KOMŞU KIZI TİFLİS :)


KKorona virüsün tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdürdüğü, hava yolu şirketlerinin pek çok seferlerini iptal ettiği, ülkelerin sınırlarını kapattığı şu günlerde haydi gelin şimdi yeni bir yer keşfedelim, gezelim, görelim, yiyelim, içelim demek ne kadar zor olsa da elbet bu günlerde geçecek ve biz yine güzel ve bol seyahatli günlere kavuşacağız. En azından benim temennim bu yönde.

Şimdi biraz gündemden uzaklaşmak, biraz kafanızı dağıtmak isterseniz, biraz da eğer gidersek neler yapabiliriz gibi bir soruya cevap ararsanız buyurun komşu kızı Tiflis :) yazıma.

Yazının başlığından da anlaşılacağı üzere Tiflis komşumuz Gürcistan’ın başkenti olup bir milyon üçyüz elli bin kişilik nüfusa sahip, Gürcüce konuşulan ve para birimi Lari olan bir şehirdir. Vizesiz ve pasaportsuz sadece çipli kimliğimiz ile gidebildiğimiz Tiflis’e farklı hava yollarının Türkiye’den karşılıklı olarak seferleri bulunmaktadır.

Hava limanında pasaport kontrolünden geçip dışarı çıktığınız an taksiciler peşinizi bırakmayacaktır. Aman dikkat; şehir merkezine giden otobüsün olduğu hava limanlarında eğer saat müsaitse taksi yerine otobüsü tercih etmekte fayda var. Malum çok daha uygun rakamlara gidiliyor. Tiflis uluslararası hava limanında da 37 numaralı sevimli sarı otobüs sizi şehir merkezine götürecektir.

Otelinizi old town taraflarında tutarsanız şehrin gezip görülecek her yerine yürüyüş mesafesinde olursunuz. Bu bölge hem tarihi hem de güzel restoran ve kafeler mevcut. Fakat buralardaki konaklama ücretleri biraz daha pahalı oluyor. Eğer opera ve parlamento binasının bulunduğu şehrin diğer popüler caddesi Rustaveli caddesinde konaklama mekanı ayarladı iseniz endişelenmeyin burası da eski Tiflise 15 dakika yürüme mesafesinde. Şehri yine rahatlıkla araç kullanmadan gezebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLEROM

ŞU K

Narikala Kalesi: Şehri bir de yukarıdan izlemenin keyfine varacağınız kale. Lakin yolu oldukça zorlayıcı olduğu için buraya teleferik ile çıkıp eski Tiflis’in cumbalı evleri ile güzel kareler yakalayacağınız sokaklarını geze geze inmenizi önerebilirim. Kaleye kadar çıkmışken sağ tarafta kalan Kartlis Deda heykelini de ziyaret etmeyi unutmayın.IZIKartlis Deda: Tiflis’in sembolü olan anıtsal heykelin bir elinde dost olarak gelenlere şarap sunmak için bir kase diğer elinde düşman olarak gelenlere karşı kullanmak için bir kılıç bulunur. Yüksekliği ise 20 metredir. Gürcü karakterini en iyi sembolize ettiği kabul edilen heykel Sololaki tepesinde bulunur.
Abanotubani: Bu bölge Tiflis’in sülfür banyoları ile meşhur olan bölgesidir. Cumbalı ve dantel gibi işlemeli balkonlu evler ve çinili bir camii görürseniz anlayın ki buradasınız:) Eğer kükürt kokusundan rahatsız olmam diyenlerdenseniz burada sülfür hamamlarını da deneyebilirsiniz.

Metekhi Kilisesi: Şehrin ortasından geçen Kura nehrinin kıyısına kurulmuş olan kilisedir. Bahçesinden başınızı kaldırıp karşı kıyıya baktığınızda objektiflere güzel bir şehir manzarası sunar.

Barış Köprüsü: Kura nehri üzerinde bulunan eski şehrin mimarisi ile örtüşmeyen oldukça modern tarzda yapılmış köprüdür. Narikala’dan, Kartlis Deda’dan ya da Metekhi kilisesinden baktığınızda mutlaka göreceksiniz.
Kuru Köprü Bit Pazarı: Haftanın her günü kurulan pazarda eski dönem broşları,savaş madalyaları, fincanlar, tabaklar, tablolar her zevke hitap edebilecek binlerce eşya var. Bit pazarı gezmeyi seviyorsanız burası tam size göre.

Sameba Katedrali: Şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen kilise Tiflis’in hatta ülkenin en büyük Ortodoks kilisesidir. Altın bir kubbeye sahip olan bu katedral Tiflis’e gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.
Gabriadze Tiyatrosu: Şehrin en ikonik mimari yapılarından biri olan kukla tiyatrosunun saat kulesinde her saat başı mini bir kukla gösterisi sergileniyor. Saat başını denk getirmeye değer:)

Mtsminda Park: Bir dağın en yüksek tepesine kurulmuş bir lunapark düşünün. Belki oyuncaklara değil ama finükülere binip yükselirken şehrin manzarasını izlemek için bile gitmeye değer.

Gezerken dolu dolu zaman geçirmenize imkan sağlayan şehir yeme içme anlamında da hiç zorluk çıkartmıyor. Hamur işine oldukça düşkün olan Gürcü mutfağı damak tadımıza uygun lezzetler sunuyor.Khinkali: Gürcü mantısı. Mantı dediğime aldanıp bir kaşığa 40 adet mantı sığacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu öyle bizim bildiğimiz mantılardan değil. Neredeyse iri bir baş sarımsak büyüklüğünde ve içi hafif sulu, kıymalı, mantarlı, patatesli, peynirli seçenekleri olan bir yemek. Tiflis’e gidince mutlaka denenecekler listesinde ilk sıraya oynar:)

Khachupuri: Bu aslında bizim bildiğimiz peynirli yumurtalı üzeri açık Karadeniz pidesi. Fakat Gürcüler bunu farklı şekillerde yapıp her farklı şekle farklı isimler vermişler. Gayet lezzetli.

Badricani Nigvzit: Kızartılmış şerit patlıcanların arasına ceviz, peynir ve çeşitli baharatlardan oluşan bir harç ile hazırlanan ve nar taneleri ile servis edilen bir meze. Damak tadımıza gayet uygun.

Churchkhela: Tiflis’i gezerken bir yerlerde mutlaka gözünüze takılacak ve çok tanıdık gelecek olan renkli şekerlemeler = bizim bildiğimiz cevizli sucuk.

Tiflis sadece yemek çeşitliliği anlamında değil mekan çeşitliliği bakımından da insanın başını döndürüyor. Hepsini denemek tabii ki imkansız ama kahvaltı anlamında sizi kesinlikle tatmin edecek gözünüzü ve midenizi doyuracak olan ve şehrin pek çok yerinde şubesi olan entree dükkanlarını tavsiye edebilirim. Hamur işlerinde oldukça fazla çeşitliliğe sahip. Yok ben eggs benedict ya da avakadolu sağlıklı şeyler yiyerek güne başlamalıyım derseniz Brotmeister’ı tavsiye ederim. Yukarıda bahsettiğim Gürcü yemeklerini denemek için ise bir akşam Samikitno adlı eski şehrin göbeğindeki restoranı deneyebilirsiniz.Bunların dışında daha yeni jenerasyon diyebileceğimiz ve günün her saatinde uğrayıp hem atıştırmalık hem bir kahve içimlik Lolita, Cafe Linville, Fabrika, Leila gibi mekanlar mevcut. Yani bu konuda Tiflis aslında derya deniz. Ben birkaçını önerdim deryaya dalmak ve zevkinize uygununu bulmak sizin elinizde. Lezzetli seyahatler :)
Yazan: Derya Öğrenci

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube