazılanlara bakılacak olursa Stephen King Pan’ın Labirenti filminin çekimleri sırasında sete bir ziyarette bulunmuş ve Fauno’nun kovalama sahnesi çekilirken yönetmen Guillermo Del Toro’nun yanında oturmuş. Sahnenin çekimi sırasında King koltuğunda dertop olmuş, fakat Del Toro’ya bakacak olursanız onun için bu “yaşadığı en iyi deneyim” imiş.

* Stephen King’in ünlü O romanındaki dehşetengiz palyaçonun esin kaynağı McDonalds’ın maskotu olan Ronald McDonald imiş meğer.

*Stephen King’in "Korku Üstadı" olarak adlandırılması boşa değil. Kitapları 350 milyondan fazla sattı.

*Stephen King’in oğlu Joe Hillstrom King de korku yazarı olmak istemiş ve babasının ismi sayesinde şöhret kazanmamak için de mahlası olarak Joe Hill’i kullanmıştır. Hill’in romanı Boynuzlar, 2013 yılında baş rolünü Daniel Radcliffe’in oynadığı film ile beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Stephen King’in ikinci oğlu Owen King de bir yazardır ve kardeşinin aksine o “King” soy adını kullanmıştır. Baba ve oğlun birlikte yazdığı Uyuyan Güzeller isimli bir de kitapları mevcuttur.

*Stephen King’in kişisel kütüphanesinde 17,000’in üzerinde kitap bulunmaktadır. Yeni çıkanlar hariç bu kitapların hepsini okumuştur.

*Şu ana kadar Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards gibi prestijli ödülleri almıştır.

*King’in yazar adayları için en bilinen tavsiyesi şudur:

“Eğer yazar olmak istiyorsanız diğerlerinden daha çok önem vermeniz gereken iki şey var: Bol bol okumak ve bol bol yazmak. Bildiğim kadarıyla bu ikisi haricinde sizi hedefinize götürecek kestirme bir yol yok.”

King korku türünün yazı makinesi olmaya devam ediyor ve görünen o ki, uzunca bir süre daha böyle devam edecek. İyi ki doğdun “Korkunun Kralı”…


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube