KONTRAT – LANETLİ EV

En son güncellendiği tarih: Nis 18Pelin ve Selin; iki kız kardeş. Anne babalarını korkunç bir kazada yitirdiler. Selin ise mucizevi bir biçimde kurtulmuştu o kazadan. Nedeni çok sonra anlaşılacak ama kendisi bilmeyecekti. En son halaları da ölünce birbirlerinden başka kimseleri kalmadı şu yaşamda. Halaları için son görevlerini köye giderek yerine getirdikten sonra Pelin, küçük kardeşi Selin ve eşini yolcu ederek, yedi günlük bir dinlenme için halasının köydeki evinde kalır. Sonrasında Selinler gelip onu alacaktır. Ancak köyde kaldığı ilk gece arka bahçeden sesler gelir ve güçsüz bahçe ışığını yakarak dışarıyı gözetler. İlgisini sarmaşıklarla sarılı kapalı bahçe kapısı çekmiştir. Sanki hiç açılmaması gerekiyor gibi duruyordur. Yine de bahçeye çıkar ve çevreye bir göz atar. Arkası alabildiğine ormanlıktır ve kapkaradır. Eve girmek için arkasını döndüğünde ise bahçe masasında biri oturmaktadır. Tüyleri diken diken olur ve korku, damarlarında gezinmeye başlar. Çok beklemesine gerek kalmadan konuşmaya başlar ve kendisinin Emlakçı olduğunu söyler. Ancak o bir kişi değildir, bir varlıktır. Alışık olmadığımız bir varlık. Yalnızca sen ben gibi görünüyordur. Pelin’e ailesinin geçmişinden söz eder ve ona bir anlaşma sunar. Eğer bu köyde ve bu evde kalmak istiyorsa, yedi gün boyunca onu görmeye gelecek olan 7 eski varlığın gönüllerini alması gerekiyordur. Yoksa ailesi üstünde bulunan şans hâlesi yok olacaktır. Pelin’in ise tek düşündüğü kardeşi Selin’dir. Onun mutluluğu için ise güçlü olması gerek. Çok düşünmeden ve duygusal bir vargıyla geriye kalan tek aile bireyini de korumak için kanıyla bu anlaşmayı onaylar. Emlakçı sivri dişleriyle gülümser ve her gece akşam ezanından sabah ezanına olan süre içerisinde onu bir varlığın görmeye geleceğini söyler. Onları mutlu etmesi gerektiğini de vurgulamadan edemez.


Pelin nasıl bir anlaşma yaptığının henüz ayırdında değildir. Eve girip, yeni odasında uyumaya başlar. Bir süre sonra gözlerini açmıştır ancak her yer karanlık, üstelik de daracık bir alandadır. Sanki bir tohum gibi toprağa ekilmiştir. O kara tohumdan çıkmaya çalışmasıyla başlar 7 eski varlığın gelişleri ve istekleri. Her günü biri. Hepsi ne iyi ne de kötüdür. Yalnızca kendi doğalarını yaşamakta ve yaşatmaktadır. Ancak Pelin’in bu duruma alışması hiç de kolay olmayacaktır. Gündüzleri ise gecenin aksine oldukça olağan, sıradan bir köy yaşamıdır. Anlaşmaya göre de bir gece dahi başka yerde kalmaması gerekiyordur. Dolayısıyla işini bırakıp buraya taşınmalıdır. Emlakçı ise bunun sorun olmayacağını söylemiştir. Anlaşma altında bazı işleri oldukça kolay sonuca varacaktır. Gündüzleri yan komşusuyla iletişime geçer ve halasının arkadaşı olduğunu öğrendiği kadından geçmişe yönelik tüm bilgileri tek tek öğrenirken, Pelin neyin içinde olduğunu yavaş yavaş anlamaya başlamıştır. Öte yandan hiç beklemediği bir sevda ortaya çıkmıştır yüreğinde. O sevdanın adı da Dağhan. Aralarındaki akımın gerginliği ise gitgide yükselmektedir.


Pelin’in gecelerini karaya bulayan olaylar, uykularını kaçıran karabasanları vardır artık. Bunların hepsi ev sahibinin anlaşmayı onaylaması içindir ve o da yedinci günde gelecek son varlıktır. Adım adım o güne giderken varlıkların sahip olduğu güçler, yaşattığı olaylar okuyucuya gerilim, korku ve güzel bir kovalamaca yaşatıyor. Her gece ayrı saatlerde ayrı biçimlerde gelen varlıklar Pelin’e hiç de inanmadığı olaylar yaşatırken, tatmadığı duyguları duyumsatırken okuyucuyu da elektrik yüklü bir tel üzerinde yüksekten yürütüyor “Kontrat – Lanetli Ev”. Yazarın biçemi oldukça güzel, akıcı bir dili var ve kurgu sizi içine çekiyor. Yazarını bilmeseniz bile bir kadının elinden çıktığını anlayabilirsiniz çünkü ayrıntılar, betimlemeler oldukça kendini belli ediyor. Eğer korku ve gerilim sevenlerdenseniz bu yapıtı okumanızı öneriyorum. Pişman olmayacaksınız. Geceleri düşsel bir ortam, gündüzleri sıradan bir yaşam ve bu iki ortamın dengeli bir karışımı sizleri bekliyor. Son ise pek beklenmedik geliyor. Hiç Yayınları’ndan çıkan betik (kitap) okuyucularına hiçlikle varlık arasında bir gel git yaşatıyor. Betikle ve esen kalın.


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube