KİTAP TAVSİYELERİ

En son güncellendiği tarih: May 9


Ayşe AKDOLUSAÇ //


NERMİN YILDIRIM - DOKUNMADAN


Adalet, 29 yaşında ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenir ve hayatını sorgulamaya başlar. İlk işlediği günahını, masumiyetini kaybedişini araştırmaya başlar. Kitapta, bugüne dek kimsenin hayatına dokunmadan kendi halinde yaşayan Adalet'in hayatı sorgulayışını, değişimi okuyoruz. Kitabın son sayfasını da okuyup kapağı kapattığınızda kendi hayatınızı ve bilerek ya da bilmeyerek başkalarının hayatında nasıl izler bıraktığınızı düşünmeye başlıyorsunuz. Kitap aynı zamanda düzene, topluma ve insanlara eleştirel bir bakış açısı sunuyor. Tabi bu eleştiriyi alıp yorumlamak da okuyucuya kalıyor. Kitabın enteresan özelliklerinden birisi de olayların geçtiği hayali şehirler. Yazar bu hayali şehirlerden bahsederken öyle olaylar anlatıyor ki aslında bu şehirlerin bize çok uzak olmayan, bizden şehirler olduğunu anlamanız zor olmuyor. Bu hayali şehirlerin Türkiye'de hangi şehirlere denk geldiğini bulmak da ayrı bir zevk yaşatıyor. Romanları Sırpça, Bulgarca, Fransızca, Çince ve Arapça gibi yabancı dillere çevrilen  yazarın "Dokunmadan" kitabı Hep Kitap'tan çıkan son kitabıdır.


HAKAN GÜNDAY - DAHA"Yıllar önce okuduğum işe yaramaz bir kitaptaki tek işe yarar cümle şuydu: İnsanın kullandığı ilk alet, başka bir insandır..." Hakan Günday, Yeraltı Edebiyatı denince ülkemizde şüphesiz ilk akla gelecek isimdir. Daha; sert, aykırı ve eleştirel bir kaleme sahip olan yazarın 2013 de yayınlanan son kitabıdır. Kısaca kitabın konusundan bahsedersem: Gaza, henüz 14 yaşında, derslerinde çok başarılı bir çocuktur. Gaza, insan kaçakçılığında kullanılmak üzere hayallerinden ve okulundan babası tarafından uzaklaştırılarak suç dolu bir hayata adım atar. Babasının baskıları sonucu göçmenlere gözetmenlik yaptırılan Gaza’nın bu hayat ile olan mücadelesini okuyoruz. Günday, bu romanında yozlaşmayı, insanlığı ve insanlığın çürümüşlüğünü, içinde bulunduğumuz dönemi o kadar güzel bir şekilde eleştiriyor ki okurken hayatı sorgulatıyor. Kitaplarında hayatın gerçeklerini ve insanların görmek istemediği yanlarını gözler önüne seren yazarınaldığı  bir çok ödül de mevcut. Bu kitabı sayesinde Fransa'da düzenlenen Prix Medicis (Yabancı Roman) ödülünü kazanan yazar, aynı zamanda 2014 tarihinde Paris’te düzenlenen törende Türk-Fransız Edebiyat Ödülü'nün de sahibi olmuştur. 2017 yılında yönetmenliğini Onur Saylak'ın yaptığı, başrollerinde ise Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck'in oynadığı Daha adlı film Yılmaz Güney, SİYAD En İyi Film, Adana İzleyici ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödüllerini kazanmıştır.
SERAY ŞAHİNER - ANTABUSKadına şiddet ülkemizin en önemli sorunlarından birisidir. İşte bu kitap da kadına şiddetin en çarpıcı ö


rneklerinden. Kitap aslında bize çok uzak olmayan, her gün gazetelerin üçüncü sayfalarında ya da akşam haberlerinde gördüğümüz, kocası ve ailesi tarafından dövülen, tecavüze uğrayan, hor görülen kadınların hayatlarına daha yakından bakmamızı sağlayan bir eser. Yer yer mizah yönü de ağır basan trajikomik bir kitap. Bu tarz konuları işleyen kitapların, filmlerin ve dizilerin toplumda önemli bir işlevi olduğunu düşünüyorum. Bu davranışlarda bulunan insanlar bu eserleri okuyup veya izleyip "Yaptığım yanlış." diye düşünecek değil elbette, ama bir kadın bile tek olmadığının farkına varıp hayatını kurtarma çabasına girse bu kitap amacına ulaşmış olur. Kitabın ana karakteri Leyla, daha önce yaşadığı bir takım olaylar bahane edilerek ailesi tarafından kendinden yaşça büyük bir adama para karşılığı satılır. Para karşılığı ile satıldığını bilmeyen Leyla, bu evlilikte tecavüz, taciz, dayak ve her türlü işkenceye maruz kalır. Bu döngünün içinden kurtulamayacağını kabullendiği için hayatı ciddiyete almadan yaşamaya başlar. Bir evladı olduğunu, onun için yaşaması gerektiğini anladığında ise hayat planlarını çoktan kurmuştur. Baba, anne, kardeş, sevgili, koca; bunların hepsinden darbe yiyen bir insan nasıl ayakta kalır, yaşamaya nasıl devam eder? Bunların cevaplarını bulabileceği güzel ve çarpıcı bir kitap okumak isteyenler Seray Şahiner'in Antabus adlı kitabı tam size göre. Yıl içinde, Leyla Taşçı karakterini Nihal Yalçın'ın canlandırdığı bir tiyatro oyunu olarak sahnelenen eser büyük ilgi gördü. Leyla rolü ile Nihal Yalçın 20. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülüne layık görüldü.


HAFTANIN BONUSU11.22.63

​...

Jake Epping, Lisbon Falls kasabasında yaşayan bir İngilizce öğretmenidir. Sakin bir hayat süren Jake'in yakın arkadaşı olan Al bir gün, lokantasının deposunun 1958 yılına açılan bir geçit olduğundan bahseder ve saplantı haline getirdiği Kennedy suikastına Jake'in engel olmasını ister. Al'ın istediğine karşı çıkamayan Jake, George Amberson olarak zamanda yolculuk yaparak 1958 yılında yeni bir hayata başlar. Tek amacı JFK suikastına engel olmak olan Jake'in hesaba katmadığı tek şey aşkın yıllar öncesinde önüne çıkacağıdır.

© 2018 Sosyaledebiyat.com

  • SE Facebook
  • SE Twitter
  • SE Instagram
  • SE - Youtube