Kitap İncelemeleri: Gıda Mühendisi Gibi Düşünmek (GMGD)-

En son güncellendiği tarih: May 4


Her mesleğin kendine özgü bir kapsamı vardır ve bu kapsam, bu işi yapanların bakış açısını önce kendi üzerine yoğunlaştırır, geliştirir ve sonra da yaşamın diğer alanlarıyla bağlantı kurmasını sağlar. Bu yüzdendir ki bir süre sonra etrafında işiyle ilgili konuları, olayları ya da benzeşimleri görmeye başlar kişi. Tıpkı yolda bir araba rengine odaklandığınızda hep ona denk gelmeniz gibidir. İnanmazsanız bir renk tutun ve yola bakın.


Abdullah Reha Nazlı da bir gıda mühendisi ancak şu an kendisinin Kütahya’da bir kitap kafesi var ve girişimcilik alanında etkinlik gösteriyor. Okulda gördüğü derslerin yaşamdaki karşılığını ilginç bir şekilde ayrımsamış ve bunu okura da sunmaktan geri durmamış. Her alandan çalışanın kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir biçemle kaleme aldığı GMGD, yaşamdaki eylemlerin, olayların bir gıdacının gözünden nasıl göründüğünü, nelerin yapılabileceğini, bu işin önemini, kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlatırken eğitimden bilime, iş yaşamından günlük yaşama değin birçok konuya dokunuyor ve bunu oldukça yalın ve kalıcı bir şekilde yapıyor. Yaşam çemberinin, gıda merkezli bu döngüsünü ve diğer alanlarla etkileşimini anlayıp kavradıkça daha da duyarlı duruma geliyorsunuz.


Bir yandan gıda mühendislerinin ne denli önemli olduğunu da anlıyorsunuz. Çünkü yeryüzünün kişi sayısı inanılmaz bir hızla artıyor ve bunca bireye sağlıklı, ulaşılabilir, uzun süre dayanabilen, sürdürülebilir gıda üretimini sağlayan ve olanak olduğunca ucuz bir şekilde alınmasını sağlayacak kişiler gıda mühendisleridir (GM). Kısa bir iş tanımı yapmak gerekirse gıda mühendisliği, tarladan çatala dek her aşamada gıdanın bozulmadan, besin değerini yitirmeden, sağlıklı ve temiz koşullarda gerekli aşamalardan geçirilmesini sağlayan ve yenilikçi adımlarla yeni, dayanıklı ürünlerin bulunmasını sağlayabilecek tek alandır. Diğer iş dallarıyla da iç içedir.


Bilinen birçok yanlışa da değinen yazar, genel başlıklara ayırdığı betiğinde ünlülerden de alıntılara yer vermiş ve mühendis gibi düşünmenin yalnızca bu alanlarda okuyanlarda değil herhangi bir alandaki kişilerde olabileceğini de vurguluyor. Yani ev hanımı, bakkal, öğrenci, doktor, avukat, çiçekçi, kırtasiyeci bg. her alanda kendi işiyle ilgili mühendis olabilir kişi diyor ve şu tanımı yapıyor, “Mühendis, elindeki olanaklar ile daha çok iş başarmaktır. Mühendis her şeyi bilen değil, bilginin nerede olduğunu bilendir.”


Kıvanarak okuyacağınız ve gerçekten bakış açınızı genişletecek bu eseri okumanızı güçlü bir şekilde öneriyorum. Yazarın şu ana dek 5 betiği yayınlamış olup 6.’sının da 2019 yılı içerisinde geleceği bilgisini verelim. Kütahya’da yaşayanlar ya da yolu oraya düşenlerin ise “Kitap ve Kahve” ye uğramasını ve şehrin ortasındaki o güzel tek yeşilliğin içerisinde sessiz bir ortamda ister okuyup çay, kahve içmenizi ister alışveriş yapmanızı da salık veriyorum. 2014 yılından bu yana çay ve kahveyi oraya gidip okuyanlara karşılıksız sunduğunu da dipçe düşelim. Dileyenler İnstagram ve Facebook üzerinden “kitapvekahve43”ü inceleyebilir ve yazarın kendi yerliği olan www.reha37.com ‘a uğrayabilir.


İçeriğinden de biraz söz edip, birkaç alıntıyla noktalamak istiyorum. Toplamda 8 bölüm ve 24 konudan oluşuyor. Oldukça rahat yazımı ile bölümler hızlı ilerliyor. Bazı ilgi çekici başlıklar şöyle;


-Aya bakarken taşa takılmak

-İlginç bilgiler toplumu zehirler

-Gıda ile savaş sanatı

-Toplum mühendisliği

-Sağlık şövalyeliğinin dayanıksız altyapısı

-Ucuzluğun tehlikeleri

-Tersine mühendislik

-Gıda mühendisliği ve din ilişkisi

-Mühendislik öğretilemez


Ve siz değerli okuyucularımıza bu güzel betikten birkaç alıntı.


“Doktor hata yaparsa bir kişi ölür, mühendis hata yaparsa yüzlerce kişi…”


“Az düşünen insan anlamadığına hayranlık duyar, karmaşayı beğenir. Gerçek zekâ, basitlikten etkilenir.”


“Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insan ruhen mühendis olabilir.”

“Mühendislik öğretilebilir değildir, keşfedilebilirdir.”


“Bizde bilim ağızda sakızdır, popülerleşmek için ortaya atılan laf kalabalığıdır, magazinden hemen sonraki konuşma alanımızdır.”


“Bilimi teknoloji haline getirip yaygınlaştırıyorlar ve hayat standartlarımız değişiyor diye ilerledik zannetmeyelim. Bilim ve takvim ilerliyor ancak anlayışlarımız orta çağ düzeyinde kalmaya devam ediyor.”


“Görmek istediğimizi görür, duymak istediğimizi duyarız.”


“Bilim, Allah’ın yarattıklarının keşfedilmesidir. Teknoloji ise bulunanları insanlık lehine kullanmaktır.”


“Doğru işi yanlış yapmanın bedelini herkes öder.”


“Toplumun elleri ve kolları çoktur. Makineleri de çoktur. Beyinlere ihtiyacı vardır.”


“Bilinmesi gereken; her maddenin eksikliğinde ihtiyaç, fazlalığında tehlikeli olduğudur.”


“Tarih, amaçları örtüşürken müttefik, çelişirken düşman olan devletler üzerinedir.”


“Kapıları nasıl açacağını öğrenmiş bir kişiye hangi kapıdan gireceğini söyleyemezsiniz.”


“Bilmeden doğru yapmanın bilmeden yanlış yapmaya üstünlüğü yoktur.”


“Mevcut yaygın bir suç genellikle ortada toplumsal bir adaletsizliğin göstergesidir.”


“İnsanlar ihtiyaç duymadığı her şeyin neslini tüketmeye çalışır.”


İçinizdeki mühendisi özgür bırakın. Bırakın yaşamı size ve çevrenize daha da yaşanılır kılsın.


Editör: Burçin Kahraman

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube