Kim Bu Dr. Who?

En son güncellendiği tarih: Kas 623 Kasım’da 57. yaşını kutlayacak olan, BBC yapımı, zamanda yolculuk yapan kahramanı ‘Zaman Lordu’nun maceralarını anlatan bilimkurgu televizyon dizisinin adı: Dr. WHO.

Doktor, dışarıdan bakıldığında 1950'lerden kalma bir polis kulübesi (bense onu hep telefon kulübesi zannediyordum) gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.


Dizinin (ara vermeden) klasik seri adı verilen dönemi 1963 - 1989 yılları arasında sürmüştür. 1996 yılında yayınlanan televizyon filmi, 2005 yılında tekrar yayınlanmaya başlayan modern seriye geçiş bölümü olmuştur. 2013 yılında dizinin 50. yıl dönümüne özel olarak 3 boyutlu "The Day of the Doctor" bölümü yayınlandı. 1965 yılında çıkan Dr. Who and the Daleks ve 1966 yılında çıkan Daleks – Invasion Earth: 2150 A.D. adlı iki adet olmak üzere Doctor Who filmi vardır. Bu filmlerde Peter Cushing, "Dr. Who"yu oynamıştır. Cushing uyarlaması, daha sonra hem çizgi romanda hem de kısa öykülerde devam etmiş ve dizide olanlarla bağdaştırılmaya çalışılmıştır. Veeee ben 1965 yapımı Dr. Who and the Daleks adlı filmi izledim. Panik yok, anlatmayacağım korkmayın.


Dr. Who, 57 yaşında olduğuna göre dünyanın en uzun süren bilim kurgu televizyon programı rekorunu da elinde tutuyor doğal olarak. Geçen her sezonla birlikte dizinin hayran sayısı da katlanıyor. Başta BBC Dr. WHO Fan Club olmak üzere Avustralya, Kuzey Amerika gibi yerlerde farklı hayran kulüpleri de kurulmuş. Hayranlarını “Whovians” ya da “Doctor Who fandom” olarak adlandırmışlar. Hayranları çeşitli etkinlikler ve kongreler düzenlemekte (buradaki hayranlarına duyurulur belki katılmak istersiniz). Bu hayranların arasında ünlü isimlerde bulunmakta. En önemli örneklerden biri; Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin yaratıcısı, birkaç televizyon senaryosu yazan ve orijinal dizinin senaryo editörü olan merhum Douglas Adams'dır. Diğer ünlü isimlerden bazıları; Whoopi Goldberg, Tom Hanks, Stephen Hawking, Robert Downey Jr. , George Lucas, Johnny Depp, Çağdaş Balıbey… Hayranlarının olduğu bir TV programı var; " Whovians ", dizinin gizemlerini analiz etmek, eleştirmek ve çözmek için Doctor Who'nun dört Whovian veya süper hayranından oluşan bir ekiple etkileşime giren, Rove McManus'un ev sahipliği yaptığı Avustralya komedi paneli, sohbet programı. (buda maç sonrası yapılan spor programlarını çağrıştırdı)


Dizi bu kadar uzun sürünce ister istemez oyuncu değişiklikleri de oldu, Doktor Who’yu bugüne kadar 13 oyuncu canlandırdı. Benim CNBC-e kanalında izlediğim dönemde sekizinci doktor, Paul McGann idi. 2018 yılından beri ise on üçüncü doktor olarak Jodie Whittaker dizide yer almakta. Yani Doktor Who olarak bir kadın karşımızda.

Azıcık da ilginç bilgiler verelim:


*Dr. Who, ilk yayımlandığında çocuklar için eğitim amaçlıydı. Bu yüzden Doktorun yol arkadaşlarından biri tarih, diğeri fizik öğretmeniydi.

*Doktor Who klasik serideki yüzden fazla bölüm kayıp.

*Oxford English Dictionary’de Tardis ve Dalek sözleri yer almakta.


Doktor Who ve Türkler ve Türkiye ile ilişkili olduğu sahneler:


*1. Doctor dönemindeki “The Myth Makers” hikâyesi antik şehir Troya’da yani Çanakkale’de geçmektedir.

*1. Doctor dönemi hikâyesi “The Crusade“de adı bilinmeyen bir Türk haydut, 1190 yılında Ian’ı esir almıştır. Ayrıca bu Türk haydudun İbrahim adlı ağabeyi de bölümde gözükmüştür.

*2. Doctor dönemi hikâyesi “The Evil of the Daleks“de Thedore Maxtible adında biri Kemel (Kemal) isimli bir Türk işçisiyle birlikte gösterilmiştir. Maxtible, dilsiz Kemel ile Tekir Dağ adında bir yerde karşılaşmış, onu İngiltere’ye getirip işçisi yapmıştır.

*3. Doctor hikâyesi “Sea Devils“de belirtildiğine göre Doctor Who, 1.Dünya Savaşı sırasında, 1915’te Gelibolu’da yapılan Çanakkale Savaşı’nda yaralanmıştır.

*4. Doctor hikâyesi “The Deadly Assassin“de Doctor, İstanbul’dan aldığı bir nargileyi Galiffrey Başkanlık Korumasına vermiştir.

*6. sezon tanıtımlarında BBC, CNBC-e’ye ve Türkiye izleyicilerine özel olarak içinde 11. Doctor Matt Smith’in de bulunduğu bir video yayınlamıştır.

*7. Doctor dönemi hikâyesi olan “The Curse of Fenric” bölümünde Doctor, 3. Yüz yılda İstanbul’da o zamanki adıyla Konstantinopolis’de Fenric ile satranç oynamıştır.

*Modern seri, 8.sezonun “The Caretaker” adlı bölümünde Clara’nın okulu Coal Hill’in koridorunda diğer ülkelerin bayraklarıyla beraber Türkiye bayrağı da görülmüştür.

*10. Doctor döneminin “Poison Sky” bölümünde Doctor Who ve Donna beraber haber izlerken Sontaranların zehirlediği şehirlerin arasında İstanbul’da gözükmüştür.

*10. Doctor hikâyesi “Water of Mars“ta Türkiye, Güney Kore, ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Almanya, Litvanya ve Avustralya ile birlikte 2059 yılında Mars’a ortak bir koloni kurmuştur. Ayrıca bölümde bu ülkelerin bayrakları da Mars’ta kurulan yaşam alanında gözükmektedir. Bahsi geçen ülkeler Doctor Who’nun resmi olarak yayınlandığı ülkelerdir.

Doğum günün kutlu olsun Doktor Who, nice sezonlara. Hayranlarının seni keyifle izlemeye devam etmesi dileğiyle…Kaynaklar: https://kayiprihtim.com/dosya/doctor-who-evreninde-turkler/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who

#doctorwho #drwho #Whovians #DoctorWhofandom #doctorwhofan #bbc #dizi #tvserisi

Yazım hakkındaki görüşleriniz ve yorumlarınızı paylaşmak için:

https://www.instagram.com/ozgunonat

https://twitter.com/zgnOnat

https://www.facebook.com/ozgun.onat/


Editör: Damla Güler Öztürk


© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube