KIRIK İNCELİKLERİN ŞAİRİ BEHÇET NECATİGİL

En son güncellendiği tarih: May 9


Yazar Adı : SELİM  İLERİ

Kitap Adı : KIRIK İNCELİKLERİN ŞAİRİ BEHÇET NECATİGİL

Yayınevi : EVEREST

Basım Yılı : ARALIK,2015 (1. BASKI)

Türü : DENEME          

Sayfa Sayısı : 124

* Bir kitap daha bitti. Bu sefer ki Selim İleri'den " KIRIK İNCELİKLERİN ŞAİRİ BEHÇET NECATİGİL". Böylece çoookkk uzun bir aradan sonra hem Selim İleri okumuş hem de Necatigil'i daha yakından tanımış oldum.

* Kısaca Selim İleri biyografisine bir göz atarsak ( göz ) ; 1949 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakltesindeki öğrenimini 1972'de yarım bıraktı. 1976'da Dostlukların Son Günü'yle Sait Faik Hikaye Armağanı'nı, 1977'de ' Her Gece Bodrum'la Türk Dil Kurumu Roman Ödülünü aldı. ''Kırık Bir Aşk Hikayesi'' adlı senaryosu Sinema Yazarlarınca 1982 - 83 sezonunun En İyi Senaryosu Ödülüne layık görüldü. Radyo - Televizyon, Tiyatro, Kültür -Sanat ödülleri gibi değişik alanlarda ki daha bir çok ödülle sanat hayatını taçlandırdı.

* Kitabımızın konusu Behçet Necatigil'in hayat öyküsü ise:  1916, İstanbul doğumlu Behçet Necatigil şair, öğretmen, çevirmen. Modern Türk şiirinin önde gelen şairlerindendir. Herhangi bir edebi akıma katılmamış, bağımsız bir şair ve fikir adamıdır. Bedri Tezgit, İzzet Geyve, Küçük Muharrir takma adlarını da kullandı. 1936'da Kabataş Lisesinde  edebiyat bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı yıllarda, Akşam gazetesinin haftalık Çocuk Dünyası sayfasına "Küçük Muharrir" imzasıyla şiirler, fıkralar, hikâyecikler yazdı.  Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne devam etti. Bu arada Alman Filolojisi'ndeki bazı derslere konuk öğrenci olarak katıldı ve ilk ders yılı sonunda "Deutscher Akademischer Austauschdienst" kuruluşunun davetlisi olarak bursla Berlin'e gönderildi. Dört ay Almanya'da kalarak Berlin Üniversitesi'nin dil kurslarına katıldı. Yüksek öğrenimini 1940 yılında tamamladı, okulu birincilikle bitirdi. Aynı yıl Kars Lisesine edebiyat öğretmeni olarak atandı. 1945'te on beş yıl süreyle çalışacağı Kabataş Lisesine atandı. İlk şiir kitabı ''Kapalı Çarşı'' da aynı yıl yayımlandı. Behçet Necatigil, Eski Toprak'la 1957 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Yaz Dönemi kitabıyla da TDK 1964 Şiir Ödülü'nü aldı. 1960 yılında Çapa Eğitim Enstitüsüne tayin edildi ve 1972 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Emeklilik dönemini, evinde yoğun bir biçimde çalışarak geçirdi. 1979 yılının kasım ayında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine yatırıldı. Kısa bir tedavi döneminin ardından, 13 Aralık 1979 tarihinde aramızdan ayrıldı. İstanbul'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yatıyor. Ölümünden sonra ailesi tarafından konulan Necatigil Şiir Ödülü, 1980'den beri veriliyor.

* Kitap düzenine bakarsak: Kısa bir Selim İleri biyografisi, Necatigil'in "Yıldızlara Bakmak" adlı radyo oyunundan bir alıntı ile başlıyor ve devam ediyor. Bazen dizeler, bazen dörtlükler alarak açıklamalarını, ne zaman , nasıl yazıldıklarını; bazen öykü, bazen biyografi, bazen inceleme gibi yazmış İleri. Tam bir kategori ayrımı ( hasret,yaşam kesitleri, emekçi şiirleri gibi konulara ayrılmamış ) ya da kronolojik sıralama yok. Bu yüzdende biraz karışık gibi geliyor. ( Ya da ben Necatigil şiirlerini bu kadar detalı bilmiyorum utanan maymun ). Dip notlar sonda "Kırık Dökük Notlar" olarak. Sonrasındaki "Anmak"  bölümünde ise İleri'nin bu kitabı yazma serüvenine değinilmiş. En sonunda ise Necatigil'in "Temmuz Tikleri" şiirinin yazılış evrelerinde aldığı notlar var.

* Okumaya başlamadan önce Necatigil ve şiirleri hakkında daha donanımlı olmayı tercih ederdim. Genede İleri'yi tebrik ederim ( bana çok karışık gelse de üzgün), hem Necatigil'i anmış hem de yeni kuşaklara tanıtmış. 

* < Necatigil'in "Eski Toprak'a ektiklerim yadigar olsun! " dediği Selim İleri, yitik değerlerin, unutulmuş eserlerin vefalı savunucusu, 'Kırık İnceliklerin Şairi'nde bu hatorayı özenle bugünlere taşıyarak, Necatigil şiirlerinin kendisinde süregiden yankılarını 'incelik'lerle dile getiriyor.> diyor  arka kapak.

 * En iyisi size bir dahaki kitapta buluşana kadar kitapla kalın diyerek alıntılarla başbaşa bırakayım ( el salla açık kapalı kitap ) :

+ "Yalnızlıkları öğrenmek için soğuk, taş odalarda gece yarılarını beklemek gerekir. Dereleri, gölleri bahar şafaklarında kırlarda; denizleri, çölleri yaz ayları kızgın öğle üzerleri evlerde, basık odalarda öğrenirsiniz."

                                 Behçet Necatigil ( Yıldızlara Bakmak radyo oyunundan )

+ Necatigil için yaşamın özü ''acı''dır. Kısa anlık mutluluklara kapılmamak gerekir. Umutlar çoğu kez söner gider.

+ Behçet Necatigil, Türk şiirinde, ''geçkin kız'' motifini ısrarla kullanmış hemen hemen tek şairdir. Bu ısrarı bazı radyo oyunlarında da sürüp gider.

+ İç dünyanın bu direnişi karşısında, ''dış dünya''da bildiğini okuyacaktır elbette. "Dışarıda"8 sokak lambaları yanar. İnsanlar, mum alevi etrafındaki pervaneler gibi, dış dünyanın sunduğu / kandırdığı olanaklara sürüklenirler.

+ Ortasında savaştığı toplumsal koşullardan bunalanlar için, uzak umut, inançla özdeş gökyüzündedir, ama "bezgin"lik de bu inanca saplanıp kalmıştır.

+ Necatigil şiiri, az çok dingin İstanbul'dan, ikiye bölünmüş İstanbul'a, zenginin ve fakirin İstanbul'una bu şehrin tarihi boyunca sürüklenir. 


Editör: Burçin KAHRAMAN     

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube