KIYAMET TEORİLERİ

En son güncellendiği tarih: May 6İnsanlık her zaman sonunun nasıl geleceğini merak etmiştir. Hatta günümüz teknolojisinin geliştirilme sebebi bile başlı başına sadece bu teorileri daha iyi gözlemlemek, engellemek üzere kurulduğunu düşünebiliriz.

Peki kurtulabilecek miyiz?


1) WR 104 WR 104 nedir onu bir açıklayalım ;"WR 104, Pinwheel nebulasında yer alan bir çift yıldız sistemidir. Dünyadan 7,500 ışık yılı uzaklıktadır. Birincil yıldız bir Wolf-Rayet yıldızı olup ikinci yıldız OB yıldızı spektral sınıfına ait bir yıldızdır. Birkaç bin yıl içinde bu çift yıldızda bir gama-ışın patlaması gerçekleşecek"(Kaynak:Vikipedi) ve tüm dünyanın ve tabii ki de etrafında kolonileşebilmişsek diğer gezegenlerin ve uyduların içindeki tüm yaşam formlarını bir çırpıda yok edecek...Tam Spielberglik veya James Cameron(luk) bir iş gibi gözüküyor ama söylenen o ki; maalesef bu iş olduğunda geride kimse kalmayacak...


2) SALGIN HASTALIKLAR

Sanırım en trajik sonumuz bu şekilde olabilir ve maalesef her 100 yılda bazen üç bazen beş defa böylesine bir durumla karşı karşıya kalıyoruz (Bkz:SARS,EBOLA vb) hatta şu an bile dünyanın bir yerinde ufak kıvılcım çakılmış olabilir ve biz sıramızı bekliyor olabiliriz. Her yıl adı sanı duyulmadık salgınlar ile binlerce insanın öldüğü ve yakın tarihimizde gerçekleşmiş olan İspanyol Gribini unutmamanızı tavsiye ederim.


3) SÜPER VOLKAN PATLAMASI "Jeoloji Topluluğu, önümüzdeki 1 milyon yıl içinde Dünya'da büyük bir süper-volkan patlaması olacağını öngörüyor. 3,200 km3 sıcak lavın ortaya çıkacağı patlamadan sonra, 6 ile 10 yıllık bir volkanik kış bekleniyor."(Kaynak :ONEDİO) İnanılmaz derecede makul ve olasılık dahilinde olan bu hadise için temel referans noktamız ; tanıdık bir yer, hepimizin çocukluğundan tanıdığı Ayı Yoginin memeleketi "Yellowstone /ABD milli parkıdır" (Bkz:Ayı Yogi kimdir?) günün birinde patladığında ki; bu pek uzun bir tarihte gerçekleşmeyecek belki bugün belki yarın ve o gün gelip bu hadise gerçekleştiğinde sönmüş yanardağlar da bu işten nasibini alacak ve aktif konuma geçecektir. (Bkz:Ağrı Dağı,Erciyes) Artık siz düşünün ne olacağımızı...


3)AŞIRI NÜFUS PATLAMASI 1973 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bilgisayar taramasında (one word projesi) dünyanın 2020 'leri zor göreceğine dair bazı istatistik verilerini ortaya koydu. Karbon salınımının yarattığı tahribattan oluşacak olan iklim dengesizliklerini ortaya koyan periyodik cetvel başlarda bire bir doğrultuda doğru çıksa da 2000' lerde Amsterdam'ın sular altında kalacağını ön gördükten sonra bu durumunun gerçekleşmemesi üzerine tüm saygınlığını yitirdi. Ama projenin temeli itibari ile ortaya koyduğu "Aşırı insan popülasyonu ırkın sonunu getirebilir" gerçeği hala geçerliliğini koruyor.


4)NÜKLEER SAVAŞLAR Savaş: İnsan oğlunun üretebileceği en saçma ve en gereksiz teknolojiyi üretti.Nükleer bombalar ve sonucu Hiroşima ve Nagazaki'de görüldü.Parlak ve yapay mantar bulutu milyonlarca yaşamı bir anda ortadan kaldırabiliyor. Oh, temiz iş diye düşünebilirsiniz ama maalesef pek temiz değil! Çünkü an itibariyle dünya devletlerinin elinde dünyayı üç defa yok edecek kadar nükleer bomba bulundurmakta.

ABD sadece denemek için 2.Dünya savaşının sonunda kocaman iki şehri yok etmişken bir şehrine atılacak olan nükleer bomba ile tüm dünyadan hesap sormaya kalkabilir sonuç "THE END"


5)KARA DELİKLER,GÜNEŞ IŞIMASI veya METEORLAR Bir gök taşının dünyayı yok etme ihtimali 1.600.000/1 (Kaynak :WebTekno) Bir kara deliğin dünyayı yutma ihtimali 100.000.000'dan fazlaca karadeliğe sahiplik yapan Samanyolu için sıradan ancak tahmin edilemez bir durum. Tıpkı ABD'de oynanan süper loto benzeri bir oyunun bir kişiye çıkma ihtimalinin belirsize yakın 190.000.000/1 olma durumu gibi... Güneş zaten Dünyayı öyle yada böyle bir gün yakıp kızartacağı için ihtimal yerine 7.6 milyar yıl sonra gibi bir tarih veriyorum .Uydurmuş da olabilirim. Yalanlayacak olan varsa ispatlasın. (Kaynak CHIPonline)


6) ARILARIN YOK OLMASI Hatırlarsanız bundan birkaç yıl evvel tüm haber bültenlerinde, gazetelerde şuna benzer haberler görüyorduk: "Arılar neden ölüyor?" Bu önemli bir sorundu çünkü Dünya üzerinde insanoğlunun gıda ve ilaç tüketiminde kullandığı bitkilerin 3' te 1'ini sadece arıların taşıdığı polenler ile üretebiliyoruz. Akıllara ünlü fizikçi Albert Einstein'in dediği şu söz geliyor “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz”.


7)YAPAY ZEKA Malumunuz son otuz yılda medeniyetimiz yapay ve sentetik bir şeyler üretme konusunda kendisini fazlasıyla aştı.Yapay et ürettik, lahana, süt, organik olmayan kuş ve tabi ki de en önemlisi realistik model (anlayan anladı). Ancak bu yapaylar arasında bizi en çok geren hatta korkutan şey elbetteki daha tam manasıyla üretemediğimiz ancak yaptığımız bir kaç denemenin bile bizi yeterince korkuttuğu şey ; Yapay zeka. Tek başımızayken bile yeterince savaşmışken günün birinde,içinde yaşadığımız şu dar kapasiteli dünya üzerinde en az bizim kadar akıllı -hatta bizden bile akıllı ve donanımlı yapay zeka sahibi cihazlarla yapacağımız savaştan galip olarak çıkmamız, kimi bilim çevrelerince neredeyse imkansız.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube