Kimse Beni Duymuyor mu ?

En son güncellendiği tarih: May 9


Sessizlik kaplı bir beden çığlık atabilir mi ? Bu sorunun cevabını yıllar önce öğrenmiş biriyim. Sesimi duyuramıyorum senin sesini de duyamıyorum. Küçükken anneme bir soru sormuştum, ''Güneş doğarken ses çıkıyor mu?'' diye. Annem ise ''En az senin kadar sessiz.'' demişti. Sesimi duyan, yok sesini duyduğum hiç kimse yok. O kadar çok merak ediyorum ki annemin sesini, kardeşimin gitarının sesini, dalgaların sesini, kuşların sesini. Benim için biraz düşünür müsün? Hayatında hiçbir ses olmasa nasıl yaşardın? Yaşamak kolaydır bütün uzuvların sağlıklıysa. Peki ben ne yapabilirim? Ailem dışında herkesten saklıyorum sessizliğimi. Gözlerimle takip etmeliyim, dudak okumalıyım başkaları ile anlaşabilmek için. Benim suçum neydi tanrım? Beni neden sessiz yarattın, kimin günahı bu boynumda olan? Yazıyorum, yazıyorum ki içimi dökebildiğim, beni anlayan bir şeyler olsun hayatımda. Sonuçta kalemin de sesi yok. Ben yazıyorum, kalem kanatıyor içini.

Ben sadece görüyorum. Peki bakmak sadece görmekten ibaret midir? Yıllardır kendi içimde savaştayım ve bu savaşı zaferle noktalayacağım. Bildiğim tek dil işaret dili şimdi günümüz insanlar konuşabilmek için yeni diller öğreniyor. Oysaki ben, tek dil bilmeyen mahkum biriyim. İleride istediğim bir meslek sahibi olamayacağım, baba olamayacağım. Olsam bile çocuklarıma asla isimleriyle hitap edemeyeceğim, seslerini duyamayacağım.

Bilmiyor sessiz olduğumu kimse. Nasıl bir duygu ki bu konuşmak? Bilmiyorum ki... İnsanoğlu ''Gördüğüm şeylerden değil görmediklerimden korkarım.'' derdi bir kitapta ne kadar bencilce yazılmış bir söz. Oysaki gördüklerinde korkma, görmediklerinden de korkma ama duymadığını her şeyden kork. İnsanoğlu bu duyguyu, bu acıyı benimse ruhunda.

Sessizliğimi anlamayan, beni hor gören konuşanlar evet sizlerden eksiğimiz var 0-1 yenik başlıyorum bu hayata. Savaşım ben daha dünyaya gelmeden başladı ve ben bu dünyadan göçüp gitsem dahi devam edecek.

Sabahları uyanmak için alarm kuruyorsun onunla uyanıyorsun, araç kullanabiliyor sinirlenince küfredebilir, konuşarak herkesle anlaşabilirsin. Dalganın sesini duyabilir, işitebilirsin bu hayat. Ama unutma ne kadar çok ses duyarsan o kadar sessiz kalırsın.

Kimse anlamıyor beni !


Editör: Kemal Albayrak

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube