KİTAP İNCELEMESİ / KAYBETMEK

En son güncellendiği tarih: May 6


Herkes yaşamında mutlu mudur sizce? Her şeyi olan, sıkıntı çekmeyen bir kişi yine de mutsuz olabilir mi ya da? Sahip olduklarının değerini anlaması için ille de kaybetmesi mi gereklidir yoksa? Hangisini seçersiniz ya da sizin yaşamınız nasıldır bilmem ama bir insanın gerçek kişiliği, aradığı fırsat eline geçtiğinde ortaya çıkar. İşte o an, yapmam dediklerinizi yaparken, yaparım dediklerinizi de yapmazken bulabilirsiniz kendinizi.


Şimdi bir adam düşünün. Eşi, bir kız ve bir erkek çocuğu, güzel bir işi ve yakın dostları var. Saygın ve topluma uygun bir yaşayışa sahip. Buna rağmen yaşamını da sahip olduklarını da bazen sıkıcı buluyor. Çünkü bir şeyler eksiktir ona göre. Değiştirme gücü olsa bu güzel tablonun bazı yerlerini fırçayla yeniden yapardı. Ama işte, eli kolu bağlı oluyor insanın. Öyle ha deyince fırsat gelmiyor ki...


Celal de öyle bir adam. Bazı değişimlere gereksinim duyan biri. Zorlu bir çocukluktan çıkmış ve çabalayarak bugüne gelmiştir. O gün dostlarıyla birlikteyken ulaşmıştır ona  beklediği değişim fırsatının ilk adımı.


Bir yılbaşı gecesinde ailesiyle otururken bambaşka bir yaşamı düşlemeye başladı her biri.  İçlerinde ne varsa ortaya dökme zamanıydı artık. Öncelik yaşayamadıklarına gelmişti artık. Peki, içindeki isteklerin gerçekleşmesi için şu anki yaşamından neleri çıkarmayı göze alabilirdi Celal? Bir anda gelen bu büyük fırsat, onu eski Celal’in limanından koparıp yeni Celal’e doğru yelken açtırmışken kendini nerede bulacaktı? Gittiği yerde bulduğu Celal’i beğenmediğinde geri nasıl dönebilirdi ki? Rüzgâr o yöne esmeyecekti bir daha. İşte en kötüsü, bu korkuydu. Bir iç savaşın çıkması kaçınılmazdı. O korkuya rağmen göze almalıydı her şeyi.


Eski ve yeni Celal artık savaş ilan etmişlerdi birbirine. İkisi de aynı gövdede  tek bir kişi iken, kendi kendini nasıl yenebilirdi ki? Hangisi olmayı seçecekti? Bunu, yaşadıkları gösterecekti artık. Sonuçlarına hazırlanmak gibi bir lüksü de yoktu üstelik.

İşte, Celal’in bu değişimini konu alan ve çok güzel olay örgüleriyle harmanlanmış bir kitap "Kaybetmek".  Sayfaları hızlıca çevrilerek bir solukta okunan betik; psikolojik çözümlemeleriyle, yaşam üzerine derin saptamalarıyla, olaylı kişilikleriyle tam bir okur doyuran niteliğinde. Bir yandan varoluşçuluğa ve içsel dünyanıza da dokunan “Kaybetmek”i, iyilik ve kötülüğün insan yaşamına kolaylıkla nasıl etki edebildiğini, sevginin her olumsuzluğu nasıl aşabildiğini, sahip olduğunuz hangi değerlerin aslında en değerliniz olduğunu bilmek için okuyun. Başınıza gelmeden yaşamak ve deneyimlemek adına okuyun.


Mirza Tazegül’ün Türk yazınına güzel bir katkısı olmuş. Ben oldukça severek okudum ve birçok yerde altını çizdiğim tümceler oldu. Yazarın bakış açısını çok iyi anlatırken okuyucuya da kendi yaşamını sorgulatacak türden bir roman.Editör: Burçin Kahraman© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube